Dziś jest: 21.06.2024
Imieniny: Alicji, Alojzego
Data dodania: 2024-03-22 12:40

Mateusz Sikorski

''Serce Olsztyna umiera''. Marcin Możdżonek przedstawia plan na ożywienie starówki

''Serce Olsztyna umiera''. Marcin Możdżonek przedstawia plan na ożywienie starówki
Marcin Możdżonek przedstawiał plan ''ożywienia'' olsztyńskiej starówki
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

W czwartek (21 marca) odbyła się konferencja komitetu Marcina Możdżonka "Lepszy Olsztyn". Kandydat na prezydenta przedstawiał plan, który miałby pomóc "ożywić" Stare Miasto, które od lat boryka się z dużymi problemami. 

reklama

Olsztyńska starówka od lat ma problem z coraz mniejszą liczbą odwiedzających ją osób. Z tego powodu dawne centrum "zamiera", a razem z nim upadają zlokalizowane tam biznesy. O problemach starówki pisaliśmy w artykule ''Dziękujemy za wspólne chwile''. Coraz więcej lokali znika z olsztyńskiej starówki.

W trakcie konferencji przedstawiciele KWW "Lepszy Olsztyn" przedstawiali plan dotyczący zagospodarowania starówki i "odwrócenia trendu" widocznego przez tak długi czas. 

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką należałoby zrobić, jest powołanie menedżera Starego Miasta - mówił kandydat na prezydenta Olsztyna, Marcin Możdżonek. - Byłby łącznikiem między urzędnikami, przedsiębiorcami, a mieszkańcami. 

W myśli Możdżonka menedżer starówki odpowiedzialny byłby za planowanie bezpłatnych i zróżnicowanych imprez kulturalnych, wśród których każdy z mieszkańców mógłby znaleźć "coś dla siebie". Kolejny punkt, który mógłby przyciągnąć na starówkę więcej osób, to całoroczne ogródki przy restauracjach i kawiarniach. 

W planie pomocy Staremu Miastu Marcin Możdżonek wymienia także potrzeby komunikacyjne. 

Gros turystów będzie tu przyjeżdżać samochodami. Musimy zapewnić parkingi - przekonywał. - Jeżeli w kasie miasta nie będzie na to pieniędzy, to można porozmawiać o partnerstwie publiczno-prywatnym. 

Kandydat na prezydenta podkreślał jednak, że wolałby, aby starówka była miejscem wolnym od ruchu samochodowego. W celu ograniczenia możliwości przejazdu oprócz parkingów powinna również zostać zmieniona komunikacja miejska - tak, aby autobusy i tramwaje "zwiększyły swój takt" w godzinach i okresach, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Jednym z pomysłów jest także lepsze połączenie między starówką a plażą miejską, które mogłyby "uzupełniać się"

Jednym z elementów tego połączenia jest przebicie się przez starą al. Warszawską, tylko dla autobusów, aby ułatwić przejazd, który zajmował będzie dosłownie kilka minut - mówił dalej Możdżonek. 

Jako kolejny głos zabrał lokalny biznesem Jeremiusz Dutkiewicz, kandydujący do rady miasta. 

Tyle razy powoływane były różne zespoły, komisje, że w tym momencie wszyscy dokładnie wiemy co powinno być zrobione - mówił dodając, że większość kandydatów ma podobną wizję "w kwestii teoretycznej". Poprawienie sytuacji na starówce nie wymaga jednak teorii, lecz praktyki. 

Dutkiewicz określa ostatnie lata jako "stracone" w kontekście sytuacji na starówce. Najważniejszym zadaniem jest rozpoczęcie procesu rewitalizacji, przywrócenia kultury, zadbania o czystość i bezpieczeństwo. 

To nie są rzeczy, które wydarzą się następnego dnia po wyborach, ale musimy wiedzieć, że coś idzie do przodu - dodał. 

Jako ostatni głos zabrał Wojciech Kroczek, przedsiębiorca i prezes stowarzyszenia "Starówka Razem". Choć nie kandyduje w wyborach podkreślał, że Stare Miasto jest bardzo bliskie jego sercu i chciałby, by mogło się rozwijać. 

- Jesteśmy w miejscu, które ma kilkusetletnią historię. Żyło, żyje i żyć będzie, jesteśmy winni jako nasze pokolenie szacunek dla tego miejsca, ale też szczególną dbałość o jego upiększanie, utrzymywanie, istnienie w dobrej formie dla następnych pokoleń - wyjaśniał. 

Według Kroczka życie w mieście powinno "ogniskować się" właśnie na starówce. Najważniejszym zadaniem jest skłonienie mieszkańców do przychodzenia o każdej porze roku, spędzaniu czasu czy prowadzenia różnych działalności. 

Nie możemy traktować starówki jak każdej innej dzielnicy - mówił. - Liczymy, że nowa rada i nowo wybrany prezydent nie odłoży starówki na bok.

Galeria

Komentarze (52)

Dodaj swój komentarz

 • zdezorientowany 2024-03-25 14:15:24 81.15.*.*
  Tyle lat i ci współpracujący ze sobą przedsiębiorcy nie zdecydowali się złożyć po kilkaset złotych rocznie/miesięcznie (zależnie od tego ilu ich tam faktycznie jest zainteresowanych tematem) na pensję dla człowieka, który nie będzie robił nic innego, tylko cisnął w ich interesie? To my mamy z podatków płacić za to, żeby ktoś zatrudniony przez miasto reprezentował interesy prywatnych w kontaktach z tymże miastem... Eeee...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 0
 • Marian 2024-03-25 14:09:08 88.156.*.*
  I co jeszcze .... Menedżer Starego Miasta ? Co za kacapały. Za takie sprawy odpowiada Biuro Promocji i Turystyki UM Olsztyn!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 1
 • oj oj oj 2024-03-25 09:59:12 46.205.*.*
  Wykopcie jaszcze jedną wielką dziurę i wszystko będzie pięknie. Ludzie będą odwiedzać masowo dumę naszego miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Marq 2024-03-25 06:59:42 89.71.*.*
  Uciekły sklepy do centrum Handlowych a wszystkie atrakcje niszczy system podatków to jest największa bolączką oraz brak turystów którzy wyjeżdżają tam gdzie jest pewniejszą pogoda taniej dlatego by ściągnąć tu Europejczyków Azjatów Szejków musi być coś na wielką skalę gdzie niema jeszcze.Oraz obniżanie kosztów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • Taka prawda 2024-03-24 17:24:41 79.191.*.*
  Możdżonek do domu, nie do ratusza 🙂
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 4
 • Henio 2024-03-24 14:36:40 79.191.*.*
  Mozdzonek spadaj na drzewo
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 3
 • Kierowca autokaru 2024-03-24 02:33:11 5.173.*.*
  Starówka jest w Warszawie...... he he he , w Olsztynie Stare Miasto .....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 1
 • Olsztyn kocham! 2024-03-23 20:24:14 31.0.*.*
  Firmy i inwestycje stworzone we śnie w/w Pana przez jego Menadżera i Agencje! Oczywiście w wersji korpo czyli praca za miskę ryżu ale OWOCOWE ŚRODY! CZEKOLADOWE PIĄTKI! Raz w roku zniżka oraz uścisk dłoni Pana! Nowe inwestycje to 1. ,,Dobojnię” zwierzyny nie dostrzelonej 2. Zakłady Mięsne ,,Łoś” 3. Zakłady produkcji salcesonu ,, Myśliwego” 4. Fabrykę produkcji amunicji łowieckiej 5. Zakład pracy chronionej dla niewidomych produkujący noktowizory do broni myśliwskiej 6. Punkt skupu złomu łusek i naboi pozyskanych z ciał zwierzyny leśnej 7. Fabrykę produkcji czapek myśliwskim z piórem pochodzącym od ustrzelonego bażanta i głuszca lub cietrzewia. Pamiętajmy i wybierzmy mądrze! Rozmawiajmy z rodzinami i znajomymi by nie popełnić błędu!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 40 3
 • Pwo 2024-03-23 17:15:56 178.235.*.*
  Większość klubów czy restauracji została zamknięta nie przez brak gości, tylko dlatego, że właściciele budynków zaczęli strasznie podnosić im czynsze. Dlatego zamiast kawiarni, restauracji, pubów na starówce mamy banki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 4
 • Podatnik 2024-03-23 16:30:10 31.0.*.*
  Mok i inne państwowe badziewia do likwidacji
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • Problem rozwiązany 2024-03-23 16:27:52 31.0.*.*
  Piwo po 5 zł a nie po 25 i się ludzie znajdą
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 0
 • Mieszkaniec 2024-03-23 15:50:06 83.6.*.*
  A co z MOF? Plan zakładał dużą liczbę parkingów typu P&R wzdłuż linii kolejowych i autobusowych. To rozwiązałoby problem korków w Olsztynie, w tym być może problem Starówki. Widać, że kandydaci na prezydenta to laicy, amatorzy, strach się bać
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • 🛑⛔️⛔️🛑 2024-03-23 15:46:27 31.0.*.*
  ABSOLUTNE NIE!!! Stop wydawaniu naszych ciężko zarobionych pieniędzy!!!Pan Marcin się czuje jakby kandydował na prezydenta Warszawy! Od tak WYDAJE NASZE PIENIĄDZE to Menadżer, to Agencja! Burżuazja! To pomysły z korporacji kolegi? Czy z fundacji Pana? Moze usiądź, ze swoim sponsorem handlarzem butów (fajne opinie ma ten pan jako pracodawca na portalu gowork…) i napisz Pan program. Widać jest jak XERO SZEWCZYKW gdyż tamten mówi to samo MENADŻERA potrzebuje kandydat na prezydenta!!! Za nasze pieniądze!!!! To żart i kpina z wybircow? Czy mały Olsztyn to Warszawa? Może ma nas za idiotó? Panie Marcinie jesteś cynikiem i zatrujesz czy bierzesz coś? Podziel się lub mrugnij jeśli nie chcesz się przyznać! To naprawdę dobre środki! Może jak wezmę dorobię się też takiej hurtowni butów i będę godnie płacił bym nie wyglądał jak Ojciec Rydzyk w skrócie jak PYCHA… brawo chłopaki! Ośmieszacie się i miasto profesjonalnie! Liczę na więcej! STANOWCZE NIE DLA WYDAWANIA NASZYCH PIENIĘDZY NA MENADŻERA CZY AGENCJE!!! Tragedia prócz poprzedniego kandydata za czasów którego byli tanio czysto i pięknie nie ma na kogo głosować!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 60 2
 • Józek 2024-03-23 12:49:20 2a00:f41:4ce1:*
  A ja chcę zmian i nowych pomysłów i kogoś niezależnego więc głosuję na Możdżonka. Już mi wystarczy tych pseudo polityków którzy i tak nic nie robią. To jest jedyny sensowny kandydat. Reszta to albo pseudo politycy, emeryci albo niemowy bez konkretnych planów. Nawet do mieszkańców nie wyjdą tylko robią sobie same konferencje, zdjęcia i filmiki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 39
 • [email protected] 2024-03-23 12:34:18 165.225.*.*
  Stare Miasto nie oferuje tego co Galerie Handlowe czy Plaza Miejska. Stworzenie etatu Managera Starowki co rocznie bedzie nas kosztowac ze 120 tys pln niczego nie zmieni. Swiat sie zmienia. To tak jak by plakac ze nie uzywamy koni a auta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • O 2024-03-23 12:20:50 79.191.*.*
  Przyszli Prezydenci Olsztyna. Apel by miasto a szczególnie tzw. Starówką to jeden wielki śmietnik, a także sprawa mieszkańców tej części miasta. Chciałabym by nie zakłócono mojego snu i spokoju. Jeden wielki.... To tyle.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 7
 • ***** *** 2024-03-23 09:20:01 2a01:11cf:4a3:*
  Najważniejszym zadaniem - ratunkiem Starego Miasta jest zaprzestanie rabunku przedsiębiorców ogromnymi miejskimi podatkami i opłatami (sic!). Koszty są jedyną przyczyną likwidacji sklepów, restauracji... nawet ucieczką banków!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
 • AntoniKosiba 2024-03-23 07:41:25 109.243.*.*
  Ojej, ale się Gościu zdemaskował. Tragedia! Aż wstyd pisać takie brednie, no chyba, że opisywany jest naukowo jako "zjawisko socjologiczne"?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 35 3
 • Jan 2024-03-23 03:20:49 31.0.*.*
  Pójdę dzięki Głosuj na cenzora Jerzego co siedział na wieży ,widocznie czasy komuny lubisz wspominać przechadzając się pod pomnikiem wdzięczności ( szubienicach) ,Olsztyn był i jest brudny a on latający z wiązankami kwiatów po spotkaniach jako 70+ tego już nie da rady posprzątać ,czas na historię!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 28
 • Gładki 2024-03-22 23:15:18 46.205.*.*
  Całoroczne ogródki piwne przy restauracjach ! 🤣🤣🤣 Żeby żupa zmarzła i piwo chlać??!! Łoj pomysły to mają te politykiery. Czas chyba pakować się z PL bo Olsztyn już dawno pożegnałem. Olsztyn to chyba najbardziej " czerwone " miasto w PL. Szkoda bo okolice przepiękne ☀️
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl