Sądy rejonowe w regionie ''zawalone'' sprawami o złamanie zakazów w czasie epidemii. Aż 167 wniosków z policji!

Sądy rejonowe w regionie ''zawalone'' sprawami o złamanie zakazów w czasie epidemii. Aż 167 wniosków z policji!
Sąd Rejonowy w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Sądy rejonowe okręgu olsztyńskiego są zawalone sprawami o ukaranie osób obwinionych o niestosowanie się do ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Policjanci skierowali aż 167 wniosków.

Art. 54 Kodeksu wykroczeń mówi: „kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany”. Policjanci skierowali do sądów łącznie 167 wniosków o ukaranie osób obwinionych o niezastosowanie się do ogłoszonego na terytorium Polski zakazu przemieszczania się czy nakazu zachowania odległości od innych osób.

Najwięcej pism wpłynęło do sądów: w Szczytnie (57), Olsztynie (44), Mrągowie (23), Piszu (19) i Biskupcu (15), a najmniej w Lidzbarku Warmińskim (0), Giżycku (1), Kętrzynie (3) i Nidzicy (5).

Większość spraw nie została jeszcze rozpatrzona, a terminy będą dopiero wyznaczone. W niemal 30 przypadkach zostały już wydane wyroki nakazowe, które jednak nie są prawomocne z uwagi na zawieszenie pracy sądów w związku z ogłoszeniem stanu epidemii. Sprawy tego rodzaju nie były zaliczane do kategorii spraw pilnych.

21 wyroków nakazowych zapadło w olsztyńskim sądzie rejonowym. Sąd orzekł w jednym przypadku karę nagany, a w pozostałych rozstrzygnięciach kary grzywny w kwotach od 100 do 500 zł.

- Dla przykładu: wyrokiem nakazowym z dnia 6 maja 2020 r. na karę 500 zł grzywny zostały skazane cztery osoby w wieku 30-40 lat, które w dniu 8 kwietnia 2020 r. po godz. 19 na ul. Głowackiego w Olsztynie nie zastosowały się do ograniczeń związanych z  przemieszczaniem się i grupowaniem. W tym samym dniu na karę grzywny w kwocie 500 zł skazany został także mieszkaniec Dobrego Miasta obwiniony o to, że w dniu 8 kwietnia 2020 r., przebywając w miejscu publicznym (na bulwarze nad Łyną), nie zastosował się do zakazu przemieszczania  i nakazu zachowania wymaganej odległości od innej osoby, jak również spożywał tam alkohol – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Z kolei 13 maja w Kętrzynie zapadł wyrok dla dwóch młodych osób, które szły po torowisku na trasie Kętrzyn-Biedaszki i swoim zachowaniem zmusiły maszynistę do gwałtownego hamowania, aby uniknąć ich porącenia. W ten sposób stworzyły zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu oraz złamały zakaz przemieszczania się. Obwinieni zostali ukarani grzywną w kwocie po 500 zł.

Do sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego wpłynęło także 14 wniosków o uchylenie mandatów, ale żaden nie został jeszcze rozpoznany. Na rozpoznanie czeka wniosek mieszkańca powitu bartoszckiego, który dostał mandat w wysokości 500 zł za mycie auta na myjni. W tym samym powiecie na rozpoznanie czeka sprawa mężczyzny, który uważa, że został niesłusznie ukarany, ponieważ przemieszczał się motorem do pobliskiego miasteczka, żeby zrobić zakupy.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • LeKokon 2020-05-24 14:02:10 176.221.*.*
  Hehehe mam beke z tych głupio mądrych frajerów co to pisali że to wbrew konstytucji. Wklejali jakieś gówniane regulki na Facebooka i wyzywali policjantów. Myśleliście jełopy że jak nakrzyczycie na policjanta, to on spuści głowę i sobie pójdzie. Macie teraz bujanko po sądach, tracenie czasu. Nie szkoda mi was bo zawsze znajdą się takie jednostki GŁupio-mądre. Pełno ich w Kodzie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Issru 2020-05-24 08:51:42 5.173.*.*
  Jakby sadom nie wyplacac pensji to zaraz by sie wszyscy ryluszyli do roboty...a takto leżą i kase dostają..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • polskie pseudo sądy 2020-05-23 14:31:41 95.160.*.*
  Sądy od 2 miesięcy mają wolne, bo sędziowie boją się wyimaginowanego wirusa. A co maja powiedzieć np. pracownicy za kasami w superkarmektach? Oni codziennie mają styczność w setkami osób!!! Teraz sądy będą zmuszone do rozpoczęcia pracy, ale zaraz... lato i zaczną się urlopy!! A później po lecie coraz bliżej świąt i nowego roku, więc po co pracować! Leniwe sądy!! I kto tu nie powie, że nie trzeba zman w sądownictwie!??
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3