Zdaniem wojewody – Gmina Olsztyn nie może decydować o tym, co i w jakim stylu znajdzie się na budynkach, które nie należą do miasta, a do prywatnych przedsiębiorców.
Rada Miasta złożyła skargę na to rozstrzygnięcie nadzorcze. Sąd jednak oddalił skargę, a więc dokument nie może stać się obowiązującym w mieście prawem.
W praktyce oznacza to więc, że prywatni przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą korzystać z opracowań, propozycji oznaczeń przygotowanych w ramach Systemu Informacji Miejskiej. Ujednolicone, dobrane kolorystycznie tabliczki informacyjne pojawiać się mogą jedynie na obiektach należących do samorządu, bądź też do jednostek podległych ratuszowi.
Tak też się stanie. Miasto zamierza jednak zrobić wszystko, by zachęcić przedsiębiorców i mieszkańców miasta do znakowania nieruchomości zgodnie ze standardami SIM.
Urzędnicy jednak nie odpuszczają. Zmienią treść dokumentu i postarają się znaleźć solidną podstawę prawną by móc wprowadzić SIM jako prawo miejscowe.
Przypomnijmy, System Informacji Miejskiej to jeden z elementów projektu estetyzacji miasta. Zakłada on stworzenie spójnego, atrakcyjnego systemu informacji wizualnej. W praktyce oznacza to estetyczne oznakowanie miasta, tak by mieszkańcy i turyści mogli się po nim świadomie poruszać. Elementami SIM mają być mapy, punkty informacyjne dla pieszych, tablice kierujące ruch samochodowy, tabliczki informujące o zabytkach, ciekawych miejscach oraz tabliczki z oznaczeniami ulic i domów.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz