Rząd chce się wziąć za osoby nielegalnie przybywające na zwolnieniach. Pomysł zyskał miano ''Konfident+''

Rząd chce się wziąć za osoby nielegalnie przybywające na zwolnieniach. Pomysł zyskał miano ''Konfident+''
Nowy pomysł rządu zakłada, że każdy Polak będzie miał obowiązek poinformować ZUS o tym, że ktoś nielegalnie przebywa na zwolnieniu lekarskim
Fot. Pixabay

Zgodnie z nowym projektem nowelizacji do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i niektórych innych ustaw, każdy obywatel będzie miał obowiązek informowania ZUS-u o osobach nielegalnie przebywających na zwolnieniach lekarskich. Internauci nazwali ten program „Konfident+”.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 1 lutego skierowało go do rządowych i publicznych konsultacji projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowym pomysłem rządu, każdy obywatel będzie miał obowiązek informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o tym, że ktoś nielegalnie przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pozyskiwać dane i informacje, o których mowa w ust. 1, od ubezpieczonych, płatników składek, organizacji społecznych oraz innych podmiotów i osób, które są w posiadaniu tych danych i informacji, a wymienione osoby i podmioty są obowiązane je udostępnić na wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

- brzmi zapis projektu.

Internauci szybko nadali projektowi miano „Konfident+”. W sieci pojawiły się krytyczne komentarze: „Kiepski żart” czy „Hodowanie przymusowych donosicieli”.

Do pomysłu negatywnie odnoszą się także eksperci z dziedziny prawa.

- Ja bym nawet powiedziała, że to projekt w sprawie "ustawowego donosiciela". Rzeczywiście pojawił się zapis o uprawnieniu ZUS-u do bardzo szerokiego katalogu informacji dotyczących tak naprawdę każdego. ZUS mógłby pytać o wszystko, nawet o to, czy pieliliśmy w ogródku - powiedziała w programie „Newsroom WP” Eliza Rutynowska, prawniczka Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Prawniczka dodała, że takie prawo może wiązać się z dyskomfortem dla członków rodziny czy sąsiadów.

- Wielu prawników zwraca uwagę na niebezpieczeństwo tego, że w tej sytuacji nie obowiązuje choćby tajemnica służbowa, to niepokojące. Może stawiać też w bardzo niekomfortowej sytuacji sąsiadów, ale także członków rodzin – przyznała Rutynowska.

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz

 • Eva Simon 2021-03-04 20:53:10 77.8.*.*
  Pamietam czasy Jak w czasach komuny sasiad siedzial w Ronnie i obserwowal Kto idzie na msze Siete do kosciola.Czyzby Historia podgladania i donoszenia miala Sie powtarzac? Prose orzemyslec decyzje. Erreichbar pozdrawiam E.Simon Ä
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Niewolnicy 2021-03-03 15:09:08 88.156.*.*
  Jak widać po komentarzach chętnych podpierdalaczy nie brakuje. Widać nadal mentalność niewolnika ma się u nas dobrze. A rząd zamiast zająć się faktycznymi problemami czyli słaba służba zdrowia, zdrowiem psychicznym i fizycznym obywateli, dostępem do rehabilitacji która pozwoli ludziom wrócić do pracy, lepszym wynagrodzeniem czy skracaniem czasu pracy a podnoszeniem efektywności to ci wolą zrobić przepis donosiciel+. A ja np. bym wolał żeby ci tacy podnieceni co piszą o polaczkach cebulaczkach, popatrzyli lepiej na Januszu biznesu jakich tutaj mamy i zastanowili się najpierw czy to nie stamtąd idzie prawdziwa patologia na rynku pracy. Ale wiadomo, prędzej niewolnik podpierdoli drugiego niewolnika, że ten nie pracuje "jak trzeba" niż pomyśli że cały ten system jest skorumpowany i zły.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • alik 2021-03-03 15:07:31 81.190.*.*
  Znajoma z pracy była na zwolnieniu a morsowała i miała siłę i zdrowie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • .R.O. 2021-03-03 14:47:17 31.60.*.*
  „Obowiązek informowania ZUS”. Rządzącym się w głowie pomieszało. Cyrk robią z tego kraju i idiotów z nas.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • Nienawidzę cwaniaków 2021-03-03 13:18:02 5.173.*.*
  Trzeba dopasować prawo do Polaczków cwaniaczków cebulaczków. Spróbujcie u prywaciarza tak chorować. Szybko wyzdrowiejecie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Alojzy 2021-03-03 13:07:53 188.147.*.*
  ZUS ma coś do szpitalnictwa. Chyba coś w służbie zdrowia rozwija się niezgodnie z prognozami ubezpieczeniowych statystyków. Niestety policja do szpitala nie dojedzie chyba że lekarze zaczną dawać lewe zwolnienia za łapówki a nie tylko w kręgu swoich krewnych i znajomych
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Marko 2021-03-03 13:07:38 95.160.*.*
  I bardzo! Ja już dawno wziąłem się za takich cwaniaków jak mój sąsiad! Przez 2 miesiące był na zwolnieniu budując sobie dom, poszło pismo i miał albo nadal ma nieprzyjemności z ZUS.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • Normal White Hetero Working 2021-03-03 12:47:34 83.5.*.*
  Złodziejski naród to i odpowiednie pomysły. Gdyby w Polsce nie było tak wielu pomysłów na spędzenie zwolnienia na rekreacyjnym wyjeździe albo zakupach w markecie budowlanym na cele remontowe to nikt nie wpadłby na taki pomysł. Płacę składki na ZUS i nie uśmiecha mi się, że świadczenia trafiają do kombinatorów zamiast do ludzi chorych przebywających słusznie na zwolnieniu. Jak jesteś chory i masz zwolnienie to siedzisz w domu, jak możesz się poruszać z wózkiem po sklepach i latać po drabinie malując sufit to zapierniczaj do roboty. Proste.
  Odpowiedz Oceń: 9 1
 • Jonh 2021-03-03 12:38:11 185.140.*.*
  W każdej pracy są konfidenci i donosiciele, którzy lepiej wychodzą na tym w przeciwieństwie do ludzi z zasadami. Obrzydliwe to jest, ale prawdziwe. Patrz komu co mówisz. Jeszcze wprowadźcie dla nich etat i wynagrodzenie. Zaraz zaraz... szykują się nowe etaty dla agentów, którzy pisali, pisali... Już to kiedyś było w tym kraju. Historia toczy się kołem, a zamiast długopisu mamy klawiatury i maile.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5