Rugby. Ratuszowi urzędnicy zahamowali odbudowę stadionu

Rugby. Ratuszowi urzędnicy zahamowali odbudowę stadionu
Trybuny na budowanym stadionie rugby
Fot. materiał prasowy

Niestety, cieszący serce i oczy postęp robót przy tworzeniu Olimpijskiego Stadionu Rugby w Olsztynie zostanie wkrótce wstrzymany.

Okazało się, że dwa projekty złożone na ten cel do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zostały odrzucone. Pierwszy dotyczył budowy szatni z przyłączem sanitarnym i biurem zawodów, drugi oświetlenia płyty głównej stadionu, monitoringu i nagłośnienia. Oba opiewały sumą 500 tys. zł. Trudno w tej sytuacji wyrokować, co będzie dalej ze społeczną budową tak dużego obiektu, co jest ewenementem i to nie tylko w skali naszego kraju. Osoby, które kierują realizacją tej szczytnej idei oraz całe środowisko związane z tym sportem jest zbulwersowane tak antyspołeczną decyzją pracowników miejskiego urzędu. Rozwiała ona marzenia wielu osób o powstaniu Olimpijskiego Stadionu Rugby.

- Uzasadnienie merytoryczne odrzucenia w obu przypadkach jest takie samo - informuje nas Henryk Pach, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby. - Mówiąc w dalekim uproszczeniu opiniodawcy uważają, że skoro nie ma jeszcze planu zagospodarowania tego terenu, nie można przekazywać pieniędzy na coś, co może minąć się z przesłaniem takiego planu. A przecież my mamy oficjalnie zatwierdzone warunki zabudowy i ściśle się tego trzymamy.

I dodaje: - Ponadto okazało się, że do uzasadnienia merytorycznego odmowy podstawę stanowił… nasz Facebook i strony www. Zawarte tam opisy i plany naszej działalności, mogłaby spowodować przypływ do nas pieniędzy. Nie mogę już dalej rozmawiać na ten temat. Jestem po prostu załamany aż taką znieczulicą naszych ratuszowych urzędników. Przepraszam.

* * *

Czytaj również:

Co słychać w olsztyńskim rugby?

Rugby. Olsztyńscy działacze i szkoleniowcy organizatorami mistrzostw Polski

Budowa trybun na stadionie przy ul. Gietkowskiej będzie musiała jeszcze poczekać

* * *

Zapytaliśmy zatem nie pana Henryka, a Marcina Fijałkowskiego, prezesa klubu sportowego Rugby Team Olsztyn, któremu ten stadion będzie służył, jak aktualnie przebiegają prace na tym stadionie?

- Kończymy właśnie prace przy trybunach - odpowiedział. - Jedna połowa jest już gotowa, a do zakończenia drugiej niewiele brakuje. Na to mamy jeszcze pieniądze z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Przypomnę, że wcześniej musieliśmy dodatkowo, bo tego nie było w planie, wykonać drenaż skarpy, na której jest ta trybuna, bo woda lała się strumieniami. Trwają prace przy budowie Ekotarasu i to też z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Decyzja o odrzuceniu obu projektów podcięła nam skrzydła, a przecież my to wszystko ciągniemy społecznie, Stadion nawet bez skromnego zaplecza, to nie jest stadion, bo gdzie zawodnicy po meczu czy treningu mają się rozebrać, ubrać i umyć. Wkrótce czekają nas drugoligowe mecze i doprawdy nie wiemy co my z tym wszystkim zrobimy…

Lech Janka

Komentarze (55)

Dodaj swój komentarz

 • Stomil 2021-08-28 13:03:13 94.254.*.*
  Ręce opadają na to, co wyprawia ratusz z prezydentem na czele. Są wydane warunki zabudowy, a Ci pierd#$&lą coś o planie zagospodarowania terenu, co za gamonie tam pracują to nie mam pytań. Trzymajcie się, mimo przeciwności błaznów, trzymam kciuki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 17
 • Jedrus 2021-08-28 12:54:28 178.235.*.*
  Jaka malomiasteczkowosc w malych miastach sa stadiony hale czym mozna sie pochwalic nie jak syf w Olsztynie jaka wladza prezydent radni takie decyzje taki sport takie obiekty
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 16
 • Nie dajcie się ! 2021-08-28 08:23:43 188.146.*.*
  Jeszcze jakieś wątpliwości ? Ile razy Wam powtarzałem że Grzymowicz i jego świta organicznie nienawidzą sportu! To jest małomiasteczkowość do entej. Nie poddawajcie się !!!! Kwesty , zbiórki , i nagłaśniać ta sprawę do skutku!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 22