Dziś jest: 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana, Sykstusa
Data dodania: 2010-05-31 10:38

Iwona Starczewska

Rowerzysto pamiętaj!

Wakacje to czas, kiedy na drogi wyjeżdżają rowerzyści i motorowerzyści. Miłośnicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest balastem przepisów, do których rowerzyści powinni się stosować.

reklama
Pamiętajmy, że kierujący rowerem lub motorowerem, który nie ukończył 18 lat musi posiadać kartę rowerową, o którą może ubiegać się każdy, kto ukończył 10 lat lub motorowerowej – po ukończeniu 13 roku życia. Co innego z dorosłymi - ustawodawca stwierdził, że nie mają oni obowiązku posiadania karty rowerowej ani motorowerowej (art. 87 pkt 3 kodeksu drogowego stanowi: "Nie wymaga się uprawnienia do kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat).

Rowerzysta powinien pamiętać, że nie wolno mu:
- przejeżdżać rowerem przez przejścia dla pieszych – przekraczając jezdnię rowerzysta musi zsiąść z roweru i przeprowadzić go po pasach,
- jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz stóp na pedałach,
- jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu drogowego,
- czepiać się pojazdów - szczególnie popularne zjawisko na wsiach, gdzie praktykowane jest chwytanie się ciągnika
- zwalniać lub zatrzymywać się bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów, oraz wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd
- jeździć po autostradzie, ani po drodze ekspresowej

Oprócz przepisów opracowanych specjalnie dla rowerzystów musimy pamiętać, że obowiązują ich również przepisy dotyczące innych kierujących – np. zakaz ruchu, nakaz jazdy w określonym kierunku, czy zakaz wjazdu.

Bardzo istotną kwestią jest również kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu – pamiętajmy, że przepisy mówią wyraźnie - w zależności od zawartości alkoholu rowerzysta popełnia wykroczenie lub przestępstwo, i w przypadku, kiedy posiada prawo jazdy może je stracić za kierowanie rowerem po alkoholu nawet na 10 lat.

Tylko w ten weekend policjanci na Warmii i Mazurach zatrzymali 16 nietrzeźwych rowerzystów i 6 pijanych motorowerzystów.

Załóż kask
Jak podkreśla podinsp. Małgorzata Słowik z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie, ostatnio obserwujemy modę na kaski ochronne dla rowerzystów i chociaż nie ma prawnego obowiązku ich stosowania (inaczej niż w przypadku motorowerzystów) sprzyjają one naszemu bezpieczeństwu. Dobrze więc kasku używać – szczególnie ważne są w przypadku dzieci, bo po pierwsze chronią głowę, która u młodego rowerzysty narażona jest na stłuczenia podczas nieoczekiwanych wywrotek, po drugie promują modę na zapewniane sobie bezpieczeństwa podczas udziału w ruchu drogowym.
Sprawdź wyposażenie roweru
Przepisy jasno stanowią: roweru powinien posiadać: z przodu jedno światło pozycyjne barwy białej; z tyłu jedno światło odblaskowe koloru czerwonego o kształcie innym niż trójkąt; jedno światło pozycyjne koloru czerwonego (może być migające); co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów – odblaski powodują, że jesteśmy bardziej widoczni przez co oczywiście bezpieczni.
Zadbaj o swój rower
Rowerzysto pamiętaj, ze zostawiając jednoślad przed sklepem, czy blokiem warto go właściwie zabezpieczyć. Dodatkowo policjanci radzą, aby właściwie przechowywać kartę gwarancyjną, w której można zapisać dodatkowe informacje dotyczące cech charakterystycznych jednośladu. Warto do środka ramy wrzucić kartkę z np. numerem PESEL, bądź w wiadomym sobie miejscu oznaczyć rower za pomocą numeratora.
Motorowerzysto, pamiętaj o badaniu technicznym pojazdu
Okresowe badanie techniczne motoroweru przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.
Ponadto zapis art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 97, poz. 802) stanowi, że „właściciel motoroweru dla którego od dnia pierwszej rejestracji minęło więcej niż 3 lata obowiązany jest przedstawić go do badania technicznego w terminie roku od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.” Roczny termin na przeprowadzenie badania technicznego motoroweru dla którego od dnia pierwszej rejestracji minęło więcej niż 3 lata upłynie z dniem 8 lipca 2010 r.
Warto, aby zarówno kierowcy, jak i amatorzy jednośladów pamiętali, że uczestnicy ruchu drogowego nie dzielą się na lepszych i gorszych – wszyscy muszą przestrzegać przepisów, idealnie byłoby również gdyby przestrzegali zasad kultury i wzajemnej życzliwości również na drodze – czego u progu lata serdecznie życzymy.

Źródło: Własne/KWP Olsztyn

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • rowerek 2010-07-08 10:21:34 80.52.*.*
    A czy można/trzeba/nie wolno jeździć po ulicy rowerem? Nie wiem czy trzeba jeździć po chodniku czy po ulicy (stwarzając nie milą atmosferę na drodze). Czy jadąc po chodniku dostaje się mandat?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl