Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Rośnie zadłużenie płatników ZUS. Do zapłaty kilkanaście miliardów złotych

Rośnie zadłużenie płatników ZUS. Do zapłaty kilkanaście miliardów złotych
Z danych ZUS wynika, że płatnicy są zadłużeni na blisko 19 mld zł
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Z udostępnionych przez ZUS danych wynika, że na koniec lipca 2023 roku zadłużonych było prawie 672 tysiące płatników. To blisko 4% więcej niż w poprzednim roku. Ich łączne zadłużenie także wzrosło - do "oddania" mają niebagatelną sumę prawie 19 miliardów złotych.

reklama

Według stanu na 31 lipca, liczba zadłużonych aktywnych płatników ZUS wzrosła z 648 tys. do 672 tys. Dane te obejmują każdy dług - nawet w wysokości 1 grosza. Eksperci wskazują, że rosnący trend nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Biorąc pod uwagę, że w kwietniu 2022 roku zarejestrowanych płatników było 2,8 mln, to około ci piąty ma problem z regulowaniem składek. 

Ekonomiści twierdzą, że mimo tak dużej liczby zadłużonych płatników, zjawisko to nie przybiera alarmującej skali. Jak zauważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i były członek rady nadzorczej ZUS, nie wiemy ilu z prawie 700 tys. dłużników ma niewielkie zaległości. Część przedsiębiorców rozlicza się sama. Mogli popełnić błąd w wyliczeniach, co również skutkuje długiem - czasem w wysokości kilku, lub kilkunastu złotych.

Według danych ZUS łączne zadłużenie płatników wynosiło blisko 19 miliardów złotych. Zdaniem Mordasewicza wzrost ten nastąpił w wyniku inflacji. Swoją "cegiełkę" dodały także zmiany podatkowe. 

Pamiętajmy, że szczególnie wzrosła składka zdrowotna, co spowodowało dla wielu płatników znaczne podwyższenie kosztów prowadzenia działalności, w tym kosztów pracy - mówi ekspert. 

W ciągu ostatniego czasu wzrosła także liczba płatników, którzy złożyli wniosek o układ ratalny. W I półroczu 2023 wyniosła przeszło 27 tys. To o 1/4 więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Dane te zdają się potwierdzać, że z roku na rok płatnicy popadają w gorsze problemy finansowe. 

Sytuacja płatników raczej nie ulegnie poprawie - zwłaszcza mając na uwadze kolejną podwyżkę płacy minimalnej, jaka czeka nas na początku 2024 roku. W tych ciemnych chmurach pojawiają się jednak promyki światła - jest to rosnąca otwartość ZUS. Dzięki specjalnym działaniom zachęcającym dłużników do zawarcia układu rozbijającego dług na raty, spłata zobowiązań staje się możliwa. 

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • Euro Capitol Sp zo.o 2023-12-21 14:28:22 188.147.*.*
    Witam Z. Tym układem ratalnym to ściema ciężko go dostać mi ZUS już prawie Firmę doprowadził do Upadlosci Od wrześnie walczę z nimi o podpisanie układu ratalnego a oni zablokowali mi konto to jest jakaś masakra
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • iks 2023-12-18 10:22:28 88.156.*.*
    Niech jeszcze bardziej podwyższą składki to nikt nie będzie płacić. Ile można?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • .R.O. 2023-12-17 23:29:14 2a00:f41:82d:*
    Przecież ZUS potrafi skutecznie utrudnić życie niepłacącym. W czym kłopot?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • PAUL MARK 2023-12-17 20:17:14 178.36.*.*
    Hójownię na preżidenta a TyfuSSa na kanclerza i nie będzie ZUS . Taką mam koncepcję
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
  • wyborca Prezesa Tysiąclecia 2023-12-17 15:30:35 176.221.*.*
    Płacić, płacić, bo nie będzie na odprawy dla naszych wybitnych specjalistów, a odprawa im się należy! I koniec dyskursu!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
  • Ciężko pracujący 2023-12-17 15:02:54 46.205.*.*
    Nowy Łady to złodziejstwo, ciężko pracuje na własnej działalności jednoosobowej, często 7 dni w tygodniu po 10h i co mam za ciężką pracę, ZUS 3500zł w tym 2 tys zł samej składki zdrowotnej!!! Czy mam jakieś przywileje za taką składkę miesięczną? Nie!! Stoję w tych samych kolejkach dla patologii, której składki opłaca chociażby urząd pracy!! Sprawdźcie jaki pakiet medyczny można mieć za 2 tys zł na ROK w prywatnej służbie zdrowia, a za 2 tys zł miesięcznie to nawet nie ma takich pakietów!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • Matiii 2023-12-17 14:36:50 5.173.*.*
    Przecież będzie dobrowolny ZUS
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • doc 2023-12-17 13:45:01 79.191.*.*
    Lepiej brać pieniądze z ZUS niż tam wpłacać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3

Proponowane artykuły