Rosjanie dozbrajają obwód kaliningradzki. Warmia i Mazury bez pomocy NATO

Rosjanie dozbrajają obwód kaliningradzki. Warmia i Mazury bez pomocy NATO
Zdjęcie ilustracyjne - pochodzi z ćwiczeń wojsk NATO w Orzyszu
Fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

Przynajmniej tak uważa Marek Budzisz, analityk i dziennikarz, który napisał na portalu wPolityce, że w przypadku rosyjskiej agresji, nasze województwo będzie na pierwszej linii frontu.

Marek Budzisz opisał potencjalny konflikt Rosji z państwami NATO. W tym celu przeanalizował rozważania profesora Barry’ego R. Posena, zdaniem którego ewentualny celem Rosji miałaby być agresja na państwa bałtyckie oraz Polskę. Artykuł ukazał się w 2019 roku, więc dane nie są aktualne, ponieważ obwód kaliningradzki od tego czasu został dozbrojony.

W scenariuszu Institute for Strategic Studies, na podstawie analizy układu sił w regionie założono następujący przebieg wydarzeń. Rosjanie atakują przede wszystkim Litwę i pozostałe Państwa Bałtyckie, ale również Polskę i dysponując znacznie większą siłą, ale również lepiej wyszkolonymi jednostkami, które mogą zresztą szybciej rzucić do walki, w ciągu 90 godzin osiągają swe cele strategiczne. Oznacza to okupację Litwy i północno-wschodniej części Polski. NATO w obliczu dysproporcji sił przegrywa tę fazę wojny i musi być gotowe, aby przystąpić do kontrnatarcia, po to aby odbić zajęte przez Rosjan tereny. Jeśli nie będzie w stanie tego zrobić, to wojna jest przegrana a skutki polityczne tragiczne, przynajmniej dla państw Europy Środkowej – przyznał Marek Budzisz na portalu wPolityce.

Zatem Rosjanie w zaledwie 90 godzin są w stanie opanować Warmię i Mazury oraz Podlasie. Barry Posen zauważa, że obrona tych terenów jest niemożliwa.

Obrona Państw Bałtyckich i części Polski jest niemożliwa, jedynie o czym można myśleć to opóźnienie marszu Rosjan i przygotowanie do dywersji na tyłach wroga i może dlatego w Państwach Bałtyckich tyle się mówi o powszechnym systemie obrony terytorialnej. Przygotowaniem do tego właśnie scenariusza można też wytłumaczyć dlaczego amerykańskie jednostki wojskowe znajdują się w Orzyszu, ale nie ma ich, np. w łotewskim Adażi, gdzie są nasi – napisał Budzisz.

Barry Posen założył w scenariuszy, że państwa NATO przystąpiłyby do kontrnatarcia. Zajęłoby to 90 dni. Wszystko jednak wskazuje na to, że województwo warmińsko-mazurskie byłoby jedną z aren walk w tym konflikcie.

Jednak drugim prawdopodobnym scenariuszem jest ten, w którym siły amerykańskie nie angażują się w konflikt, a przynajmniej nie od razu, dopóki Rosjanie nie przekroczyliby linii Odry. Dlaczego mówimy o Odrze? Ponieważ Rosja nie ma interesu w zdobyciu samych państw bałtyckich, a dominacji w Europie Środkowej, a w dłuższej perspektywie przejęcia kontroli nad całym kontynentem. A może tego dokonać podporządkowując sobie Niemcy. Aby jednak to zrobić, musiałaby zająć najpierw Polskę.

W związku z tym najbardziej prawdopodobny scenariusz wojny z Federacją Rosyjską, będzie wyglądał w opinii Posena inaczej. Z naszej perspektywy niezwykle interesujące jest to, że uważa on swą wizję za generalnie korzystną z punktu widzenia Europy i Stanów Zjednoczonych, czego nie można powiedzieć o interesie Polski, o Państwach Bałtyckich nie wspominając – zauważył Marek Budzisz.

Polskie media donosiły już w maju, że w obwodzie kaliningradzkim Rosjanie rozpoczęli formowanie i przezbrojenie trzech pułków zmechanizowanych i jednego pancernego. Zgrupowanie będzie w gotowości bojowej już jesienią. Oprócz tego, pełną gotowość bojową mająosiągnąć także jednostki artyleryjskie i rakietowe oraz kilka samodzielnych batalionów.

Rosjanie utrzymują, że wzmocnienie sił w Kaliningradzie jest odpowiedzią na rozmieszczenie wojsk NATO w krajach bałtyckich.

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • docho 2021-06-15 20:38:23 95.49.*.*
  Ludzie radzieccy sa bardzo biedni , bo zabrano im ojczyznę ZSRR. Tak samo ci co u nas głosuja na PO oni tesknia za PRL.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 5
 • wartyqlatoR 2021-06-15 11:08:07 37.249.*.*
  No to proste pytanie dlaczego sieje się panikę? Zamęt ? strach ? niepewność? Warmia Mazury Podlasie to nie tylko tereny i miejsca na mapie ale ludzie którzy przy takim podejściu maja poczucie braku bezpieczeństwa i wydania na pastwę zbrodni i mordów co miało miejsce w Gruzji / Ukrainie a wcześniej w np w Czeczenii - czego ma dowodzić tytuł tego artykułu i jego treść czy chodzi o to abym odbierając dzieci ze szkoły się bał ? Czy może autorzy chcą abym szczerze zaczął rozważać wyprowadzkę z Olsztyna i pracę gdzieś indziej gdzie nie będę czytał o tym jak to moje miasto i rodzina są zagrożone ? 90 dni???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • [Usunięty] 2021-06-15 11:07:43 37.249.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • [Usunięty] 2021-06-15 11:07:20 37.249.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • polakko 2021-06-15 07:03:40 31.0.*.*
  A gdzie Macierewicz odpowiedzialny za rozbrojenie keaju??
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Marszałek Żurek 2021-06-14 16:18:32 31.1.*.*
  Kacapy jeszcze z Ukrainą walczą i nie dają rady
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • Saszka 2021-06-14 13:54:49 5.8.*.*
  Nu Poljak Blyat paczekaj kak my pryjehim rezać NOLi. Nu blyat NOL my znajeszto NOLi nawet tutaj nuuu swołocz będzie pagip NOL adin z drugim !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Jebac Pis 2021-06-14 13:45:18 92.220.*.*
  I bardzo dobrze,moze w koncu zaoraja czolgami te pis pastuchowo,tylko ze szkoda ropy Putinowi na to G
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 8
 • Jasiek 2021-06-14 13:42:03 83.5.*.*
  A wot nas nie obroni?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • wujek Staszek 2021-06-14 11:20:02 31.60.*.*
  Jakiś pomysł dlaczego Rosja miałaby zajmować 2 najbiedniejsze regiony? Taniej i łatwiej wyjdzie wpaść tu na wakacje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0