Przewodnik pomocą w wychowaniu?

Za miesiąc pojawi się polsko-niemiecki przewodnik dla opiekunów trudnej młodzieży. Ma to być wspólny sukces Powiatu Olsztyńskiego i niemieckiego stowarzyszenia Wellenbrecher.

W poprzednim miesiącu pisaliśmy o absurdalnym pomyśle  stworzenia polsko-niemieckiego ośrodka dla najtrudniejszej młodzieży, na który wpadł Starosta Powiatu Olsztyńskiego wraz z przedstawicielem  stowarzyszenia Wellenbrecher. Taka placówka ma powstać na terenie naszego powiatu w przeciągu dwóch lat. Nasi czytelnicy opisany pomysł przyjęli sceptycznie.


Teraz władze powiatu wraz ze stowarzyszeniem  Wellenbrecher przygotowują specjalny przewodnik, który opisywać będzie jak dotrzeć do trudnej młodzieży. Jak twierdzą władze starostwa w kraju i w regionie na próżno szukać profesjonalnych publikacji dla opiekunów i wychowawców trudnej młodzieży, w których znalazłyby się wskazówki, jak postępować np. w sytuacji, gdy podopieczny weźmie narkotyki, zastosuje wobec kogoś przemoc czy wejdzie w konflikt z prawem.

- W Polsce tworzymy pewne procedury postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, ale profesjonalnej broszury jeszcze się nie doczekaliśmy - mówi Arkadiusz Paturej, wicestarosta olsztyński.

Władze powiatu za przykład stawiają sytuacje w Niemczech, gdzie od kilkudziesięciu lat trwa indywidualna praca z trudną młodzieżą. Konkretne rozwiązania, wskazówki czy adresy instytucji zajmujących się pomocą w kryzysowych sytuacjach, opiekunowie mogą znaleźć w przewodnikach. Jedną z takich broszur dla opiekunów przywiózł na spotkanie do starostwa Arnold Gladysz z niemieckiego stowarzyszenia Wellenbrecher. Poradnik dla opiekunów zostanie przetłumaczony na język polski przy nadzorze merytorycznym pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Będzie zawierał także specyfikę naszej terminologii z zakresu pomocy rodzinie oraz polskie uwarunkowania prawne. Mniej więcej za miesiąc przewodnik trafi do licznych rodzin zastępczych, na terenie Powiatu Olsztyńskiego i do dyrektorów domów dziecka.

Źródło: Własne/Powiat Olsztyński

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • ? 2010-02-14 15:33:25 83.9.*.*
    władze starostwa? co najwyżej urzędnicy starostwa, a jak już to władze powiatu;)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • nauczyciel 2010-02-14 10:49:33 83.9.*.*
    czego oni jeszcze nie wymyślą?! najpierw chcą ładować dzieciaki wszystkie do jednego worka a teraz jeszcze wywchowywać ''po niemiecku''!!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0