Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, zabiera głos ws. referendum [OŚWIADCZENIE]

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, zabiera głos ws. referendum [OŚWIADCZENIE]
Piotr Grzymowicz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Odreagowywanie osobistych niepowodzeń, leczenie frustracji i chęć zaspokojenia patologicznej żądzy władzy - tak prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz komentuje próbę zainicjowania referendum w sprawie jego odwołania.  

W piątkowe południe grupa referendalna złożyła w ratuszu i u komisarza wyborczego powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania ze stanowiska Piotra Grzymowicza. Grupę tworzą osoby związane głównie z byłym prezydentem Olsztyna, Czesławem Jerzym Małkowskim.

W sobotę prezydent Olsztyna wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie, które w całości publikujemy poniżej:

Wczoraj do Urzędu Miasta Olsztyna i komisarza wyborczego w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania mnie z urzędu prezydenta miasta. Do tej chwili starałem się unikać komentarzy, gdyż lepiej odnosić się do faktów, niż do ich zapowiedzi, jednak złożenie zawiadomienia zmusza mnie do publicznego zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Jestem demokratą i szanuję wszystko, co służy demokracji. Dotyczy to także instytucji referendum. W przypadku tego demokratycznego narzędzia ważne jest jednak, jakim celom ma służyć, a w szczególności, czy służy rzeczywistym potrzebom mieszkańcom, czy też partykularnym interesom i niezaspokojonym ambicjom jego inicjatorów.

Próbę odwołania mnie ze stanowiska prezydenta Olsztyna postrzegam w tej drugiej kategorii. Uważam, że w trakcie mojej już ponaddziesięcioletniej prezydentury nie zdarzyło się nic tak istotnego, co uzasadniałoby tę decyzję. Przeciwnie, w tym czasie Olsztyn się diametralnie zmienił i jest dziś ośrodkiem, który wzbudza powszechne zainteresowanie jako "miasto kompletne", nowoczesne, rozwojowe, o wysokim standardzie życia. Stało się to możliwe również dzięki zaangażowaniu mieszkańców i ich cierpliwości w pokonywaniu doraźnych trudności, będących konsekwencją niezbędnych procesów inwestycyjnych. Za to wielokrotnie mieszkańcom dziękowałem i będę to czynił zawsze, niezależnie od tego, czy będę prezydentem czy też nie!

Nie wierzę własnym oczom i uszom, gdy główny inspirator referendum i wieloletni radny miejski mówi, że dzisiejszy "Olsztyn to wiocha"! To jaką "wiochą" był dwanaście lat temu, gdy On był prezydentem? I co zrobił Pan Radny, żeby ten stan – w Jego ocenie fatalny –  zmienić? Ile wniósł inicjatyw lub chociażby interpelacji? Żadnych lub prawie żadnych!

Kiedy słyszę takie barwne porównania, to utwierdzam się w przekonaniu, że "wiocha" jest przede wszystkim stanem umysłu tych, którzy głoszą takie "objawione" prawdy! Efektem tej pomroczności jest obrażanie olsztynian, ukryte za obłudą, fałszem i "syndromem Clintona".

Rozumiem, że każdy pretekst, by "uderzyć w Grzymowicza" jest dobry i jest to wilcze prawo chorych na władzę politycznych kilerów. Afera "Helpera" jest takim właśnie pretekstem, tyle tylko, że to ja jako prezydent Olsztyna jestem w tej sprawie pokrzywdzony. Nie wątpię, że – jeśli sprawa trafi do sądu – udowodnię to tam i nie będę czekał na przedawnienie, jak na zbawienie! Wszyscy baczni obserwatorzy spraw miasta dobrze znają podłoże tej afery, podobnie jak to, kto za tym stoi oraz jakie działania podejmuje miasto w tej sprawie. Dlatego podnoszenie argumentu "Grzymowicz ma zarzuty" jest działaniem wyłącznie socjotechnicznym. Wierzę, że olsztynianie to dostrzegają i nie pozwolą się zmanipulować.

Prawdą jest, że budżet na 2020 rok jest trudny i nie jest dla mnie pociechą, że podobną sytuację obecnie mają praktycznie wszystkie samorządy w Polsce. Jest to jednak budżet realny, możliwy do zrealizowania. O powodach tych trudności mówiłem wielokrotnie i nie chcę ich powtarzać. Muszę jednak dodać to, co podkreślałem wielokrotnie, że jeżeli pojawią się dodatkowe dochody, to trafią do mieszkańców na zaspokojenie ich najważniejszych potrzeb – i dotyczy to każdej dziedziny życia społecznego. Tak zawsze było i tak będzie, a zaklinanie rzeczywistości, podobnie jak odmawianie udziału w głosowaniu i udawanie, że "mnie to nie dotyczy" jest żałosne i do niczego dobrego nie prowadzi, zwłaszcza w samorządzie.

Jak wspomniałem, referendum jest ważnym i potrzebnym instrumentem w demokracji. By po nie sięgać muszą jednak istnieć równie ważne powody. Wydaje się, że odreagowywanie osobistych niepowodzeń, leczenie frustracji i chęć zaspokojenia patologicznej żądzy władzy takimi powodami nie są. Jeśli zaś w ocenie inicjatora referendum jest inaczej, to terapia nie powinna odbywać się za publiczne pieniądze.

Każde referendum jest testem, który nie dotyczy tylko włodarza gminy, ale także jej mieszkańców. To swoisty sprawdzian wiarygodności oraz dojrzałości w postrzeganiu wspólnoty samorządowej i jej rzeczywistych problemów. Nie mam wątpliwości, że w przypadku Olsztyna ten test zdamy z wynikiem co najmniej dobrym i nie pozwolimy na wstrzymanie dalszego, dynamicznego rozwoju naszego miasta!

                                                                                                               Piotr Grzymowicz
                                                                                                              Prezydent Olsztyna

Komentarze (28)

Dodaj swój komentarz

 • neron 2020-01-13 10:21:14 95.160.*.*
  Grzymowicz to Twój koniec. Pozostało Ci tylko pokrzyczeć "brak demokracji i konstytucja".
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść
 • Młoda 2020-01-13 08:24:44 37.47.*.*
  Pan Grzymowicz zaczyna udzielać wywiadów , tym razem dla Onetu. Wybiela się jak może. Nic nowego. Przed każdą kampanią czynił to samo. Często ustami i długopisem innych. Patrząc na dokonania Pana Grzymowicza z ostatnich 14 miesięcy trzeba powiedzieć że udało mu się zasiać nienawiść wśród mieszkańców. W wywiadzi dla Onetu piętnuje hej i nienawiść. Jest gotów zdać się pokrajać aby zwalczyć tę patologię. Tymczasem świadomie lub nieświadomie sam tę nienawiść promuje. Oto przykłady: 1. Popiera podział opłaty za strefę parkingową. Różne stawki dla różnych ludzi. Jako kryterium podaje " zamieszkanie i podatki. W sytuacji kiedy Wojewoda uchyla uchwale Pan Grzymowicz konsekwentnie donosi na niego do sądu. Konsekwentnie dzieli ludzi. 2. Dzieli uczniów. Tym z Olsztyna umożliwia darmowy przejazd środkami komunikacji miejskiej. Tym spoza Olsztyna uczacym się w Olsztynie każe płacić. Nie przeszkadza to jednak subwencje za nich pobierać do kasy miasta. 3. Dzieli dzieci. Tych nie szczepionych nie przyjmie do przedszkola i żłobka. 4. Dzieli niemowlaki. Nie wypłaci dotacji niepublicznym żłobkom. 5. Dzieli mieszkanców. Nie ma pieniedzy na organizacje pozarządowe. Brak tych środkow to mniej inicjatyw slużących budowaniu spoleczeństwa obywatelskiego tak waznefo dla PO. Pan Grzymowicz życzenia urodzinowe od Małkowskiego nazywa hipokryzją. Bo niby z jednej strony chce go pozbawić pracy a z drugiej strony życzy mu sukcesów zawodowych. A czym innym niż hipokryzją można nazwać to co mówi a to co czyni. 2. Komunikacją miejsk
  Odpowiedz Oceń: 7 5 Zgłoś treść
 • R. O. 2020-01-12 23:41:04 83.6.*.*
  Panie Małkowski, niech Pan będzie szczery i odważny: wystartuje Pan? Wstrzymywanie się z tym komunikatem do czasu wyników referendum lub uzbierania podpisów jest nieszczere wobec Pana wyborców.
  Odpowiedz Oceń: 9 3 Zgłoś treść
 • inżynier 2020-01-12 19:31:25 5.173.*.*
  Nowy prezydent powinien zarządzić audyt wszystkich inwestycji Grzymowicza i złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, przez osoby odpowiedzialne za nadzór miejskich inwestycji m.in rozpadającego się parku centralnego czy też torowisk
  Odpowiedz Oceń: 13 5 Zgłoś treść
 • Czytelnik 2020-01-11 23:00:17 109.203.*.*
  "W mojej ponad dzieciecioletniej karierze prezydenta" , hmmm ciekawy fakt że akurat prezydent Małkowski został nie słusznie oskarżony jakoś w tym samym czasie . Zbieg okoliczności? Akurat po oskarżeniu objął stołek jego zastępca? I tak się to trzyma rękoma i nogami . Wystarczy przypomnieć sobie ostatnie wybory . Pan Małkowski przegrał wybory ilością 600 głosów i dziwnym trafem 1200 było nie ważne. Przypadek? Nie wiem . Myślę że dla Olsztyna dobrym rozwiązaniem będzie odwołać obecnego prezydenta który martwi się tylko o siebie nie o miasto i jego mieszkańców. Mój głos będzie za odwołaniem A w późniejszym czasie przy wyborach oddam kolejny głos na godnego naszego miasta gospodarza. Panie Małkowski głosuje na Pana.
  Odpowiedz Oceń: 13 7 Zgłoś treść
 • wujek Staszek 2020-01-11 22:00:57 37.47.*.*
  Prezydent miasta powinien twardo stąpać po ziemi i doskonale zdawać sobie sprawę czym zarządza. Tymczasem Grzymowicz napisał: (...) Olsztyn się diametralnie zmienił i jest dziś ośrodkiem, który wzbudza powszechne zainteresowanie jako "miasto kompletne", nowoczesne, rozwojowe, o wysokim standardzie życia. Człowieku, to powinno pójść na pasku w TVP!
  Odpowiedz Oceń: 19 1 Zgłoś treść
 • Młoda 2020-01-11 21:12:01 37.47.*.*
  Wyścig się rozpoczął. Zaprzyjaźnione z Grzymowiczem środki masowego przekazu przypuszczą na komitet referendalny bezpardonowy atak. Ich głównym punktem ataku będzie Małkowski. Bedą wmawiać wszystkim ze powodem referendum jest akt zemsty. Oczywiscie w ten sposob będą chcieli odwrócić uwagę od faktycznych powodów odwołania Grzymowicza że stanowiska. A te są powszechnie znane. Grzymowicz z grupą doradców jest słabym strategiem. Za jego i PO rządów miasto stało się mieściną, a nie wojewódzkim centrum rozwoju. Stało się miejscem bez sportu, kultury i pomysłu na dalszy rozwój. Dla Olsztyna w 2009 roku czas się zatrzymał. Wegetujemy. To gorsze niż śmierć. Olsztyniacy nie dadzą sie juz nabrać kolejny raz. Teraz poprą komitet i odwołają Grzymowicza.
  Odpowiedz Oceń: 20 3 Zgłoś treść
 • Poslaniec Warminski 2020-01-11 21:03:43 86.191.*.*
  Może zabrzmi to brutalnie ale spora grupa wyborców Małkowskiego srała w młodości za stodoła, gdzieś na kurpiowskich wioskach zanim przyjechała do miasta i dla nich Małkowski zawsze będzie "swój chłop ",swojak i nieważne winny czy nie.Tacy zawsze pójdą za nim w ogień
  Odpowiedz Oceń: 14 11 Zgłoś treść
 • Olsztynianka 2020-01-11 20:25:41 188.146.*.*
  Tyle razy ile próbowałam dostać się do pana G to głowa mała gdyby nie jego zastępca została bym teraz z dzieckiem na ulicy takie prawo brak mieszkania socjalnego małe dziecko w domu i wyrok eksmisji. Gdzie Pan kochany prezydent był wtedy? Nigdy w życiu go na oczy nie widziałam chociaż żyje tutaj 27 lat szkoda słów jeden i drugi warci siebie
  Odpowiedz Oceń: 10 4 Zgłoś treść
 • MP 2020-01-11 19:49:22 88.156.*.*
  ,,jestem demokratą" Od lat w Olsztynie rządzi PO-PZPR na czele z PG. .Sejmiki,rady itp. to zawlaszczone tereny dzieci po komunistach. Panie PG kończ wpaść wstydu oszczędź .
  Odpowiedz Oceń: 13 5 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna