Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz o finansach Stomilu: ‘’Klub w listopadzie 2021 miał 2,6 mln zł długu’’

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz o finansach Stomilu: ‘’Klub w listopadzie 2021 miał 2,6 mln zł długu’’
Dyrektor OSiR-u Jerzy Litwiński, wiceprezydent Ewa Kaliszuk, prezydent Piotr Grzymowicz i wiceprezes PWiK Jarosław Słoma na konferencji prasowej powiedzieli m.in. o sporcie, Stomilu Olsztyn i szansie na budowę nowego stadionu
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział, że miasto może się starać o budowę nowego stadionu. Pieniądze na aktualizację projektu mogłyby pojawić się w budżecie, gdyby udało się go zmodyfikować w kwietniu. Przyznał także, że miasto będzie mogło się starać o pieniądze na stadion w ramach zewnętrznego dofinansowania. Prezydent jednak wyraził swoje zaniepokojenie zadłużeniem Stomilu, które na koniec listopada zeszłego roku wyniosło 2,6 mln zł.

W ostatnim czasie temat nowego stadionu w stolicy Warmii i Mazur jest popularny w lokalnych mediach. Z tego względu w środę w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, a wieczorem mają być prowadzone rozmowy z władzami klubu.

Jako pierwszy głos zabrał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który powiedział, że od kiedy jest prezydentem (od 2009 roku) miasto rok w rok przekazuje pieniądze na Stomil Olsztyn (łącznie ok. 27 mln zł).

Dodał, że miasto aktywnie stara się pozyskiwać zewnętrzne fundusze, w tym rządowe. Przyznał, że na niektóre inwestycje udało się zebrać odpowiednie dofinansowanie.

Wtedy pisze do mnie spółka Stomil, że pieniądze na nowy stadion są, tylko trzeba je wziąć. Tak, są, tylko że to stało się po złożeniu przez nas wniosków, nad którymi pracowaliśmy przeszło rok – przyznał Piotr Grzymowicz.

I dodał: – A jednocześnie w 2015 roku, korzystając z pozwolenia na budowę po przygotowaniu projektu na stadion, wykonaliśmy oświetlenie za 4 mln zł. Następnie w 2018 roku wykonywaliśmy murawę. Kwota netto na cały stadion wynosiła ok. 115 mln zł. Dzisiaj należy się liczyć, że realizacja tej inwestycji to może więcej niż 200 mln zł.

Prezydent zaznaczył, że upłynął okres trzech lat ważności pozwolenia na budowę. Warunkiem programu Funduszu Inwestycji Strategicznych jest to, że nie można mieć rozpoczętej realizacji inwestycji, a po drugie w ciągu sześciu miesięcy od rozstrzygnięcia postępowania i przydzielenia promesy przez Bank Gospodarstwa Krajowego należy ogłosić przetarg mający finansowanie, a dodatkowo realizacja projektu jest przeprowadzana przez wybranego wykonawcę, który musi wziąć kredyt na zrealizowanie inwestycji. Pieniądze wpłynęłyby do niego dopiero po ukończeniu.

Prezydent jednakże definitywnie nie odrzucił pomysłu budowy stadionu finansowanego z zewnętrznych źródeł.

Jeśli będą kolejne konkursy w Funduszu Inwestycji Strategicznych, widzimy możliwość wnioskowania o dofinansowanie przebudowy stadionu – przyznał prezydent Grzymowicz.

Zauważył jednak, że najpierw miasto musiałoby rozpisać przetarg na aktualizację dokumentacji, która mogłaby potrwać 12 miesięcy. Dopiero wtedy można będzie ogłosić przetarg.

Włodarz miasta przyznał, że prowadził rozmowę z dyrektorem generalnym urzędu wojewódzkiego Pawłem Żukowskim, który zapewnił prezydenta, że rząd zamierza zorganizować kolejny konkurs.

Następnie głos zabrał Jerzy Litwiński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, który przyznał, że w mieście piłka nożna ma słabe warunki do rozwoju. Przyznał jednak, że rocznie OSiR wydaje niemal milion złotych na utrzymanie stadionu. Z kolei przychody wyniosły ok. 370 tys. zł. Podkreślił, że stadion służy jednemu klubowi – Stomilowi.

Stomil płaci za tzw. dzień meczowy 500 zł brutto. Garbarnia Kraków za wynajem stadionu przy ul. Reymonta płaciła 20 tys. zł za dzień meczowy. Arka Gdynia dzisiaj płaci 45 tys. zł za dzień meczowy. Stomil za cały rok korzystania z boiska, biur, szatni zapłacił ok. 49 tys. zł – powiedział Jerzy Litwiński.

Kibice Stomilu, którzy obecni byli na konferencji odparli, że tamte kluby grają na nowych stadionach.

Dyrektor OSiRu powiedział, że pieniądze nie grają tylko ludzie.

Dzisiaj, po trzech latach, mamy trzecie miejsce od końca, kilku prezesów i trenerów. Uważam, że powinniśmy skoncentrować się na tym, żeby zespół utrzymał się w I lidze. Dla kogo my mamy ten stadion budować? Żeby zespół grał w II albo niższej lidze? – zapytał Litwiński.

Na koniec głos ponownie zabrał prezydent Grzymowicz, który powiedział, że Stomil Olsztyn ponownie ma długi.

Jestem zaniepokojony tym, że do końca listopada 2021 klub wygenerował 2,6 mln zł straty. Jak dostałem sprawozdanie za rok ubiegły, było to 5 mln zł straty. Myśmy oddłużyli cały klub. Przez trzy lata dawaliśmy, jako mniejszy udziałowiec, po 2 mln zł. Miało do takich sytuacji, jak wcześniej nie dochodzić – powiedział Piotr Grzymowicz.

Prezydent zastanawia się, czy miasto, jako mniejszościowy udziałowiec (posiadający 1,3 proc. udziałów) ma ponownie pokryć te straty. Przyznał, że dopiero w dniu walnego zgromadzenia otrzymał dokumenty.

2147382000

Komentarze (101)

Dodaj swój komentarz

 • Mieszkaniec Olsztyna 2022-02-10 08:42:54 5.172.*.*
  WITAM WSZYSTKICH. Prezydent mowil o zadłużeniu nie ma nic takiego zostało to wyjaśnione z panem proc. Gorniewiczem. Nastąpił błąd !!!!!! . Wszystko jest poprawne
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 5
 • Wojti 2022-02-10 07:22:17 5.184.*.*
  Olsztyn to piękne miasto z operatywnymi prezydentami (jeden erotoman, który chce wyciągnąć kasę za niecne czyny, drugi burzyciel miasta i nieudacznik, dbający o swoje pobory i przyszłą emeryturę). Teraz słoik spod Lubawy zamyka szkołę dla chorych dzieci, zabiera naukę pływania dzieciom, usunął sport amatorski itd.... Z ostatniego wywiadu z tym Panem wynika, że stworzy w Olsztynie drugą Dolinę Krzemową.muszę Przeciwnicy Stomilu i.budowy stadionu zarazem Jego poplecznicy to zapewne też sloiki, bo nie widzą jak nieudacznik trwoni kasę (Uranią 195mln,rozbudowa zajezdni tramwajowej 87mln,tramwaje 1,5mld. NA NIC NIE MA Pieniędzy. Turasy nie wyjechały, a już rdzewieją, szyny pękają, a bufon z ratusza się cieszy, bo zrobił sobie podwyżkę o 100%.Nawet nie dba o swoich pracowników - im ochłap 300zl.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 6
 • Tomasz 2022-02-10 06:42:25 145.237.*.*
  Tyle kasy wyrzucone w błoto a gdzie dyscyplina wydatkowania środków publicznych, gdzie celowość i efektywność? Ten stadion dawno powinien iść pod deweloperkę. Dla mnie mecz w Olsztynie to setki radiowozów policyjnych i bijatyki wokół stadionu. Ile to kosztuje nas podatników? Sto, dwieście tysięcy za każdym razem? Wybrałem się kilka lat temu z synem na mecz. Mało dzieciak nie dostał butelką szklaną. Zaorać ten syf raz na zawsze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 10
 • Niestety olsztyniak 2022-02-10 05:04:40 46.205.*.*
  Co tu dużo gadać Piotruś roztwoniles kasę na głupoty przez 10 lat zwiesniaczyles , zasłużyłeś i zniszczyles Olsztyn .Teraz nie ma kasy nawet na namiastkę prawdziwego sportu jakim jest Stomil jedyna rzecz która wogle kojarzony się w Polsce z Olsztynem oprócz nieudaczników od sygnalizacji ,siatkówkę na poziomie mają malutkie miasteczka które nie stać na dobre widowisko w dodatku bardzo nudne
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 6
 • Haha 2022-02-10 01:01:29 88.156.*.*
  Synek już na tymczasowym za jazdę w stanie zasługującym na rozdeptanie z buta? Gdzie pracuje? Muszę zawiadomić jego pracodawcę żeby go wyyebał
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • [Usunięty] 2022-02-09 23:59:36 46.204.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Bomni 2022-02-09 23:16:49 83.20.*.*
  Dość utrzymania Stomilu !!!!!!!! Kurw..... mamy piłkę ręczną, siatkówkę, fantastyczne chirliderki, świetnych pływaków, super lekkoatletow!!!!!!!!! Niech miasto im da te miliony i zobaczy jak szybko zwróci mu się ta inwestycja. W przeciwieństwie do kopaczy pozostali sportowcy ODNOSZĄ SUKCESY !!!!!!!!!! NIE mają wsparcia od miasta takiego jak pożal się boze stomilowcy,a nie marudzą, nie mają długów i jeszcze mają WIELKIE SUKCESY. DOŚĆ JUZ ROZBESTWIANIA darmozjadów ze stomilu. Czas zainwestować w PRAWDZIWYCH SPORTOWCÓW
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • Beton 2022-02-09 22:44:16 5.184.*.*
  Piniendzy nie ma i nie bedzie, powiedziałem to ja pietrek G.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • MP 2022-02-09 22:40:11 83.24.*.*
  Nowy stadion z inną infrastrukturą powinie powstać na stadionie leśnym,skąd pieniądze?że sprzedaży działki na głównej arterii Olsztyna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 9
 • emigrant 2022-02-09 22:34:16 213.205.*.*
  Olsztyn to ciemnogròd, ludzie tam zacofani nie mają pojecia o sporcie. 1.Liga to i tak wysoka liga a ci tu piszą że grajki nie umieją grać hahaha...ludzie ogarnijcie sie bo straszne z was głąby. Jak najbardziej trzeba inwestować w piłke najpopularniejszy sport w Polsce, im lepsze rezultaty tym lepiej dla regionu, turystyki, a co za tym idzie, marka jest bardziej rozpoznawalna i kasa z tego interesu, przyjada turysci i sie zainteresuja a moze i sponsorzy ale gdzie na taki stadion co strach tam wejsc...Polska ostatnimi laty stała sie bardziej atrakcyjna dla turystòw z zachodu, wiem bo mieszkam w UK i nie jeden z lokalnych był w Polsce nie tylko żeby zwiedzić zobaczyc ale takźe źeby wybrać sie na mecz. Ostatnio nawet spotkałem Brytola ktòry był w Olsztynie przejazdem na kilka dni i spontanicznie znalazľ sie na meczu AZSu...w szoku byłem jak to usłyszałem, mimo że w UK siatkowki prawie nie ma to chłopaczyna sie wybrał bo żadnych innych atrakcji nie ma....daje wam to cos do zrozumienia?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 13
2147382000