Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz o finansach Stomilu: ‘’Klub w listopadzie 2021 miał 2,6 mln zł długu’’

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz o finansach Stomilu: ‘’Klub w listopadzie 2021 miał 2,6 mln zł długu’’
Dyrektor OSiR-u Jerzy Litwiński, wiceprezydent Ewa Kaliszuk, prezydent Piotr Grzymowicz i wiceprezes PWiK Jarosław Słoma na konferencji prasowej powiedzieli m.in. o sporcie, Stomilu Olsztyn i szansie na budowę nowego stadionu
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział, że miasto może się starać o budowę nowego stadionu. Pieniądze na aktualizację projektu mogłyby pojawić się w budżecie, gdyby udało się go zmodyfikować w kwietniu. Przyznał także, że miasto będzie mogło się starać o pieniądze na stadion w ramach zewnętrznego dofinansowania. Prezydent jednak wyraził swoje zaniepokojenie zadłużeniem Stomilu, które na koniec listopada zeszłego roku wyniosło 2,6 mln zł.

W ostatnim czasie temat nowego stadionu w stolicy Warmii i Mazur jest popularny w lokalnych mediach. Z tego względu w środę w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, a wieczorem mają być prowadzone rozmowy z władzami klubu.

Jako pierwszy głos zabrał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który powiedział, że od kiedy jest prezydentem (od 2009 roku) miasto rok w rok przekazuje pieniądze na Stomil Olsztyn (łącznie ok. 27 mln zł).

Dodał, że miasto aktywnie stara się pozyskiwać zewnętrzne fundusze, w tym rządowe. Przyznał, że na niektóre inwestycje udało się zebrać odpowiednie dofinansowanie.

Wtedy pisze do mnie spółka Stomil, że pieniądze na nowy stadion są, tylko trzeba je wziąć. Tak, są, tylko że to stało się po złożeniu przez nas wniosków, nad którymi pracowaliśmy przeszło rok – przyznał Piotr Grzymowicz.

I dodał: – A jednocześnie w 2015 roku, korzystając z pozwolenia na budowę po przygotowaniu projektu na stadion, wykonaliśmy oświetlenie za 4 mln zł. Następnie w 2018 roku wykonywaliśmy murawę. Kwota netto na cały stadion wynosiła ok. 115 mln zł. Dzisiaj należy się liczyć, że realizacja tej inwestycji to może więcej niż 200 mln zł.

Prezydent zaznaczył, że upłynął okres trzech lat ważności pozwolenia na budowę. Warunkiem programu Funduszu Inwestycji Strategicznych jest to, że nie można mieć rozpoczętej realizacji inwestycji, a po drugie w ciągu sześciu miesięcy od rozstrzygnięcia postępowania i przydzielenia promesy przez Bank Gospodarstwa Krajowego należy ogłosić przetarg mający finansowanie, a dodatkowo realizacja projektu jest przeprowadzana przez wybranego wykonawcę, który musi wziąć kredyt na zrealizowanie inwestycji. Pieniądze wpłynęłyby do niego dopiero po ukończeniu.

Prezydent jednakże definitywnie nie odrzucił pomysłu budowy stadionu finansowanego z zewnętrznych źródeł.

Jeśli będą kolejne konkursy w Funduszu Inwestycji Strategicznych, widzimy możliwość wnioskowania o dofinansowanie przebudowy stadionu – przyznał prezydent Grzymowicz.

Zauważył jednak, że najpierw miasto musiałoby rozpisać przetarg na aktualizację dokumentacji, która mogłaby potrwać 12 miesięcy. Dopiero wtedy można będzie ogłosić przetarg.

Włodarz miasta przyznał, że prowadził rozmowę z dyrektorem generalnym urzędu wojewódzkiego Pawłem Żukowskim, który zapewnił prezydenta, że rząd zamierza zorganizować kolejny konkurs.

Następnie głos zabrał Jerzy Litwiński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, który przyznał, że w mieście piłka nożna ma słabe warunki do rozwoju. Przyznał jednak, że rocznie OSiR wydaje niemal milion złotych na utrzymanie stadionu. Z kolei przychody wyniosły ok. 370 tys. zł. Podkreślił, że stadion służy jednemu klubowi – Stomilowi.

Stomil płaci za tzw. dzień meczowy 500 zł brutto. Garbarnia Kraków za wynajem stadionu przy ul. Reymonta płaciła 20 tys. zł za dzień meczowy. Arka Gdynia dzisiaj płaci 45 tys. zł za dzień meczowy. Stomil za cały rok korzystania z boiska, biur, szatni zapłacił ok. 49 tys. zł – powiedział Jerzy Litwiński.

Kibice Stomilu, którzy obecni byli na konferencji odparli, że tamte kluby grają na nowych stadionach.

Dyrektor OSiRu powiedział, że pieniądze nie grają tylko ludzie.

Dzisiaj, po trzech latach, mamy trzecie miejsce od końca, kilku prezesów i trenerów. Uważam, że powinniśmy skoncentrować się na tym, żeby zespół utrzymał się w I lidze. Dla kogo my mamy ten stadion budować? Żeby zespół grał w II albo niższej lidze? – zapytał Litwiński.

Na koniec głos ponownie zabrał prezydent Grzymowicz, który powiedział, że Stomil Olsztyn ponownie ma długi.

Jestem zaniepokojony tym, że do końca listopada 2021 klub wygenerował 2,6 mln zł straty. Jak dostałem sprawozdanie za rok ubiegły, było to 5 mln zł straty. Myśmy oddłużyli cały klub. Przez trzy lata dawaliśmy, jako mniejszy udziałowiec, po 2 mln zł. Miało do takich sytuacji, jak wcześniej nie dochodzić – powiedział Piotr Grzymowicz.

Prezydent zastanawia się, czy miasto, jako mniejszościowy udziałowiec (posiadający 1,3 proc. udziałów) ma ponownie pokryć te straty. Przyznał, że dopiero w dniu walnego zgromadzenia otrzymał dokumenty.

2147382000

Komentarze (101)

Dodaj swój komentarz

 • .R.O. 2022-02-10 23:39:24 83.23.*.*
  A jaki wymiar promocyjny ma ten klub piłkarski dla miasta? Jest to promocja, czy raczej anty-reklama? Do kogo trafia przekaz takiej potencjalnej „promocji„? Czy do grupy osób, które mogą być w mieście inwestorami, turystami, nowymi mieszkańcami, czy raczej do wąskiej grupki zdesperowanych kiboli?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • Mato 2022-02-10 14:07:21 5.173.*.*
  Miasto absolutnie nie powinni finansować klubów sportowych, jeśli ktoś chce "pracować" jako piłkarz czy siatkarz ok, ale niech szuka sponsorów prywatnych. Miasto owszem, powinno wybudować stadion ale traktować go jak każda inna arenę i wynajmować za określone stawki, nie 500zl a wielokrotnie większe
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Olsztyn 2022-02-10 12:34:36 5.172.*.*
  Miasto Olsztyn usunęło !!!! Zadłużenie !!!!! klubu STOMIL. Była pomyłka wejdzie na stronę miasta
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Olsztynianin 2022-02-10 12:32:57 5.184.*.*
  Co Grzymowicz może wiedzieć o potrzebach olsztynianin jak on z nowego miasta lubawskiego jest. Nie będzie nic, sportu, klubów bo Piotr I Wielki chce mieć na emeryturze gdzie chodzić na spacery więc będzie lał beton pod nowe parki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Miska 2022-02-10 12:14:12 88.156.*.*
  Gościu! Nie sztuką jest to co przynosi straty zamknąć tylko mieć pomysł na jednostkę i wdrożyć odpowiedni plan! Ale do tego to Ty nie masz pojęcia tak jak Twoi mierni ludzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • AVE STOMIL. PONAD ZYCIE 2022-02-10 12:07:13 5.172.*.*
  Witam. Wszystkim i tych normalnych i tych nienormalnych co szydzą że STOMILU.. Teraz do normalnych kibiców KUPUJCIE KARNETY !!!!. BADZMY. Z NASZYM KLUBEM !!!!!! NIE DAJMY SIE ZLAMAC MAKOMENTOM i LUDZIOM SLABEJ WIARY... Na koniec nie czytajcie komentarzy ludzi którzy żyją tylko Facebookiem ... Piszą bo piszą bo co innego mają robić.. STOMIL PONAD WSZYSTKO !!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • janek 88 2022-02-10 11:37:22 5.184.*.*
  Stadion jest miastu bez wątpienia bardzo potrzebny, ale dziura pod wysoką bramą to teraz pilniejszy temat. Myślę że Stomil musi intensywnie współpracować z miastem w celu poszukiwania dofinansowania etapowej budowy obiektu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • maxio123 2022-02-10 10:10:25 46.170.*.*
  Rowy kopać nie piłkę. Szkoda każdej złotówki na tych pożal się Boże "piłkarzy". A do tego ci pato-kibice, bohaterscy obrońcy kościołów przed kobietami!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • lollllhh 2022-02-10 09:55:29 83.15.*.*
  Jakie miasto taki i klub. Jeden bankrut i drugi jeszcze większy! Będziecie niedługo siedzieć i to nie o krzesła chodzi...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Tfu 2022-02-10 08:48:49 46.205.*.*
  Panie prezydencie , niech Pan napisze jak wyglada stan stadionu piłkarskiego lepiej . Właścicielem jest przecież miasto Olsztyn .... lepiej zrobić dziurę przed Wysoka Bramą niż nowy stadion , oto priorytet naszego PG
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 8
2147382000