Podwórkowe metamorfozy

Kolejne grupy sąsiedzkie będą miały szansę odmienić oblicze swojego najbliższego otoczenia. Zbliża się druga edycja programu "Podwórka z natury".

- Podczas pilotażowych działań przekonaliśmy się, że program ten uwalnia w mieszkańcach pokłady pozytywnej energii, przynosząc im satysfakcję i napawając dumą z piękna odnowionego miejsca zamieszkania - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Wspólny cel i wspólna praca przełożyły się na zdrowe, przyjazne relacje sąsiedzkie i zrozumienie, bo w końcu chodzi o dobro wspólne. Napawa mnie to optymizmem, bo bez tych relacji, opartych na zaufaniu i zrozumieniu potrzeb innych, bez tej odrobiny lokalnego patriotyzmu, nawet najpiękniejsze miasto będzie martwe.

Program skierowany jest do mieszkańców Olsztyna z obszaru rewitalizacji, którzy chcą w sąsiedztwie swego miejsca zamieszkania urządzić zielone miejsce spotkań i wypoczynku. Do udziału w programie można zgłaszać przestrzenie, które są własnością zarówno Gminy Olsztyn, jak i wspólnot mieszkaniowych. Program ma być zachętą, aby zaadoptować miejsca zaniedbane, dotąd uznawane za niczyje.

- Priorytetem jest dla nas zieleń, ale w projekcie zagospodarowania mogą znaleźć się wszystkie elementy niezbędne do funkcjonowania podwórka - tłumaczy Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich. - Oprócz nasadzeń w zrewitalizowanej przestrzeni mogą pojawić się także elementy małej architektury, ścieżki komunikacyjne i inne nawierzchnie, miejsca postojowe, miejsca gromadzenia odpadów, itp. , choć zaznaczam, że nie wszystkie te elementy będą mogły być sfinansowane z budżetu programu "Podwórka z Natury".

Udział w programie wezmą trzy podwórka. W tegorocznej edycji zmieniają się kryteria ich wyboru. Do tej pory decydowała kolejność zgłoszeń, teraz wszystkie zgłoszenia będą sprawdzane formalnie i merytorycznie. Oceniane będą m.in. możliwości realizacyjne na wskazanej przestrzeni, możliwości zgłoszonego podwórka w zakresie pełnienia funkcji centrum lokalnego, służącego integracji i rekreacji mieszkańców. Podobnie jak w roku ubiegłym program "Podwórka z Natury" realizowany będzie przy wsparciu merytorycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Katedry Architektury Krajobrazu i Agroturystyki.

Na realizację prac na podwórkach w 2018 r. z budżetu miasta przeznaczonych zostanie 60 tys. zł. Każde z zakwalifikowanych podwórek otrzyma gwarantowane wsparcie w wysokości 17 tys. zł. Ponadto, wszystkie trzy powalczą o dodatkowe 9 tys. zł, które otrzyma tylko jedno z podwórek, najlepiej wpisujące się w określone w zasadach kryteria.

Aby dokonać zgłoszenia konieczne będzie zorganizowanie pięcioosobowej grupy sąsiedzkiej z minimum dwóch budynków mieszkalnych. Zgłoszenia przyjmowane będą od 6 do 17 listopada, w Wydziale Strategii i Funduszy Europejskich (ratusz, pok. 230)

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w środę ( 8 listopada) w Koszarach Funka, ul. Kasprowicza 4, o 17.00.

Więcej o programie i warunkach uczestnictwa tutaj.

Źródło: UM Olsztyna

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz