Podolsztyńskie gminy chcą skorzystać z rządowych funduszy

Podolsztyńskie gminy chcą skorzystać z rządowych funduszy
Gmina Stawiguda wniosła o dofinansowanie aż 23 projektów
Fot. stawiguda.pl

Chodzi o pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gminy starają się o dofinansowanie na szkoły, ośrodek zdrowia czy przebudowę dróg.

Podolsztyńskie gminy, jak Stawiguda, Dywity czy Purda bardzo prężnie się rozwijają. Chętnie korzystają z dofinansowania z różnych programów.

Postanowiły skorzystać także z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. RFIL przeznacza środki na dotacje dla gmin, miast czy powiatów. Jednorazowe wsparcie wynosi od 0,5 do 93 mln zł.

Ponad 2,6 mld zł (z całkowitej puli 6 mld zł) trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. O część pieniędzy starają się samorządy podolsztyńskie.

Gmina Stawiguda wniosła o dofinansowanie aż 23 projektów, w tym przebudowę dróg, czy rozbudowę szkoły w Rusi i oddziału w Bartągu.

– Potrzeby mamy olbrzymie. Staramy się wykorzystywać każdą szansę. Każdy z tych projektów jest niezwykle istotny patrząc na potrzeby mieszkańców. Te 23 projekty mają służyć ogólnie mieszkańcom jak i turystom. Dofinansowanie pozwoli na szybszą ich realizację – powiedział w rozmowie z nami Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Na remont dróg pieniądze zbiera także gmina Purda.

– Jesteśmy jedną z największych powierzchniowo gmin w Polsce. Mamy ok. 400 km dróg gminnych – powiedziała w rozmowie z nami Teresa Anna Chrostowska, wójt gminy Purda.

Do tej pory gmina złożyła wnioski o dofinansowanie na 13 dróg i na wszystkie otrzymała pieniądze (ponad 14 mln zł).

– Jak dotąd podpisaliśmy umowy na przebudowę 9 dróg, a dwie są w zasadzie wybudowane. We wrześniu złożyliśmy wniosek na dofinansowanie budowy pięciu kolejnych – dodała wójt.

Dywity z kolei chcą wybudować nowoczesny gminny ośrodek zdrowia. Wójt gminy Daniel Zadworny liczy, że podolsztyński samorząd otrzyma potrzebne wsparcie.

– Złożyliśmy wniosek o uzyskanie środków z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 dla jednostek samorządu terytorialnego. Ubiegamy się o kwotę 5,6 mln zł na budowę i wyposażenie nowoczesnego gminnego ośrodka zdrowia w Dywitach – wyjaśnił wójt Daniel Zadworny.

I dodał: – Nasz wniosek wpisuje się w przyjętą strategią walki z COVID-19 polegającą na wdrożeniu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania pacjentów jako najważniejszego elementu walki z pandemią. Inwestycja w ochronę zdrowia we wskazanym zakresie będzie miała wpływ na ograniczenie skutków pandemii.

Przypomnijmy, że o rządowe dofinansowanie ubiegają się także władze Olsztyna. Chodzi o pieniądze na rozbudowę linii tramwajowej, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Prezydent Piotr Grzymowicz stara się o rządowe pieniądze na rozbudowę sieci tramwajowej”.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz