Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL, o rządach PiS: ‘’Państwo jest dla ludzi, a nie odwrotnie’’

Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL, o rządach PiS: ‘’Państwo jest dla ludzi, a nie odwrotnie’’
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski przyznał, że państwo powinno wprowadzić stan nadzwyczajny, aby przedsiębiorcy mogli starać się o wyrównanie strat
Fot. Piotr Zgorzelski / Twitter

W czwartek odbyła się konferencja Ludowców, w której udział wzięli marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz parlamentarzyści Urszula Pasławska i Zbigniew Ziejewski. Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego poruszyli kilka ważnych spraw dla mieszkańców Warmii i Mazur.

Jednym z poruszonych problemów było finansowanie regionu z Europejskiego Funduszu Odbudowy.

To nie są pieniądze Prawa i Sprawiedliwości tylko Unii Europejskiej. Jesteśmy za ratyfikacją funduszu odbudowy, ale poprzez powiązanie tych środków z dyskusją o planie odbudowy – powiedział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Jego zdaniem w podziale środków powinny współuczestniczyć samorządy. Zaznaczył również, że budżet przewidziany na rolnictwo jest coraz mniejszy, dlatego też ludowcy postulują zwiększenie środków z Krajowego Planu Odbudowy.

PiS zaproponował przekazanie 1 proc. z Krajowego Planu Odbudowy na polskie rolnictwo. My chcemy, aby to było 10 proc. – dodał Zgorzelski.

Oprócz tego PSL postuluje zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i rozwój lotnisk regionalnych.

Centralny Port Komunikacyjny jest inwestycją antyregionową, która zniszczy istniejące porty lotnicze w Modlinie, Okęciu, Łodzi czy Katowicach. Zainwestujmy w lotniska regionalne – przekonywał wicemarszałek Sejmu.

Po nim głos zabrała posłanka Urszula Pasławska, która zauważyła poważny problem ze szczepieniami, zwłaszcza na Warmii i Mazurach.

Szczepienia idą bardzo wolno – w święta wykonano ich tylko 30. Ani szpitale, ani POZ-y nie mają możliwości kontynuowania szczepień. Prawie 2 mln szczepionek leży w magazynach. Problem jest z dystrybucją szczepionek. Jesteśmy województwem rozproszonym, gdzie 98 proc. terytorium to obszary wiejskie, a mamy tylko 3 duże miasta. Jak najszybciej trzeba ten problem rozwiązać – powiedziała posłanka.

Dodała, że województwo warmińsko-mazurskie zostało zamknięte niemal z dnia na dzień jako jedyne w Polsce. Innym regionom dano możliwość przygotowania się na lockdown.

Tutaj sytuacja jest dużo trudniejsza niż w innych regionach. Należą nam się pieniądze, ponieważ województwo małopolskie dostało 1 mld zł dla przedsiębiorców bez rozróżniania PKD. My nie dostaliśmy nic – zaznaczyła Pasławska.

Zaapelowała także, aby dzieci jak najszybciej powróciły do szkół, a resort edukacji powinien zająć się podstawą programową, gdyż w ubiegłym roku zaledwie 6 proc. szkół zrealizowało ją w całości.

Do problemu szczepień wrócił także Zbigniew Ziejewski.

Nasz sztandarowy postulat mówił o tym, że apteki i farmaceuci powinni wziąć udział w procesie szczepień. Słyszymy od mieszkańców np. Morąga, że muszą jeździć po 100 km, aby się zaszczepić. To nieporozumienie. W każdym powiecie powinien być taki punkt – przyznał poseł.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przyznał, że rząd, ani politycy Prawa i Sprawiedliwości nie prowadzą dialogu z samorządowcami. Przyznał jednocześnie, że samorządy w tych trudnych czasach zdają swój egzamin.

Potwierdzeniem tego jest całkowite wdrożenie RPO 2014-2020. Trzeba nie tylko wierzyć, ale przekazywać, że bez samorządów nie ma rozwoju, nie ma demokracji, nie ma postępu. Próbowałem się spotkać ze wszystkimi parlamentarzystami z regionu, jednakże z jednym wyjątkiem parlamentarzyści z partii rządzącej nie przyszli na spotkanie – powiedział marszałek, który na koniec zaapelował do posłów PiS o kolejne spotkanie.

Piotr Zgorzelski dodał, że rząd powinien wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych, aby przedsiębiorcy mogli wnosić o odszkodowania.

Wtedy przedsiębiorca mógłby dochodzić swoich strat zgodnie z faktycznym stanem. Są kraje, jak Czechy, które wprowadziły taki stan. Państwo jest dla ludzi a nie odwrotnie – przyznał Zgorzelski.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • det 2021-04-10 12:50:55 37.248.*.*
    może tak przypomnicie ile mln za waszych rządów pracowało na śmieciówkach i ile ludzi głodowało bo takim robolom można było nie płacić poborów za wykonaną pracę i nie było to przestępstwem -to było za rządów platformy i psl i tak zastanawiam się jaka byłaby pomoc państwa jakbyście to wy rządzili
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Sceptyczka 2021-04-08 11:24:33 5.184.*.*
    Państwo to ludzie ."Ludzie ludziom zgotowali ten los"- cyt.Medaliony " Zofii Nałkowskiej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0