Piotr Grzymowicz wydał oświadczenie ws. sprzedaży działki przy ul. Głowackiego

Piotr Grzymowicz wydał oświadczenie ws. sprzedaży działki przy ul. Głowackiego
Piotr Grzymowicz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Przypomnijmy, że działka została sprzedana w postępowaniu przetargowym warszawskiej firmie Dynamic Development za 21 mln zł. Jednak do tej pory do kasy miasta nie wpłynęły pieniądze.

W artykule pt. „Inwestor jeszcze nie zapłacił 21 mln zł za nabycie działki przy ul. Głowackiego” napisaliśmy, że do kasy miasta nie wpłynęła jeszcze kwota 21 mln zł, za jaką firma Dynamic Development nabyła działkę z basenem przy ul. Głowackiego. Wojciech Musiał, prezes warszawskiej spółki, wyjaśnił ten fakt tym, że nie uzyskał jeszcze warunków zabudowy, a do tego odnotował problemy w komunikacji z urzędnika olsztyńskiego ratusza. Stwierdził, że ma wątpliwości co do zamiarów prezydenta Olsztyna dotyczących sprzedaży tej działki.

W tej sprawie oświadczenie wydał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Jego komentarz publikujemy poniżej.

W związku z opiniami, jakie pojawiły się w olsztyńskich mediach w sprawie sfinalizowania sprzedaży działki przy ul. Głowackiego pragnę wyjaśnić, że zarówno sam przetarg, jak i procedury zmierzające do jego zakończenia poprzez podpisanie notarialnej umowy sprzedaży z Nabywcą – firmą Dynamic Development, nie powinny budzić najmniejszych wątpliwości. Przetarg był przeprowadzony z najwyższa starannością a potencjalni nabywcy mieli wystarczająco dużo czasu do zapoznania się z możliwościami inwestycyjnymi, jakie oferuje działka przeznaczona do sprzedaży. Nie było żadnych przeszkód, które uniemożliwiałyby wystąpienie o decyzję określającą warunki zabudowy dla tej działki, albowiem takie wystąpienie nie jest uwarunkowane własnością i może to uczynić każdy zainteresowany. Także na rozpoczęciu licytacji, uczestnicy przetargu zostali poinformowaniu o stanie prawnym działki i uwarunkowaniach urbanistyczno-architektonicznych potencjalnej inwestycji.

W tych warunkach każdy z przystępujących do przetargu znał jego warunki i sam ponosi ryzyko swoich decyzji. Warto przy tym podkreślić, że w żadnym stopniu  rozstrzygniecie przetargowe, kończące ten proces aktem umowy sprzedaży, nie było związane z decyzją Urzędu o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przedmiotowej działki. Tego typu uwarunkowanie nie funkcjonuje w procedurach przetargowych, albowiem w sposób rażący wpływałoby na jego transparentność i równość stron.

Warto przy tym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt.  Firma Dynamic Development z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu przedmiotowej działki wystąpiła dopiero 10 marca, a zatem prawie półtora miesiąca po jej wylicytowaniu i niemal 5 miesięcy od ogłoszenia o przetargu na sprzedaż tego terenu. W dniu 15 marca 2021 roku Urząd wystosował do Nabywcy pismo o uzupełnienie istotnych braków w złożonym wniosku. Ich uzupełnienie warunkuje wydanie decyzji i jest niezbędnym elementem procedury administracyjnej. W odpowiedzi, w dniu 1 kwietnia 2021 r., wnioskodawca wniósł o przedłużenie terminu na uzupełnienie braków we wniosku z 14 do 60 dni. Pomimo pozytywnej decyzji, Nabywca do dzisiaj nie przekazał kompletu dokumentów a nawet nie wystąpił o decyzję środowiskową, która jest koniecznym warunkiem wydania decyzji o warunkach zabudowy  i zagospodarowania terenu.

W tym kontekście oczekiwanie na decyzję Gminy o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jako czynnika determinującego podpisanie aktu - a tak odczytuję zwłokę w decyzji Nabywcy, co do daty podpisania umowy - jest nieuprawnione i pozbawione umocowania prawnego. Dlatego moje decyzje co do bezwarunkowego terminu podpisania, uwzględniające wcześniejsze prośby Nabywcy o ich przedłużenie są w tym zakresie ostateczne i nieodwoływalne.

Z tych samych względów nie widzę też powodów do wcześniejszego, osobistego spotkania z Nabywcą. Do czasu przeniesienia własności na Nabywcę działki notarialnym aktem jej sprzedaży, takie spotkania rzucałyby cień na transparentność postępowania i mogłyby służyć do dezawuowania mojej roli, jako obiektywnego, bezstronnego obserwatora procesu przetargowego.

Jednocześnie dziwię się - zwłaszcza doświadczonym dziennikarzom śledczym czy gospodarczym -  że tak łatwo padają ofiarą manipulacji i ulegają  prostym i powszechnie znanym technikom z zakresu public relations. W powyższej sprawie nie ma nic do ukrycia, więc w razie takiej potrzeby możemy ujawnić całą dokumentację przetargową i korespondencję prowadzona z Nabywcą – firmą Dynamic Development.

Piotr Grzymowicz

prezydent Olsztyna

– możemy przeczytać w komentarzu.

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • ARCYIDIOTA PIOTRUŚ DEBILOWICZ 2021-05-25 23:49:08 5.184.*.*
  Beton, weź się już nie ośmieszaj bo to nudne. Spieprzaj z powrotem do Pcimia Dolnego i więcej nie wracaj, buraku trzaskowaty. Won.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • nieudaczniku 2021-05-23 12:25:03 81.190.*.*
  kopie sie z koniem , a potem placze, chlopie , nierobie, szkodniku odejdz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • Na koniec 2021-05-22 09:16:20 46.204.*.*
  Wszystko zostało powiedziane. Ja dodam tylko jedno od siebie , NIECH PAN ZAPOMNI O DOKŁADANIU TYCH BRAKUJĄCYCH 20mln zł z obligacji etc !!! Bo to są pieniądze PUBLICZNE, nie zgadzamy się na marnotrawienie takich środków na tą halę jeżeli gardzi Pan 21 mln zł! No chyba że w taki sam sposób podejdzie Pan do Stadionu Stomilu , Warmii , TEATRÓW , Muzeów etc ... ma Pan tyle pieniędzy ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • argo 2021-05-21 16:57:51 88.156.*.*
  Dziwne! Znowu że Grzymowicz nie mówi, że to wszystko wina PIS!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 8
 • Olsztyn 2021-05-21 16:53:38 88.156.*.*
  Niech się Pan lepiej pochwali Panie Grzymowicz - projektem na linie tramwajową w centrum miasta. Sam Pan chyba nie wierzył , że to zostanie sfinansowane z unijnych funduszy, a jak się nagle okazało , że ,,klepneli" to się wycofać z tego nie dało - kosztem pogorszenia [w tamtych czasach już słabej] komunikacji wsadził Pan tory między drogę , która i tak była zawsze zakorkowana - teraz miasto musi rocznie wydawać na tą infrastrukturę z własnej kieszeni. Ciekawe ile osób wie, ile pieniędzy kosztowało miasto w 2020roku utrzymanie tego dobrobytu...[pierwszy rok po skończeniu się gwarancji] Najgorsze, że tacy ludzie myślą sobie w duchu ,,jeszcze mi wszyscy podziękujecie za parę lat, bo gdybym nie ja to byście nic nie mieli" Tramwaje były tak bardzo potrzebne, że trzeba było autobusom numery i trasy pozmieniać , żeby miały jakikolwiek sens. Teraz się dopiero myśli o liniach tramwajowych, które faktycznie mają jakiś sens w odniesieniu do rozrastającego się miasta, ale pan prezydent zapomniał, że to już nie Allenstein z 50tys mieszkańców ...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 11
 • Majster 2021-05-21 16:43:02 92.220.*.*
  Czy Grzymowicz to jest KURA,a moze to jest OSIOł ? Stawiam 100zł ze to drugie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 7
 • Młoda 2021-05-21 16:05:53 31.60.*.*
  Bohaterowi naszego artykułu polecam książkę Daphne du Mauriera, Kozioł ofiarny. Oto jej fragment: ,,Nic mi nie jest - odparłem. - Po prostu nie powiodło mi się w życiu jako człowiekowi. - Jak nam wszystkim - skomentował. Panu, mnie, wszystkim tym ludziom, tu, w bufecie dworcowym. Wszyscy jesteśmy nieudacznikami. Sekret życia polega na tym, żeby wcześnie to zrozumieć i pogodzić się z tym. Wtedy przestaje to uwierać."
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 7
 • . 2021-05-21 15:00:03 188.147.*.*
  Nic się nie stało. Zwiększymy deficyt, podniesiemy opłaty i te 20 baniek jakoś się naskrobie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Stańczyk 2021-05-21 13:57:58 195.136.*.*
  Gorąca prośba do operatora tej strony internetowej : proszę kasować te kretyńskie komentarze autorów nie mających pojęcia o sprawach co do których muszą wtrącić swoje trzy grosze. Nie pozwalajmy na zaśmiecanie stron internetowych wypocinami niedouczonych frustratów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 18
 • TakieTam 2021-05-21 13:30:53 46.204.*.*
  Panie Grzymowitz czy myślał Pan , że ta działka będzie sprzedana za 21 mln zł z pozwoleniem na budowę czegokolwiek mniejszego niż Centaurus ??? To nie jest główna ulica w Pcimiu tylko działka w bezpośrednim sąsiedztwie potężnego biurowca . To tak jakby obok Varso Tower ktoś chciał postawić budę z kebabem . Jeżeli tęgo Pan nie rozumie to sam Pan dołoży 19,3 mln zł do Uranii?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 7