Piotr Grzymowicz ostro o prezesie warmińsko-mazurskiego PiS-u: ''Jerzy Szmit kłamie! Publicznie i permanentnie!''

Piotr Grzymowicz ostro o prezesie warmińsko-mazurskiego PiS-u: ''Jerzy Szmit kłamie! Publicznie i permanentnie!''
Piotr Grzymowicz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wielokrotnie już pisaliśmy o atakach lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Politycy uważają, że włodarz miasta jest „liderem totalnej opozycji”, a w dodatku nieprawidłowo zarządza samorządem. Grzymowicz nie pozostał dłużny i zaatakował prezesa warmińsko-mazurskiego oddziału PiS, Jerzego Szmita, mówiąc, że „permanentnie kłamie”.

Przypomnijmy, lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości w czerwcu zwołali kilka konferencji prasowych, na których wytykali błędy popełniane przez Piotra Grzymowicza. Zarzucali mu m.in. że „Raport o stanie Miasta Olsztyna 2019” mija się z prawdą, a włodarz nie potrafi zarządzać miejskimi przedsiębiorstwami. Dodatkowo politycy PiS uważają, że prezydent jest „liderem totalnej opozycji”.

- Można mówić, jak lider totalnej opozycji (Piotr Grzymowicz - dop. autor), że w budżecie brakuje pieniędzy, ale myślę, że warto zapytać jakie działania prezydent podjął w sprawie poszerzenia tzw. bazy podatkowej, czyli ilości i jakości podmiotów gospodarczych, które płacą podatki w Olsztynie – powiedział na czerwcowej konferencji Jerzy Szmit, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału PiS, po czym dodał: - Rządy lidera totalnej opozycji, Piotra Grzymowicza, źle służą miastu, źle służą mieszkańcom.

W podobnym tonie polityk wypowiedział się na antenie Radia Olsztyn. W jednej z audycji powiedział, że Piotr Grzymowicz jest odwrócony od polskiej tradycji i jest zwolennikiem opcji niemieckiej.

Włodarz Olsztyna nie pozostał dłużny i ostro odpowiedział Szmitowi na zarzuty.

- (…) pan Jerzy Szmit tradycyjnie i z lubością sięgnął po znany arsenał kłamstw na mój temat. Pozostaje mi zatem po raz kolejny i kategoryczny stwierdzić – Jerzy Szmit kłamie! Publicznie i permanentnie! - skrytykował prezydent.

I dodał: - Kłamie, kiedy mówi, że jestem odwrócony od polskiej tradycji i tą polską tradycją gardzę, czego potwierdzeniem ma być fakt, że nie biorę udziału w partyjnych fetach Prawa i Sprawiedliwości. Nie wiem dlaczego miałbym to robić, zwłaszcza, że nie godzę się na zawłaszczanie polskiej tradycji przez „jedynie słuszną” narrację PiS-u! Kłamie, kiedy sugeruje, że jestem zwolennikiem opcji niemieckiej, chociaż nie wiem, co by to miało znaczyć? To kolejne próby dzielenia nas na lepszy i gorszy sort. Do tego, w ustach kogoś o nazwisku rodowym „Szmit” nie brzmi to najpoważniej.

Grzymowicz odniósł się także do tego, że według polityków PiS, nie potrafi zarządzać Olsztyńskim Zakładem Komunalnym. Wyjaśnił, że jest to samodzielny podmiot, a prezydent nie ma wpływu na organizację produkcji spółki. Następnie dodał, że kłamstwem jest również to, że chce sprzedać Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

- Kłamie, kiedy mówi, że chcę sprzedać spółkę Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, czyli MPEC. Przeciwnie, to postawa pana Jerzego Szmita storpedowała udział środków Skarbu Państwa w budowie nowego źródła energii cieplnej. Kłamie, mówiąc, że „na siłę” zmuszałem samorządy do wchodzenia w spółkę Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK). Prezydent Olsztyna nie ma takiej siły sprawczej! Zarzut jest tym bardziej kuriozalny, że kiedy zapadała decyzja o utworzeniu tej spółki, pan Jerzy Szmit był moim zastępcą i akceptował fakt jej powstania – przypomniał włodarz Olsztyna.

Na koniec prezydent skomentował przywiązanie Szmita do tradycji i wiary, mówiąc, że religię traktuje instrumentalnie.

- Pan Jerzy Szmit przy każdej okazji podkreśla swoje przywiązanie do tradycji polskiej, a więc także chrześcijańskiej. Jednak najwyraźniej religię traktuje wyłącznie instrumentalnie, zapominając, że kłamstwo, którym tak chętnie się posługuje, jest łamaniem ósmego przykazania. Świat pana Szmita zbudowany jest z kłamstw i najwyraźniej, zdaniem pana Szmita, nic Panu Bogu do tego – podsumował Piotr Grzymowicz.

Przypomnijmy, że nie tylko Grzymowicz ma konflikt ze Szmitem. Dwa miesiące temu lider lokalnego oddziału PiS w liście do członków i sympatyków partii rządzącej skrytykował działaczy Porozumienia.

Działania totalnej opozycji znalazły wsparcie u części posłów Porozumienia Jarosława Gowina. W tej grupie najbardziej aktywni byli wybrani w naszym okręgu z listy PiS: Wojciech Maksymowicz i Michał Wypij. Ostatecznie udało się ustalić wspólne stanowisko. Naruszone jednak w ostatnich dniach zaufanie, trudno będzie odbudować. Chciałbym podkreślić, że część środowiska Porozumienia odrzuciła działania zmierzające do rozbicia Zjednoczonej Prawicy.

- napisał w liście.

Do tych zarzutów z kolei odniósł się Michał Wypij, poseł z ramienia Porozumienia. Polityk przypomniał, że Szmit rozprzestrzeniał grafiki, na których umieszczono zdjęcia Jarosława Gowina, Wojciecha Maksymowicza i Donalda Tuska oraz zdjęcie małpy.

– Tą grafikę kolportował pan Jerzy Szmit i chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że ta grafika idealnie pokazuje poziom Jerzego Szmita i jego elit politycznych. Nie ma przypadku w tym, że Jerzy Szmit nie jest posłem na Sejm RP, że po raz kolejny nie znalazł się na listach i powinien chyba zrozumieć, jakie jest jego miejsce w szeregu – skrytykował Wypij.

Ósme przykazanie Rozumiem, że czas wyborów ma swoje prawa. Politycy obiecują przysłowiowe gruszki na wierzbie i...

Opublikowany przez Prezydenta Olsztynę Piotr Grzymowicza Czwartek, 9 lipca 2020

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • ds 2020-07-27 18:38:25 91.207.*.*
  To Grzymowiz kłamie. A najśmieszniejsze jest kłamstwo, że nie ma wpływu na spółkę miejską. To po jakiego grzyba siedzisz na stołku, skoro nie masz wpływu?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • . 2020-07-13 13:48:23 81.190.*.*
  Są tacy co kłamać mogą i tacy, którym nie wolno - tak oto Pinokio został Kalim.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • R.O. 2020-07-11 16:17:47 83.6.*.*
  Ja mam inne pytanie: dlaczego Pan Szmit, będąc w zarządzie państwowej spółki, poświęca czas na politykowanie, otwieranie tras, wypowiedzi w mediach na tematy związane z inwestycjami w regionie. Powinien zając się pracą zawodową, za którą pobiera wynagrodzenie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8
 • Ramzes 2020-07-11 13:17:06 81.190.*.*
  Arbuz vel 15% POraz KOlejny szczeka pod komunistyczne dyktando ujadaj tam kundlu ujadaj nie długo pójdziesz na łańcuch jebanana komuna po-pzpr cytat dla was towarzysze "a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści" NIECH ŻYJE POLSKA!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 11
 • Ania 2020-07-11 08:29:33 188.147.*.*
  Wstyd mi za prezydenta Olsztyna....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 10
 • Tym 2020-07-10 22:30:09 31.0.*.*
  Panie grzymowicz właśnie siedzę przed telewizorem i oglądam koncert z Ostródy na przepięknym amfiteatrze czy nie wstyd panu ze Ostróda potrafiła wybudować taki obiekt o którym pan może tylko pomarzyć czy nie wstyd panu ze Ostróda wybudowała nowy stadion a pan tylko obiecywał lecz na tym się skończyło jak taki człowiek który kłamie nazywa się, ? Czy nie wstyd panu ze Ostróda potrafiła wybudować nowy wiadukt o którym Olsztyn może tylko marzyć? Według mojej skromnej opinii jest pan bardzo złym prezydentem pod pana rządami miasto nie tylko wyludnia się ale zostało do tyłu względem innych miast weźmy na przykład obiekty sportowe chociazby w sąsiednim Toruniu nawet nie ma porównania a może pan powie ile to firm w czasie pana rządów uciekło z Olsztyna? A wraz z nimi podatki. Nie interesuje mnie polityka ale nasmiewanie się z czyjegoś nazwiska świadczy tylko o kulturze albo o braku kultury. Nie jest pan niestety moim prezydentem bo mi z takimi ludźmi nie po drodze i dlatego swój interes jak i podatki przenoszę do innego miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 6
 • Janusz Pisiewicz 2020-07-10 17:04:42 213.184.*.*
  Wina Niemców.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • Młoda 2020-07-10 16:47:02 5.173.*.*
  Istnieją tysiące sposobów, żeby stwierdzić, że ktoś kłamie. Wcale nie trzeba umieć zaglądać mu do umysłu, żeby rozpoznać najmniejsze ślady niepewności i zakłopotania. Najczęściej trzeba po prostu na kogoś spojrzeć. Kiedy patrzę na Grzymowicza przypomina mi się ten cytat.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 12
 • Granat 2020-07-10 14:17:26 37.47.*.*
  Panie Szmit leżysz Pan i robisz pod siebie- cytat z "Psów" Oszczędź wstydu Olsztynowi i swojej partii było nie było.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 10
 • Xmx 2020-07-10 12:45:10 188.147.*.*
  To Grzymek zapunktował teraz pozytywnie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 17