''Pilnie potrzebujemy nowego kompleksu dworcowego''. Prezydent apeluje o budowę nowego obiektu

''Pilnie potrzebujemy nowego kompleksu dworcowego''. Prezydent apeluje o budowę nowego obiektu
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Przepychanka w sprawie budynku Dworca Głównego w Olsztynie trwa już od kilku lat. Konserwator zabytków po raz trzeci zdecydował, że obiekt ten nie zostanie wpisany do rejestru zabytków. Prezydent Piotr Grzymowicz apeluje do społeczników, aby odpuścili już sprawę i pozwolili wybudować nowy obiekt.

W środę, 12 czerwca, Wojewódzki Konserwator Zabytków po raz trzeci podjął decyzję, że olsztyński kompleks dworcowy nie zostanie wpisany do rejestru zabytków. To oznacza, że już wkrótce mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur być może doczekają się nowego obiektu. Wszystko zależy od przedstawicieli Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, którzy walczą o to, aby nie burzyć bryły dworca.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz apeluje do społeczników, aby odpuścili już walkę i pozwolili na budowę nowego obiektu. Nie ukrywa też, że ma nadzieję, że decyzja konserwatora jest już ostateczna.

- Mam nadzieję, że będzie ona ostatnią i dlatego apeluję do organizacji zabiegających o wpisanie dworca do rejestru zabytków o pogodzenie się z tą decyzją i odstąpienie od dalszego oprotestowywania. Rozumiem szlachetne intencje jakimi się kierują, ale jesteśmy w takim miejscu i czasie, że pilnie potrzebujemy nowego kompleksu dworcowego, odpowiadającego wymogom XXI wieku. To ostatnia chwila na wykorzystanie determinacji zarówno państwowego, jak i prywatnego inwestora oraz dostępności środków z Unii Europejskiej na budowę efektownego, wielofunkcyjnego i oczekiwanego przez mieszkańców dworca kolejowo-autobusowego – napisał na swoim fanpage'u prezydent Piotr Grzymowicz.

Włodarz dodaje, że jeśli batalia o bryłę dworca będzie się przedłużała, to już wkrótce środki na ten cel mogą przepaść.

- Przeciąganie decyzji o rozpoczęciu budowy może doprowadzić do sytuacji, że z obecnym obiektem pozostaniemy na kolejne dziesiątki lat, bo nie będzie pieniędzy i woli na inwestowanie w ten kompleks, niezależnie od statusu, jaki zostanie mu nadany. Dlatego uszanujmy decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i skupmy się na dopilnowaniu, żeby nowy dworzec był na miarę naszych ambicji i wyobrażeń – podsumowuje Grzymowicz.

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz

 • Alisher 2019-06-17 05:47:42 77.242.*.*
  Zlikwidować dworzec kolejowy w Olsztynie bo wstyd na cala Polskę ze coś tak śmierdzącego ktoś nazywa dworcem.
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • aw4tesrtgesd 2019-06-16 14:15:41 85.194.*.*
  Apeluję do Prezydenta miasta Olsztyn , żeby podał się do dymisji w trybie pilnym. Za ten apel skompromitował swoje stanowisko raczej...
  Odpowiedz Oceń: 5 5 Zgłoś treść
 • edteyhgdty 2019-06-16 14:14:03 85.194.*.*
  Co za @#$%^&*^%$# na niego głosowali????
  Odpowiedz Oceń: 4 4 Zgłoś treść
 • curwer ecu 2019-06-15 20:05:39 5.173.*.*
  Tylko żeby nowy właściciel PKS u dotrzymał słowa i dworzec po przebudowie był razem z kilkupiętrowa galerią handlową
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • Rozsądny 2019-06-15 18:28:58 5.173.*.*
  Pan Grzymowicz chyba nie wie że społecznicy nie są jedynymi osobami które spowalniają cały ten baĺagan nazywany ,,dworzec w Olsztynie". Samo PKP nie jest w stanie rozstrzygnąć przetargu na projekt nowego dworca. Pierwszy przetarg unieważniony bo CBA stwierdziło że był ustawiony. Drugi przetarg został oprotestowany. Czyli nadal stoimy w miejscu w kupie błota. Prawdę pisze ktoś że mieszkańcy nie mają pojęcia co zostanie wybudowane lub jak zostanie to co stoi przebudowane. Prawdę mówiąc to za 5 lat zakończy się cały ten bałagan i sprawdzi się przysłowie, że ,,Polak mądry po szkodzie". Może warto zastanowić się Panie Grzymowicz czy warto angażować się po stronie tych którzy swoimi działaniami też nie wróżką postępu prac.
  Odpowiedz Oceń: 13 3 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-06-15 14:35:24 37.47.*.*
  Ktoś kłamie w żywe oczy!!! Sprawa dotyczy marszu sympatyków LGBT+ Kalendarium: 1. 15 maja 2019 rejestracja marszu przez LGBT+ i przez ich przeciwników. 2. Ratusz dostrzega swój błąd i unieważnia rejestrację. Można najwcześniej na 30 dni przed marszem zarejestrować marsz, czyli 16 maja 2019. 3. 16 maja 2019 przez Internet nad ranem przeciwnicy LGBT rejestrują marsz i dziwnym trafem podają trasę marszu którą chce iść LGBT. 4. 16 maja 2019 po godz. 8.00 rano rejestracja marszu przez LGBT. Pierwszeństwo zatem przejścia od Uranii do Parku Centralnego mają przeciwnicy LGBT. Ale: 17 maja 2019 na tym portalu ukazuje się artykuł z którego wynika że marsz LGBT przejdzie od Uranii do Parku Centralnego. Pytanie: Czy organizatorki marszu LGBT zostały poinformowane o tym że muszą zmienić trasę marszu? Pytanie: Czy redakcja portalu została poinformowana o zamianie tras marszów? Chyba nie. W dniu 5 czerwca 2019 redakcja w innym artykule pisze ze: ,,Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14. Uczestnicy spotykają się na placu hali Urania i stamtąd ruszą aleją Piłsudskiego, ul. Obiegową, Żołnierską, Kościuszki, Reja, 22 stycznia, Pieniężnego, Knosały i zakończy się w Parku Centralnym. Tam odbędzie się piknik. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz objął wydarzenie Patronatem Honorowym. Hasłem przewodnim Olsztyńskiego Marszu Równości jest „Miłość, równość, solidarność”. Widać że ktoś kłamie. Na 100% organizatorki marszu LGBT musiały ulec presji ratusza. Kłamstwo ma nos Pinokia. Wstyd. Jestem przeciwniczką marszów organizowanych przez LGBT że względów moralnych. Apeluję do organizatorów marszu LGBT aby wyjawili prawdę i zdemaskowały kłamców. Pytanie: Kiedy LGBT dowiedziało się o zmianie trasy marszu. Czy było to 16 maja 2019 r czy 14 czerwca 2019?
  Odpowiedz Oceń: 8 4 Zgłoś treść
 • gucio3 2019-06-15 12:33:33 88.156.*.*
  Szczerze? Po diabła uszczęśliwiać motłoch nowym dworcem? Oni i tak będą narzekać i śmierdzieć. W końcu ich ulubione zajęcia to: -chlanie wódy -nic nierobienie i czekanie na jałmużnę -modlitwa o nieszczęśnie dla sąsiada - walka ze wszystkim co inne i czego nie rozumieją a że rozumieją niewiele to walka z całym światem od pyskówy do mordobicia A z dworca nigdzie nie pojadą, chyba ze szybka kolei do Lichenia
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • curwer ecu 2019-06-15 05:25:13 5.173.*.*
  Jeśli dach nie przecieka i ściany się nie przewracają to po co wydawać unijne pieniądze na nowy budynek.Za te pieniądze można by zrobić coś dużo pożyteczniejszego.Np dorzucić ze dwie trzy stówki do pięćset plus.
  Odpowiedz Oceń: 4 8 Zgłoś treść
 • Real 2019-06-14 22:54:06 88.156.*.*
  Cóż jak zdążyłem poznać "rozmachy" Piotra I Betonowicza, to raczej na pewno będzie kurnik a'la dworzec przyklejony do kolejnej wielkiej galerii. Tak jak wszystko co "zbudował" ma zbyt wiele wad, a niewiele zalet. Boję się, że powstanie kolejne dziadostwo.
  Odpowiedz Oceń: 4 4 Zgłoś treść
 • Taaa 2019-06-14 21:46:09 176.221.*.*
  Czemu prezydent nie wspomina, że za kasę, którą PKP chce przeznaczyć na zaburzenie i postawienie nowego dworca w Olsztynie będzie można postawić co najwyżej kurnik jak w Ciechanowie? Czemu nie mówi się o tym, że tym kto najbardziej lobbuje za zburzeniem obecnej bryły jest obecny właściciel PKS, któremu zależy na postawieniu galerii handlowej kosztem funkcji dworcowej? Czemu nikt nie mówi, że nową bryłę dworca w Poznaniu, na który cały czas się wszyscy powołują jako argument za koegzystencją galerii i dworca, jest krytykowana nawet przez PKP i to na tyle mocno, że są już plany reaktywacji starego dworca? Niech olsztynianie wiedzą, że tak naprawdę nie chodzi o ich wygodę, a interesy wąskiej grupy ludzi, którzy zrobią na tym niezłe pieniądze.
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść