Pieniądze z Funduszu Odbudowy także dla Warmii i Mazur. Co na to opozycja?

Pieniądze z Funduszu Odbudowy także dla Warmii i Mazur. Co na to opozycja?
Działacze Prawa i Sprawiedliwości (Jerzy Szmit, Artur Chojecki, Iwona Arent) wzięli udział w konferencji prasowej nt. pieniędzy z Funduszu Odbudowy
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środę pod urzędem wojewódzkim w Olsztynie zorganizowano konferencję prasową dotyczącą rozdysponowania pieniędzy z Funduszu Odbudowy, o czym opowiedzieli wojewoda Artur Chojecki, posłanka Iwona Arent oraz Jerzy Szmit, prezes regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Pod urzędem wojewódzkim ustawiono banery z hasztagiem #LiczySięPolska i hasłem „770 miliardów złotych dla Polski” nawiązującym do kwoty, którą nasz kraj może uzyskać z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy.

To środki, które pan premier Mateusz Morawiecki i rząd Prawa i Sprawiedliwości wynegocjowali w ramach kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. To budżet, który obejmuje zarówno te zasadnicze środki UE, ale również Fundusz Odbudowy. Z całą stanowczością i mocą trzeba podkreślić, że dotyczy to całości środków unijnych przewidzianych dla naszego kraju na najbliższe 7 lat – powiedział wojewoda Artur Chojecki.

I dodał: – W tej perspektywie 7-letniej do naszego województwa może trafić kwota ponad 28,5 mld zł. W dotychczasowych naszych latach przynależności do Unii Europejskiej, czyli od 2004 roku, do chwili obecnej, napłynęły do nas środki w kwocie ok. 39 mld zł.

Co za tę kwotę udało się do tej pory zrobić w województwie warmińsko-mazurskim? Wojewoda podał kilka przykładów takich inwestycji, jak m.in. wdrożenie usług e-zdrowie poprzez rozbudowę systemu informatycznego w Szpitalu MSWiA w Olsztynie (ponad 4,3 mln zł), olsztyńska Łynostrada (3,6 mln zł), Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel (21 mln zł), rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 545 w Nidzicy (25 mln zł).

Możemy wymieniać wiele inny inwestycji. To także obwodnica Olsztyna, drogi ekspresowe, modernizacje linii kolejowych. Te wszystkie inwestycje udało się sfinansować dzięki wsparciu z Unii Europejskiej – dodał wojewoda.

Głos zabrała posłanka Iwona Arent, która zaapelowała do parlamentarzystów z opozycji o głosowanie za Funduszem Odbudowy.

To są ogromne pieniądze porównywalne z programem Marshalla. Nie wyobrażam sobie, że ktokolwiek mógłby zagłosować w Sejmie przeciwko zdobyciu tych środków i ratyfikacji tej umowy. Nie wyobrażam sobie, że osoby, które mówią, jak pan Borys Budka o tym, że środki dla Polski są potrzebne, dzisiaj mogą zagłosować przeciwko tej ratyfikacji. Odpowiedzialna opozycja to taka opozycja, która wspiera dobre programy i finansowanie dla Polaków. Czeka nas głosowanie w Sejmie i liczę na rozsądek posłów opozycji, którzy zagłosują za tymi pieniędzmi, które będą dla Polaków na infrastrukturę, na rozwój dla takich regionów jak Warmia i Mazury – przyznała Iwona Arent.

Następnie przemówił Jerzy Szmit, prezes regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, który przyznał, że przed Polską oraz Warmią i Mazurami otwierają się nowe możliwości. Powiedział, że znaczna część pieniędzy może trafić do samorządów, ale jest jeden warunek.

Tym warunkiem jest współpraca samorządowców z rządem. Jeżeli tego zabraknie, jeżeli nadal część polityków samorządowych będzie zapominała o potrzebach mieszkańców, to ta szansa poprawy bytu mieszkańców Warmii i Mazur nie będzie zmarnowana, bo my nie damy jej zmarnować, ale na pewno będzie trudniej, na pewno mniej zrobimy – zakomunikował prezes regionalnych struktur PiS.

Powiedział o możliwych przyszłych inwestycjach na Warmii i Mazurach.

Przed nami jeszcze tak wiele zadań, m.in. dokończenie drogi S16 o co będziemy walczyć, dokończenie modernizacji portu w Elblągu. Przekop mierzei otwiera Elbląg na świat, ale potrzeba wielu inwestycji. To także będą inwestycje w rozwój nowych technologii, rozwój przemysłu. Z tego skorzystamy, jeżeli będzie współpraca, wtedy będzie sukces – zakończył Szmit.

Przypomnijmy, że do rozmów ws. Funduszu Odbudowy wraz z politykami Prawa i Sprawiedliwości zasiedli przedstawiciele Lewicy. Zostali oni skrytykowani przez Koalicję Obywatelską.

Nic się nie zmieniło! Lewica walczy, od dzisiaj ramię w ramię, z PiS o prawa kobiet, osób LGBT, niepełnosprawnych. W polityce zdarzają się rzeczy niewyobrażalne!

– skomentował na twitterze poseł Janusz Cichoń.

Z kolei Monika Falej, posłanka Lewicy, opublikowała wpis Borysa Budki (lidera PO) z lutego. Możemy w nim przeczytać „UE gwarantuje dziś stabilność i bezpieczeństwo. 250 mld zł dla Polski z Funduszu Odbudowy to niezbędny tlen dla gospodarki, służby zdrowia i samorządów. Naszą rolą dziś jest upominanie się, by rząd jak najszybciej przedstawił skonsultowany Plan Odbudowy”.

Czy Koalicja Obywatelska zmieniła zdanie?! Jeszcze niedawno jej liderzy i liderki sami wzywali do działań ws. Funduszu Odbudowy! A może chodzi tylko o to, że to nie Wasza propozycja (Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej) pojawiła się na stole?

– zapytała posłanka.

Z kolei Janusz Korwin-Mikke, lider partii Wolność, przyznał, że Polska sama zrzeka się autonomii starając się o pieniądze z Funduszu Odbudowy.

Polska utraciła suwerenność, podpisując Traktat lizboński, ale mamy szeroki zakres autonomii i z tej autonomii sami rezygnujemy! Jest skandalem zupełnym, że Polska pozwala ściągać podatki na terenie Polski obcemu organowi. Naczelnemu organowi...

– napisał polityk.

2147382000
Galeria

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • pe 2021-04-29 14:03:46 88.156.*.*
  pisiaki to rozkradną, taka prawda
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Jasnowidz mówi... 2021-04-29 09:22:06 81.190.*.*
  youtube.com/watch?v=YqupazUj_w4
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • E. UWM 2021-04-29 08:47:23 5.149.*.*
  Dotacje tak, pożyczka od EU NIE !!! Biorąc pożyczkę której nigdy nie spłacimy bierzemy zobowiązania o podatkach bezpośrednich dla EU, pierwszych w historii Polski, wygodnych tylko dla krajów najbogatszych. Czemu nikt o tym nie mówi??? Sprzedają nas za kasę jak rzecz, jak przedmiot. Tracimy suwerenność.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • podolsztyński 2021-04-28 22:42:28 46.186.*.*
  Katecheta - CHÓJECKI, "ciociolina" olsztyńska ARENT , leń, cwaniak,pirat drogowy i wieczny nieudacznik- ŚMITOWATYTY - no i jak wyglądasz CZARZASTY po słowach ŚMITOWATEGO o "niby" samorządowcach ? To jest tak jak układa się z bandytami i złodziejami z ferajny - głupku......
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • .R.O. 2021-04-28 22:27:21 83.23.*.*
  Hmmm... gdyby przyjąć równy podział tych 770 miliardów pomiędzy 16 województw to daje średnio nieco ponad 48 miliardów na każde województwo. A my mamy otrzymać 28,5 miliardów z tej puli... sami oceńcie czy to dużo w tej sytuacji i czy to rzeczywiście można poczytywać za sukces lokalnych polityków PiS...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • Rozkradną jak nic 2021-04-28 19:37:41 83.5.*.*
  Szmidt powiedział "Warunkiem otrzymania środków z Funduszu Odbudowy jest współpraca z rządem lokalnych polityków, czasem nazywanych samorządowcami "
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
 • Janusz Pisiewicz 2021-04-28 18:49:02 95.160.*.*
  Aby dopełnić poczucie szczęścia nadmienię, że: kto ma Pisiewicza w rodzie, tego bieda nie ubodzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 2
 • arent 2021-04-28 17:19:28 83.5.*.*
  z szmitem rękojmią, że na pewno dostaniemy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
2147382000
2147382000