Osiem firm chętnych na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Olsztyna i Dywit

Osiem firm chętnych na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Olsztyna i Dywit
Osiem firm jest chętnych na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Olsztyna i Dywit
Fot. GDDKiA w Olsztynie

Osiem firm złożyło oferty na wykonanie dokumentacji projektowej dla północnej obwodnicy Olsztyna i Dywit. GDDKiA w Olsztynie planuje podpisać umowę z wykonawcą w II kwartale 2021 r.

Osiem firm przystąpiło do przetargu na wykonanie Studium korytarzowego oraz Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit w ciągu drogi krajowej nr 51. Najniższą cenę - 3 495 217,20 zł zaoferowała firma Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem, najwyższą - 6 992 550,00 zł, konsorcjum firm TPF z Warszawy i TPF Getinsa Euroestudios z Madrytu. Generalna Dyrekcja Dóg Krajowych i Autostrad w Olsztynie przeznaczyło na ten cel 5 576 415,67 zł.

- Oprócz ceny, weryfikacji podlegać będą kwalifikacje oraz doświadczenie osób skierowanych do realizacji zamówienia. Komisja przetargowa rozpoczęła analizę i ocenę złożonych ofert. Umowę z wykonawcą planujemy podpisać w II kwartale 2021 roku. Usługa ma zostać zrealizowana w terminie 30 miesięcy – informuje Karol Głębocki, rzecznik prasowy GDDKiA w Olsztynie.

Przypomnijmy, obecny przetarg jest już trzecim postępowaniem w sprawie przygotowania dokumentacji projektowej dla obwodnicy Olsztyna i Dywit. Poprzednie zostały unieważnione. W pierwszym żadna firma nie złożyła oferty, a w drugim jedna z ofert zawierała błędy, a druga przekraczała znacznie oszacowaną wartość zamówienia.

Studium korytarzowe obejmie analizy obejścia Olsztyna zarówno po stronie zachodniej jak i wschodniej. Po wytypowaniu korytarza obwodnicy zadaniem wykonawcy będzie opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów do wydania decyzji środowiskowej. Na etapie STEŚ dokonane zostaną analizy co najmniej trzech wariantów układu drogowego składającego się z obwodnicy Olsztyna, obwodnicy Dywit i odcinka od granicy administracyjnej Olsztyna do skrzyżowania z al. Sybiraków w Olsztynie, w korytarzu wybranym na podstawie studium korytarzowego.

Dzięki powstaniu obwodnicy o długości około 20 km nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Olsztynie i Dywitach. Inwestycja ma poprawić warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Będzie stanowiła również dopełnienie układu drogowego, który powstał po zrealizowaniu drogi ekspresowej S51 oraz obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16. Całość ruchu dalekobieżnego i tranzytowego będzie mogła zostać wyprowadzona z Olsztyna. Zachowane zostaną wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Prace przygotowawcze dla tego zadania przewidziane są na lata 2021-2025, a sama jego realizacja nastąpi w latach 2026-2030.

Obwodnica Olsztyna i Dywit powstanie w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic, który przewiduje również budowę obwodnic Smolajn, Gąsek, Pisza i Szczytna.

Galeria

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Pola 2021-01-14 20:37:42 88.156.*.*
  Obym doczekała obwodnicy.Mieszkam w Różnowie i chciałabym żeby przechodziła niedaleko bym mogła szybko dojechać do fabryki gdzie jestem księgową.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • No ten tego 2021-01-14 16:21:40 188.146.*.*
  Super 😊, Na taką informację czekałem. Jak tyle firm ma cenę poniżej ustalonej kwoty to tym razem będą musieli kogoś wybrać i może za jakiś czas skończy się gehenna na Zatorzu 😊
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • gość 2021-01-14 14:48:06 5.184.*.*
  dywity gurom, a kiedy tramwaj?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3