[OPINIE] Dworzec niezgody… permanentnej

[OPINIE] Dworzec niezgody… permanentnej
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Kontredans prawny wokół przebudowy olsztyńskiego trwa. Wojewódzki Konserwator Zabytków znów odmówił wpisania obiektu na listę zabytków, a działacze Forum Rozwoju Olsztyna ponownie chcą się odwołać od tej decyzji. Czy więc w końcu zapadnie jakaś ostateczna decyzja w tej kwestii? Czy olsztynianie doczekają nowego dworca komunikacyjnego?

W całej sprawie dziwi jedna kwestia. Oto znów działacze FRO zarzucają biuru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, iż WKZ w odmowie wystosowanej do Forum używa dokładnie tych samych argumentów jakie już wcześniej zostały użyte. A te argumenty (wedle działaczy Forum) zostały wcześniej obalone. Czyżby więc w WKZ aż tak bardzo brakowało sił fachowych do merytorycznej dyskusji, a nie tylko do mechanicznego powtarzania starych tez?

Inna rzecz, iż pewnie wielu olsztynian ma już dość tych dyskusji. Oni (olsztynianie) chcieliby po prostu dworca. Eleganckiego i przede wszystkim użytecznego. Niech więc specjaliści wreszcie się zdecydują na jakiś wariant. Z galerią handlową czy bez? Jeśli mam być szczery to akurat mnie (i mam wrażenie także wielu mieszkańcom Olsztyna) jest to coraz bardziej obojętne. Zawsze przecież najważniejsze jest głosowanie nogami. I pewnie potencjalni kupujący (na tym dworcu czy w innych sklepach miasta) wypowiedzą się w tej sprawie właśnie nogami oraz …portfelami.

Jest jeszcze kwestia uciekających środków na budowę obiektu. Z jednej strony wydaje się to ważne by załapać się do dotacji centralnych i europejskich jeszcze w najbliższym budżecie, ale z drugiej strony proszę władze miasta oraz PKP i dysponentów dworca PKS o nie robienie wody z mózgu. Bo przecież jeśli jeden budżet się kończy to zaraz zaczyna się drugi. Chyba, że politykom (tak lokalnym jak i tym centralnym) bardziej chodzi o znaną tezę: „najważniejsza jest kadencja, moja kadencja, a potem choćby potop”.

Cóż więc pozostaje? Chyba tylko prosić obydwie strony do siadania przy wspólnym stole i dyskusji (merytorycznej!) do upadłego. Bez kombinacji w stylu: odwołamy się w ostatnim możliwym terminie bo to pomoże wygrać naszemu wariantowi. Lub też z drugiej strony: napiszemy w odpowiedzi jakieś banały to może ci nasi przeciwnicy się zmęczą i odpuszczą!

Komentarze (36)

Dodaj swój komentarz

 • 21 2019-06-27 22:12:27 88.156.*.*
  Najlepiej było by zrobić głosowanie burzyć czy remontować a nie że ludzie z fro decydują
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • ELLL 2019-06-24 11:02:08 77.254.*.*
  POSPRZĄTAĆ I ZADBAĆ. JAK MACIE SYF W DOMU TO JE BURZYCIE CZY SPRZĄTACIE? BRAWO STOWARZYSZENIA. OKAZUJE SIĘ ŻE DYSPONUJĄ WIĘKSZĄ WIEDZĄ NIŻ URZĄD I KONSERWATOR ZABYTKÓW. TRZYMAM KCIUKI!
  Odpowiedz Oceń: 10 8 Zgłoś treść
 • ergetrfgdtfgtg 2019-06-24 09:23:50 77.111.*.*
  Nie marnujcie naszych pieniędzy z podatków, unijnych dotacji na budowę nowego budynku, aby jakas firma mogła zarobić. To pachnie korupcją.
  Odpowiedz Oceń: 13 5 Zgłoś treść
 • Falisty 2019-06-24 08:05:58 37.8.*.*
  1. Powiesić na dworcu zdjęcia hamulcowych z FRO 2. Zrobić referendum w Olsztynie i po nim zamknąć temat.
  Odpowiedz Oceń: 5 13 Zgłoś treść
 • Real 2019-06-23 22:24:19 88.156.*.*
  Olsztyniak1, wiesz dlaczego jest syf na dworcu? Bo kiedyś i teraz są ludzie, którzy rozumują podobnie jak ty. Czyli.... - co mi tu ku....a będą gadać! Takie to właśnie pitolenie o Szopenie uprawiasz gościu. Wybudują ci nowy dworzec wielkości psiej budy a i tak przyjdą ludki z mentalnością Kalego i nasikają, narzygają i będzie git. Chyba, że będziesz gościu tego sam pilnował. Zapewne uda się tobie dopóki nie przyjdą trochę więksi od ciebie. Odstaw te demagogię i nie obrażaj bezdomnych. To też są ludzie. Prawdą jest, że oni upadli, ale tylko dlatego, że ten zasr...y system na to pozwolił, a inni to tylko beztrosko i cynicznie przyklepali. Więcej szacunku człowieka!
  Odpowiedz Oceń: 10 4 Zgłoś treść
 • AntyFRO 2019-06-23 18:01:51 188.146.*.*
  Albo minister podtrzyma decyzję konserwatora zabytków albo dymisja konserwatora. Tylko takie wyjścia zostały. Jeżeli konserwator konsultował wszystko z PRAWNIKAMI I ludźmi z UM to nie powinno być błędów. Z drugiej strony minister też powinien zobaczyć szerzej na kontekst Olsztyna i tego że miasto potrzebuje nowego dworca, mam nadzieję że Pani Arendt i Szmidt o to zadbali. SpołEczniacy typu eFeRłO to najgorsze szkodniki miejskie. Typowe lewactwo, którego niestety na tych terenach nie brakuje.
  Odpowiedz Oceń: 11 11 Zgłoś treść
 • fff 2019-06-23 15:11:06 89.64.*.*
  Autor artykułu stara się być wyważony w ocenach, ale dobrze wiemy,m że argumenty strony społecznej są miażdżące wobec słabych oświadczeń PKP i UM. Konfrontacja na równej stopie byłaby bolesna dla Piotra G., stąd wymyślone ustawki w Gazecie Olsztyńskiej. Dobrze że NGO'sy się na to nie nabrały.
  Odpowiedz Oceń: 18 10 Zgłoś treść
 • nono 2019-06-23 11:24:45 37.248.*.*
  FRO i ludzie za nim stojący = hiv
  Odpowiedz Oceń: 16 21 Zgłoś treść
 • curwer ecu 2019-06-23 11:16:23 5.173.*.*
  Hfdy....tylko nie wyganiaj tych "śmierdzących capów" z dworca zimą bo schronisko na Towarowej jest przepełnione i zawszone i wtedy przez ciebie pozamarzaja na śmierć
  Odpowiedz Oceń: 13 4 Zgłoś treść
 • Hfdjytbhduj 2019-06-23 08:23:33 37.47.*.*
  Na poczatek pogonic te smierdzace lumpiary i capow śpiących na lawce kolo zapiekanek.ochrona dworca .SM Policja nie interesuje sie tym.jest 2 policjantow na stale i nawet tylka nie rusza zeby wyplenic te chodzace zarazki.najwieksza atrakcja miasta jak i dworca jest Maryska i Baska dwie pijaczki chodzace z piwem w reku na oczach S M .
  Odpowiedz Oceń: 9 5 Zgłoś treść