[OPINIE] Czy policja bije? Czy obywatel powinien się legitymować?

[OPINIE] Czy policja bije? Czy obywatel powinien się legitymować?
Paulina Ilnicka (z lewej) oraz jeden z momentów podczas feralnej interwencji
Fot. Screen z nagrania

W sporze sportsmenki sztuk walki Pauliny Ilnickiej z policją mamy kolejne odsłony. Dziewczyna przedstawiła znów swoje stanowisko w tej sprawie, poprzez jeden z portali społecznościowych.

Kolejne oświadczenie 22-latki z Olsztyna zatrzymanej przez policję: ''Państwo rujnuje moją karierę!'' [WIDEO]

Ponieważ w nagranym filmie Ilnicka oskarża policjantów o przekroczenie uprawnień zwróciliśmy się więc kolejny raz do rzecznika prasowego olsztyńskiej policji, podkomisarza Rafała Prokopczyka z prośbą o wyjaśnienie zajścia. Rzecznik udzielił nam dość ogólnej odpowiedzi, że niebawem zostanie wydany kolejny komunikat, dotyczący całego incydentu. Mamy nadzieję, że nastąpi to szybko.

Prócz tego również wyrażamy nadzieję, iż znajdą się tam jednoznaczne i konkretne odpowiedzi na tak ważne pytania jak:

1. Na jakiej podstawie rzecznik komendanta głównego policji, Mariusz Ciarka oświadczył, iż zatrzymana do kontroli Paulina Ilnicka była pod wpływem narkotyków. Czy przeprowadzano w tej sprawie jakieś badania? Kto z olsztyńskiej komendy udzielił panu Ciarce takich informacji?

2. Policja olsztyńska, piórem swojego rzecznika, oświadczyła, że Ilnicka miała przy sobie woreczek z narkotykami. Chcielibyśmy więc wiedzieć czy znaleziono na rzeczonym woreczku jakiekolwiek odciski i czyje one były. Ponadto czy znaleziony „susz” był w ilościach przyjętych jako „do własnego użytku” czy też zostały tu przekroczone normy.

3. Podkomisarz Prokopczyk w rozmowie z dziennikarzem (niżej podpisanym) stwierdził, na podstawie (jak to określił) posiadanych dokumentów, że interwencja zakończyła się pouczeniem. Na filmie zaś przedstawionym przez Paulinę Ilnicką, słychać wyraźnie, że funkcjonariusz policji jednoznacznie pyta czy zatrzymana zgadza się z 500 – złotowym mandatem. Ilnicka (na tymże filmie) jednoznacznie odmawia przyjęcia mandatu. Czy więc funkcjonariusz w trakcie kontroli zrezygnował z wymierzenia mandatu? Na jakiej podstawie to uczynił? Czy doszedł do wniosku, iż popełnił jakiś błąd czy też stało się to z innego względu?

4. Obowiązujące obecnie prawo (nawet z modyfikacjami dotyczącymi aktualnej walki z pandemią) nie stwierdza jednoznacznie, że mamy jako obywatele obowiązek posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających tożsamość. Na jakiej więc podstawie prawnej interweniujący funkcjonariusz wyrwał dziewczynie plecak i przeprowadził faktyczną rewizję.

5. Na filmie dokumentującym interwencję policyjną padają słowa jednoznacznie pozwalające domniemywać groźby karalnej („Masz szczęście, że nie jesteś facetem, bo już byś nie była taka ładna. Policjanta się nie dotyka, bo można sobie złamać kręgosłup”). Jest także fragment stygmatyzujący zatrzymaną, gdzie policjant stwierdza, iż jeśli ktoś mieszka na ulicy Katowickiej to on (funkcjonariusz!) wszystko rozumie. Czy w związku z tymi zwrotami policjant został w jakikolwiek sposób ukarany?

By jednak nie być posądzonym o jednostronne podejście do całej sprawy mamy także kilka pytań do Pauliny Ilnickiej. Do tej pory nie odpowiadała na telefony, wydając tylko kolejne oświadczenia. Liczymy więc, że teraz pochyli się nad naszymi wątpliwościami. Oto one:

1. Dlaczego wiedząc o ograniczeniach w przemieszczaniu się (związanych z walką z pandemią) jednak zdecydowała się na wyjazd rowerem do dość odległej sali treningowej. Przecież to już samo w sobie było złamaniem obowiązujących unormowań.

2. Dlaczego nie okazała funkcjonariuszowi do wglądu swojego dowodu osobistego, poświadczając nieprawdę, iż tego dokumentu przy sobie nie ma!

3. Skąd w jej torbie treningowej znalazł się woreczek z narkotykiem. Po co tenże narkotyk niosła na trening?

4. Jeśli narkotyk był jej własnością to co miała w planie z nim zrobić?

5. Czy jest gotowa na dobrowolne poddanie się bardziej wnikliwym badaniom na obecność (bądź nie) w organizmie śladów po zażywaniu (bądź nie) narkotyków?

Pytania te prócz publikacji na łamach, przesyłamy także do zainteresowanych. Liczymy na konkretne i wyczerpujące odpowiedzi. Ich treść niewątpliwie przedstawimy naszym Czytelnikom.

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • alla22 2020-05-26 00:08:44 77.253.*.*
  Olsztyńska policja działa za swoim rewirem na zlecenie prywatnych osób - kumpli... odmawia wylegitymowania się, odmawia podania podstawy wprawnej naruszania własności, ucieka po poinformowaniu że jest nagrywana, zakazuje dokonywania obowiązkowych prac na gospodarstwie (melioracyjnych, obkaszania, zabezpieczenia terenu pod szczególną ochroną prawną), bezprawnie zastrasza pracowników i wydaje pracownikom polecenia dotyczące prac na gospodarce.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Er 2020-04-17 13:00:33 31.0.*.*
  W niedzielę wielkanocna telewizja pokazała w programie państwo w państwie jak policjanci oklanywali sądy falszowali dokumentacje służbową tylko po to aby ukarać niewinna osobę a kierownictwo policji nie widzi w tym nic złego zostawię to jako komentarz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • Emeryt 2020-04-17 11:35:44 176.221.*.*
  Już nie wierzą tej Pani. Wyraźnie myli się jej walka z z obywatelskimi obowiązkami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • Daarroo 2020-04-17 11:30:25 88.156.*.*
  Panie Redaktorze szacunek za wnikliwość i badanie tematu. Niecierpliwie czekam dalszego ciągu, wyjaśnień rzecznika i pani. Pan wykazał się rzetelnym rzemiosłem dziennikarskim. Oby więcej takich.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • rozżalona 2020.04.16 g.19.38 2020-04-16 19:29:31 88.156.*.*
  czy wykryto odciski papilarne tej pani na woreczku z narkotykiem? a może to policjant przeszukując plecak tej pani - sprytnie podłożył "to świństwo" {wkładając rękę z ukrytym w garści woreczkiem } do plecaka - specjalnie żeby mieć argument - dlaczego tak postąpił z tą Panią... To łobuzerskie postępowanie policji - chcąc się wykazać dla swoich przełożonych efektem pracy - lecz pracy hańbiącej...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
 • Engineer 2020-04-16 19:03:32 95.160.*.*
  Niestety całe te mma, muaje taje itp to zbiegowisko patologii często bez szkoły, ich jedyną umiejętnością jest walenie w morde, a cykl życiowy często wygląda w następujący sposób: wolność-więzienie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 10
 • Xhx 2020-04-16 18:19:47 5.173.*.*
  Pamiętacie jak kręcili i mataczyli po zamordowaniu Igora we Wrocławiu ? Z chłopaka robili ćpuna, bandytę żeby bronić swoich tyłków . Dla mnie sprawa jest prosta , może i laska przesadziła ale policjant okazał się zwykłym burakiem nie godnym tej profesji i munduru
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 2