Olsztyński radny po raz kolejny punktuje prezydenta, tym razem ws. placu przy szubienicach

Olsztyński radny po raz kolejny punktuje prezydenta, tym razem ws. placu przy szubienicach
Radny Mirosław Arczak przypomniał, że parking w pobliżu "szubienic" miał być tymczasowym rozwiązaniem
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Mirosław Arczak jest zdecydowanie najaktywniejszym radnym obecnej kadencji w Olsztynie. Tym razem społecznik wytknął władzom miasta, że parking przy tzw. szubienicach istnieje wbrew Planowi Zagospodarowania Przestrzennego z 2003 roku.

Niedawno prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że zwróci się do konserwatora zabytków o demontaż Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, czyli tzw. szubienic (Prezydent Olsztyna stanowczo o ‘’szubienicach’’). Było to działanie związane z agresją Rosji na Ukrainę. W tym celu zaplanowano nawet sesję nadzwyczajną Rady Miasta Olsztyna na najbliższy czwartek.

Radny Mirosław Arczak w mediach społecznościowych zaznaczył, że obecnie władze Olsztyna powinny zająć się sprawami oraz wydatkami znacznie ważniejszymi. Podał jeden przykład – parkingu przy szubienicach.

Szkoda, że przez ostatnie lata Prezydent nie zdobył się na wysiłek rzetelnego dialogu nad okolicznym parkingiem, który istnieje wbrew Planowi Zagospodarowania Przestrzennego z 2003 r.! W skrócie: parking na placu miał być rozwiązaniem tymczasowym – do momentu stworzenia pełnej obsługi parkingowej w ówczesnym Centrum Handlowym Alfa (obecnie Aura).

– przyznał radny Arczak.

Przypomnijmy, że galeria handlowa uzyskała ostateczną formę w 2009 roku, a parking istnieje do dzisiaj, mimo że „położenie części placu na terenie komunikacyjnym ul. Piłsudskiego oznacza bezpośrednie wprowadzenie ciągu pieszego ulicy na plac przy zachowaniu istniejącego muru kamiennego(…) całość oświetlenia terenu między zabudową terenu UC-1 (CH Aura) a budynkiem dawnej Rejencji należy projektować w jednolitej formie odpowiadającej funkcji placu śródmiejskiego”.

Gdzie jest zapowiadana przestrzeń publiczna? Gdzie funkcjonalne powiązanie al. Piłsudskiego z Parkiem Centralnym? Bo przecież masywna i rozległa bryła Aury to fizyczna bariera w tym połączeniu. Gdzie miejska zieleń, która jest tak istotna w Śródmieściu?

– zapytał radny Mirosław Arczak.

Podał przy tym link do naszego artykułu z 2013 roku nt. opracowania koncepcji programowej i przestrzennej Placu Xawerego Dunikowskiego (Przebudują Plac Dunikowskiego). Możemy tam przeczytać, że plac „ma stać się miejscem odpoczynku, wysokiej jakości przestrzenią publiczną dla olsztynian, a dotychczasowy parking ma zostać zlikwidowany”.

Zdaniem radnego Arczaka reakcja prezydenta Piotra Grzymowicza ws. tzw. szubienic jest przesadzona i nieadekwatna do „realnych potrzeb i wyzwań obecnego czasu”. Przypomniał, że od lat pojawiały się różne koncepcje dotyczące przyszłości pomnika, w tym i takie, które miałyby formę edukacyjną i informowałyby o trudnej historii Olsztyna.

Tymczasem na fali błędnie rozumianego usuwania rosyjskich akcentów z życia publicznego Prezydent zamierza instrumentalnie wykorzystać tę "okazję" i wyplątać się z wieloletnich zaniedbań w kwestii zagospodarowania całego placu

– zaznaczył Mirosław Arczak.

Radny nazwał planowane konsultacje z mieszkańcami w tej kwestii wręcz manipulacją, gdyż zostaną one przeprowadzone w czasie dużego napięcia społecznego, a nie poszukiwaniem kompromisu.

Komentarze (71)

Dodaj swój komentarz

 • ASD 2022-03-12 07:12:53 95.41.*.*
  Zdejmijcie Arczaka z afisza. Poza zamieszaniem nic z jego aktywności nie wynika.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • S T O P 2022-03-10 12:23:45 159.205.*.*
  Mnie bardziej interesuje30-40% wzrost cen, bezmyślny sposób opłat za śmieci, upadająca służba zdrowia, wysoka inflacja i spadek realnej siły nabywczej złotówki. Może w tym kierunku Szmit i Rudnik skierują swoje działania
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
 • Olsztynianin 2022-03-10 10:20:17 31.0.*.*
  Super pomnik kawał historii mi nie przeszkadza .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
 • Tom 2022-03-10 06:41:26 145.237.*.*
  Głosowanie za podwyżką dla Prezydenta o 100% nie przeszkadzało dla pana Mirosława Arczaka? Takie sztuczne pompowanie konfliktu. Nie zapomnimy!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 7
 • Sephan 2022-03-10 01:11:07 176.221.*.*
  Arczak to ten bezradny który zepsuł ul pana tadzia?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • Julitta 2022-03-10 00:56:55 46.205.*.*
  A miejsc parkingowych jest w Olsztynie stanowczo za mało i nic władze nie robią w tym kierunku. .żeby było więcej. Grzymowicz rozwalił ulice bo buduje tramwaje posprzedawal grunty w Olsztynie. nowi właściciele grodza się i likwidują coraz to inne miejsca parkingowe.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • Gjjbnklll 2022-03-10 00:52:46 46.205.*.*
  Brawo panie Arczak jak zawsze trafia pan w punkt da ważniejsze sprawy niż usuwanie pomnika np podwyżka diet o 100 procent dla radnych i prezydenta a dla Olsztynian podwyżki opłat za smievi w powiązaniu z wodą. O tych skandalach trzeba pisać a nie o pimniku
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • .R.O. 2022-03-10 00:45:22 31.60.*.*
  Panie Arczak, czasem podobało mi się to co Pan mówił, o co Pan wnioskował, ale teraz… kulą w płot. Miejsc parkingowych w centrum miasta jest wciąż zbyt mało, a Pan chce parkingi zamykać?!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Olsztyniak 2022-03-09 20:54:19 31.60.*.*
  Arczak weź Ty oficerku rowerowy przestań jątrzy. Zajmij się swoim rowerkiem i siedź cicho
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 5
 • Nauczyciel 2022-03-09 20:11:50 135.125.*.*
  Potomkowie tych "bohaterów" z pomnika dziś tak samo dzielnie walczą z "nazizmem na ukrainie", mordując kobiety, dzieci, bombardując przedszkola, szkoły i szpitale, osiedla i wsie, rozstrzeliwując nieuzbrojonych przechodniów, gwałcąc kobiety, plądrując mieszkania i sklepy, zabraniając akcji ratunkowych na zbombarowanych przez siebie gruzach, ostrzeliwując korytarze sanitarne. Historia rosji się powtarza, dziwne tylko, że czerwonoarmiści i dzisiejsi putinoarmiści w niczym nie różnią się w działaniach od niemieckich nazistów. ruscy to zwierzęta. Ludzie się tak nie zachowują, nie robią takich rzeczy, nie w XXI wieku. Takich kanalii nie wolno upamiętniać pomnikami. Każdy przeciwny usuwaniu pomnika jest godzien pogardy nie mniej niż ruski żołnierz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 4
2147382000