Dziś jest: 16.07.2025
Imieniny: Benity, Eustachego
Data dodania: 2025-07-16 11:11

Redakcja

Olsztynek. Zdejmuję blokadę i na Warszawę jadę. Pijany 47-latek zakazom się nie kłaniał

Olsztynek. Zdejmuję blokadę i na Warszawę jadę. Pijany 47-latek zakazom się nie kłaniał
Zatrzymany 47-latek to drogowy recydywista
Fot. KMP w Olsztynie

Prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów na koncie miał 47-latek zatrzymany przez policjantów na krajowej siódemce w gminie Olsztynek. Mężczyzna miał zamiar w takim stanie dojechać do Warszawy. W jego aucie zainstalowana była blokada alkoholowa, którą kierujący samodzielnie odłączył.

reklama

W poniedziałek (14.07.2025 r.) po południu policjanci zostali powiadomieni o tym, że po krajowej siódemce w okolicach Olsztynka może poruszać się nietrzeźwy kierujący. Mundurowi ruszyli w kierunku określonym przez świadków i zatrzymali do kontroli drogowej opisany w zgłoszeniu renault.

Za kierownicą auta siedział 47-latek, badanie stanu trzeźwości zakończył z wynikiem bliskim 2,5 promila alkoholu w organizmie. Poza tym miał na swoim koncie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna miał zamiar w takim stanie dojechać z Olsztynka do Warszawy.

Dodatkowo funkcjonariusze stwierdzili, że w kontrolowanym pojeździe znajduje się zainstalowana blokada alkoholowa. Kierujący oświadczył, że urządzenie zostało założone po jego wcześniejszych wyrokach za prowadzenie w stanie nietrzeźwości, ale jak sam stwierdził – skoro ostatni wyrok skończył się dożywotnim zakazem, to uznał, że może tę blokadę odłączyć.

47-latek został zatrzymany, przez noc trzeźwiał w policyjnym areszcie. Następnego dnia usłyszał zarzuty kierowania wbrew zakazowi oraz pod wpływem alkoholu w tak zwanym typie kwalifikowanym, dotyczącym recydywistów drogowych. W tym przypadku za kierowanie w stanie nietrzeźwości kodeks przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara grozi za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. 

Blokada alkoholowa to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm³. Według prawa sąd może orzec o wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów poprzez jego zmianę na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Źródło: KMP w Olsztynie / Własne

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • ano 2025-07-16 13:31:10 2a02:2a40:45e0:*
    A może by tak konfiskować auto, którym się poruszał. A jak by następny raz jechał innym, to też go konfiskować. I tak dalej. W końcu by mu zabrakło pieniędzy nawet na szroty. A jak by mu ktoś pożyczył auto to by go stracił. Bo zakaz i konfiskata powinne być niezależnie od tego czyje jest to auto a kto nim kierował. Może to by pomogło.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Straszne 2025-07-16 11:28:28 46.205.*.*
    Takich to tylko pałować. Przecież ten alkoholus jak tylko go wypuszcza zaraz zrobi to samo. Powinni być po prostu przymusowe leczenie na oddziale zamkniętym na rok i go tam trzymać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
  • Falisty 2025-07-16 11:24:59 2a00:f41:888:*
    Powinno być od 5 lat. A tak to jemu lata
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0