Olsztyn zyska kolejne miasto partnerskie?

Olsztyn zyska kolejne miasto partnerskie?
Fot. Shutterstock Inc.

Do Olsztyna przyjechali dyplomaci z Uzbekistanu. Rozmawiano o turystyce, a także o historii i kulturze tego azjatyckiego kraju. Nie wykluczone, że jedno z miast zostanie partnerem stolicy Warmii i Mazur.

Dyplomaci z Uzbekistanu przyjechali do Olsztyna, aby porozmawiać o turystyce, a także aby przybliżyć kulturę i historię tego azjatyckiego kraju.

- Polacy wjeżdżając do Uzbekistanu nie potrzebują wizy. Obowiązek został zniesiony w lutym 2019 roku. Mamy tak piękne obiekty, tak ciekawą kulturę, że nie możemy tego zachowywać tylko dla siebie, musimy i chcemy się dzielić – mówił konsul Khalamurat Rashidov.

Ze statystyk wynika, że coraz więcej Polaków odwiedza Uzbekistan. W ostatnim roku pojechało tam około 3,5 tys. osób, a w tym roku już ponad 4 tys. Niestety, podróż jest utrudniona, bo do azjatyckiego kraju nie ma bezpośrednich lotów.

Podczas rozmów pojawiła się sugestia, że Olsztyn i Samarkanda mogłyby zostać miastami partnerskimi. Oba miasta mogą pochwalić się astronomiczną historią. W Samarkandzie już w XV w. wzniesiono obserwatorium astronomiczne.

Miasta partnerskie Olsztyna to:

Kaliningrad (Rosja)
Rovaniemi (Finlandia)
Calpe (Hiszpania)
Châteauroux (Francja)
Gelsenkirchen (Niemcy)
Richmond (Virginia, USA)
Łuck (Ukraina)
Offenburg (Niemcy)

Miasta współpracujące:

Sønderborg (Dania)
Halmstad (Szwecja)
Perugia (Włochy)

Źródło: własne, UM Olsztyn

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Kazaka 2019-09-14 20:18:03 88.156.*.*
  Co z tego mają mieszkańcy? Czy tylko radni udając że coś robią - zrobili sobie z miast partnerskich darmowe biuro podróży?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • gość 2019-09-13 19:30:59 88.156.*.*
  w takich biednych miastach jak Samarkanda i Olsztyn sporo osób jeździ na rowerach, więc wbrew pozorom dopasowanie jest dobre
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Księgowy 2019-09-13 19:09:34 37.47.*.*
  Ile kosztują nas partnerskie miasta? Sorry. Chciałem zapytać: Ile kosztują nas wizyty urzędników w tych miastach?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0