Olsztyn to Warmia. Gdzie przebiega granica pomiędzy Warmią a Mazurami? [MAPA]

Olsztyn to Warmia. Gdzie przebiega granica pomiędzy Warmią a Mazurami? [MAPA]
Mapa przezentująca historyczny podział woj. warmińsko-mazurskiego
Fot. Dziedzictwo Narodowe Warmii i Mazur-Powiśla

Olsztyn, czyli stolica województwa warmińsko-mazurskiego, często określany jest jako miasto, leżące na Mazurach. To założenie jest jednak błędne. Olsztyn to Warmia, a nie znane Polakom, Mazury. Gdzie zatem przebiega granica pomiędzy tymi dwoma krainami?

Województwo warmińsko-mazurskie leży w północno-wschodniej Polsce i zajmuje powierzchnię ok. 24 173,47 km². W jego skład wchodzi historyczna kraina Warmia oraz Mazury. Choć w ramach województwa te dwa regiony traktowane są jako jedno, często nadal stosuje się rozgraniczenie. Ile razy słyszeliśmy, że znajomy wybiera się na wakacje na Mazury? A jak często, że celem letniej wycieczki jest Olsztyn, miasto na Mazurach? Ten błąd popełnia lwia część mieszkańców innych województw niż warmińsko-mazurskie. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż granica pomiędzy tymi dwoma krainami nie jest wszystkim dokładnie znana. Zatem, gdzie leżą Mazury a gdzie Warmia?

Granica Warmii i Mazur przebiega w sposób umowny. Miasta leżące na Warmii to: Braniewo, Frombork, Orneta, Pieniężno, Lidzbark Warmiński, Biskupiec, Dobre Miasto, Reszel, Barczewo oraz stolica województwa, czyli Olsztyn. Reszta miejscowości, takich jak np. Olsztynek, Ostróda czy Giżycko leżą w umownych granicach Mazur.

Historyczny obszar Warmii najłatwiej jest wyznaczyć, wymieniając krainy, którymi jest otoczona. Od północnego zachodu Warmię okalają Żuławy (konkretniej: Zalew Wiślany), od zachodu Prusy Górne (granicą jest rzeka Pasłęka), od południa i od wschodu Mazury, natomiast od północy historyczne Prusy Dolne.

Warmia, w przeciwieństwie do Mazur, niegdyś była krainą oraz autonomicznym państewkiem kościelnym. Powstała w XIII w. i istniała aż do wieku XVIII. Mazury natomiast to jedynie nazwa regionu geograficzno-kulturowego.

Galeria

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Warmiak 2020-10-28 22:54:03 37.30.*.*
  Zachodnią granicą Warmii jest rzeka Pasłęka ok.90% następnie rzeka Narusa, od zalewu wiślanego granicą jest święty kamień do ujścia rzeki Pasłęki. A dalej od wschodu to już trudniej i południa. Olsztyn jest na Warmii dla tych co niewiedzą,
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Z miasta 2020-09-16 22:29:00 86.167.*.*
  Warmia i Mazury to jeden spojny region i żadne wsioki piszace tu na tym forum tego nie zmienią. Olsztyn stolicą Warmii i Mazur
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 4
 • RB 2020-09-16 21:30:30 37.30.*.*
  Ludzie piszecie o Warszawiakach a mieszkańcy Mazur i Warmii nie wiedza gdzie są granice tych dwóch obszarów. Media podają np: informacje że był wypadek na terenie Warmii i Mazur co nie jest możliwe bo musiałby być na granicy, mylą z nazwą województwa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Z miasta 2020-09-13 14:23:34 86.167.*.*
  Mozna też powiedzieć że Olsztyn leży na Pojezierzu Mazurskim i też będzie to prawda
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 10
 • Golden_Eye 2020-09-13 13:04:31 5.184.*.*
  Każdy ze Warszawy czyli warszawiok zawsze będzie jechał na Mazury. I co mu zrobisz?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 4
 • wedrf 2020-09-13 11:03:35 77.111.*.*
  Hahahaam super mapa, na któej nic nie można przeczytać ........ co za..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 4