Olsztyn i Richmond - miasta siostrzane

Olsztyn i Richmond - miasta siostrzane
Olsztyn i Richmond odnowiły umowę o współpracy
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Prezydent Olsztyna podpisał w poniedziałek 1 lutego deklarację o odnowieniu „siostrzanej współpracy" Olsztyna z Richmond - stolicą stanu Wirginia w USA. Uczynił to na zaproszenie burmistrza tego miasta. 

Miasto Richmond jest zaszczycone mając Olsztyn za swoje miasto siostrzane. Dzięki podobieństwom w wymiarze ekonomicznym, kulturalnym oraz „akademickim" mamy wiele możliwości do zaanagażowania osób w różnym wieku, mieszkańców naszych miast – w tym biznesmenów – w dobrą współpracę. Richmond, tak jak Olsztyn, jest miastem uniwersyteckim, oba miasta są także znane z uprawiania sportów wodnych oraz kolarstwa, a także różnego rodzaju festiwali. Obie stolice są ponadto historycznymi centrami swoich regionów, wykorzystującymi swoje turystyczne oraz ekonomiczne możliwości. Marzeniem Komisji Miast Siostrzanych w Richmond jest odwiedzenia Olsztyna w trakcie roku 2021 oraz zorganizowanie w tym czasie różnych wydarzeń w Richmond podczas których będziecie naszymi honorowymi gośćmi

– napisał Levar M. Stoney, mayor (burmistrz) City of Richmond w piśmie z datą 30 listopada 2020, w którym zaprasza do odnowienia porozumienia pomiędzy naszymi miastami z marca 1994.

W dalszej części pisma burmistrz Levar M. Stoney zaprosił prezydenta Piotra Grzymowicza do złożenia swojego podpisu w załączonym dokumencie potwierdzającym wolę powrotu do współpracy rozpoczętej przed 27 laty, która potem nie rozwinęła się.

Jak poinformowała Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna, zaplanowana już wcześniej współpraca pomiędzy naszymi miastami nie udała się, ponieważ w latach 90. nie było takiej łatwości w utrzymywaniu relacji jak teraz. Poczta elektroniczna nie była tak rozpowszechniona, a koszty przelotów były nieporównywalnie większe.

Być może więc współpraca została zawarta zbyt wcześnie. Teraz natomiast jesteśmy w zupełnie innej sytuacji i utrzymujemy kontakty nawet z odległym Waifangiem, a zatem mamy nadzieję, że współpraca z Richmond również przyniesie obu stronom wiele korzyści. Wstępnie ustaliliśmy, że ze względu na pandemię pierwszym możliwym terminem przyjazdu strony amerykańskiej do Olsztyna jest wiosna 2022 roku. Do tego czasu będzie zapewne odbywała się korespondencja mailowa. W chwili gdy dojdzie do spotkania zapewne ustalone zostaną szczegóły współpracy — podsumowała Bartoszewicz.

2147382000

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • gość 2021-02-03 18:47:26 88.156.*.*
    W czy Richmond też jest zagłębiem bezrobocia z fabryką opon w centrum?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
2147382000
2147382000