Olsztyn będzie miał kolej aglomeracyjną? Trwają rozmowy

Olsztyn będzie miał kolej aglomeracyjną? Trwają rozmowy
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Jakiś czas temu pisaliśmy, że jest pomysł, aby w Olsztynie powstała kolej aglomeracyjną. Okazuje się, że prezydent Piotr Grzymowicz na początku lipca rozmawiał w tej sprawie z przedstawicielami PKP oraz gmin sąsiadujących.

W maju pisaliśmy o tym, że Olsztyn mógłby się doczekać kolei aglomeracyjnej. Powstanie systemu kolei miejskiej umożliwiłoby pasażerom podróżowanie na jednym bilecie, który obowiązywałby w komunikacji miejskiej wszystkich środków transportu. Wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga jednak czasu.

- PKP dopiero tworzy zręby tego, co w przyszłości mogłoby być koleją aglomeracyjną. I dlatego powstanie takiej sieci nie jest kwestią kilku miesięcy. Szacujemy raczej, że taki proces mógłby potrwać nawet do dwóch lat – mówiła nam wówczas rzeczniczka ratusza, Marta Bartoszewicz.

Pomysł ten zachwalała także rzeczniczka Przewozów Regionalnych, która za przykład podaje inne polskie miasta.

- Takie rozwiązania istnieją w wielu miastach, takich jak Wrocław, Łódź, ale też mniejszych jak Rzeszów czy Opole. Rozwijająca się infrastruktura kolejowa w naszym mieście sprzyja rozważaniom na ten temat – wyjaśniła Anna Nowak, rzecznik prasowy Przewozy Regionalne Sp. z o.o.

Okazuje się, że rozmowy w tej sprawie już się odbyły, a wkrótce będą kolejne.

- Kolej aglomeracyjna to ciekawa perspektywa, zwłaszcza wobec przyśpieszenia inwestycyjnego w Polskich Kolejach Państwowych. To jednak także sporo znaków zapytania związanych chociażby ze wspólnym, kolejowo-miejskim biletem komunikacyjnym. (…) mieliśmy interesującą rozmowę na ten temat z przedstawicielami Przewozów Regionalnych oraz sąsiadujących gmin. Za miesiąc wrócimy do stołu. Warto rozmawiać – napisał na swoim fanpage'u Piotr Grzymowicz.

Zapytaliśmy rzeczniczkę urzędu miasta, czy po wstępnych rozmowach są już jakieś konkretne ustalenia oraz czy już jest przybliżony termin, w którym kolej aglomeracyjna mogłaby ruszyć.

- Jesteśmy po pierwszych rozmowach. Na razie jest za wcześnie, by odpowiedzieć na zadane pytania. W przyszłym miesiącu rozmowy będą kontynuowane. Sprawdzamy, jakie mamy możliwości, które gminy byłyby zainteresowane taką współpracą i jakie warunki przedstawi PKP – tłumaczy nam Marta Bartoszewicz.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • elena 2019-07-16 12:43:32 213.73.*.*
  ...wstyd powiedzieć, ale Olsztyn to powoli skansen
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Młoda 2019-07-12 21:40:37 37.47.*.*
  Czy Pan redaktor naprawdę uważa że Olsztyn wraz z okolicznymi miasteczkami i wsiami tworzy aglomerację? Aglomeracja to Tokio Szanghaj, Nowy Jork. Nawet Warszawa jest na 217 miejscu w rankingu aglomeracji. Aglomeracja tworzy się naturalnie na przestrzeni 100 lat a nie w drodze decyzji administracyjnych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • Lenin wiecznie żywy w Olsztynie 2019-07-09 20:25:33 5.173.*.*
  Administrowanie miastem to dobra fucha. Byłaby jeszcze przyjemniejsza gdyby traktować ją poważnie. Jeżeli pracę traktuje się jak odwalenie panszczyzny to i nie dziwmy się że wszystko jest byle jakie. Sądzę że Grzymowicz nie był przygotowany do rządzenia miastem. Małkowski trzymał to krótko. To że został prezydentem to przypadek. Kolejne kadencję to jeszcze większe przypadki. Cały Olsztyn to jeden więlki przypadek dzięki Grzymowiczowi. Miasto zawieszone jest w rozwoju między jedną a kolejną kadencją w oczekiwaniu na cud gospodarczy. Cudu nie będzie bo inne miasta już odjechały pendolino. My jedziemy tramwajem. Kolejne kadencję Grzymowicza to bezpowrotnie stracona szansa rozwoju dla mieszkańców i miasta. Wszyscy to czujemy. Pora o tym głośno pisać i mówić.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 5
 • ertghgtr 2019-07-09 16:07:02 5.173.*.*
  idą wybory, wszystko będzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • mania11 2019-07-09 12:41:57 83.9.*.*
  s..w banie,na niektórych liniach pozostały tylko nasypy po kolei.miasta powiatowe straciły połączenia kolejowe ,a tu ględzą o kolei aglomeracyjnej?pokazać mapę-plan,a nie manić ludzi
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 3
 • Donek 2019-07-09 12:32:19 213.184.*.*
  Łatwiej się dostać do Olsztyna samochodem niż pociągiem czy autobusem, a ci tutaj wciskają kit o kolei aglomeracyjnej. Co to niby połączy? Miasta gdzie zlikwidowano kolej? Wszystko będzie kończyło swój bieg na dworcu głównym, a potem przesiadka i bieg na autobus lub tramwaj donikąd... jaki to ma sens? Bilet jest najmniejszym problemem, ale to niby to jest ten największy znak zapytania. Czy kiedyś to czerwone miasto wejdzie w końcu w XXI wiek?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 10
 • mieszkanka Śródmieścia 2019-07-09 12:16:00 88.156.*.*
  ....kiedy można będzie wysiąść przy wiadukcie przy Wojska Polskiego i 1 Maja
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • bakcyll 2019-07-09 11:54:50 88.156.*.*
  Dobry pomysł.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4