Nowe zasady funkcjonowania stref ekonomicznych. Zainwestują na Warmii i Mazurach 50 mln złotych

Nowe zasady funkcjonowania stref ekonomicznych. Zainwestują na Warmii i Mazurach 50 mln złotych
Fot. WMSSE

Kolejni inwestorzy poszerzają swoją działalność na Warmii i Mazurach. Mowa o trzech przedsiębiorstwach, które otrzymały zezwolenie na prowadzenie działalności zgodnie z nową ustawą o wspieraniu inwestycji.

Przypomnijmy, nowe przepisy, które weszły w życie z początkiem września, likwidują granice dotychczasowych stref ekonomicznych i poszerzają obszar, na którym można uzyskać zachęty podatkowe do niemal 100% terenów inwestycyjnych w Polsce. Dotąd specjalne strefy zajmowały zaledwie 25 tys. ha, czyli 0,08 proc. powierzchni kraju.

Na Warmii i Mazurach trzy firmy z polskim kapitałem (dwie średnie oraz jedna mała) otrzymały jako pierwsze w historii wsparcie na podstawie nowych zasad funkcjonowania stref ekonomicznych na obszarze zarządzanym przez Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

W ramach wydanych decyzji o wsparciu, przedsiębiorstwa zobowiązały się zainwestować co najmniej 50 mln złotych oraz zatrudnić minimum 75 nowych pracowników.

Pierwszą z firm jest spółka Classic Sofa, która zbuduje i wyposaży halę produkcyjną. W miejscowości Cibórz koło Lidzbarka wytwarzane będą meble tapicerowane oraz skrzyniowe. Firma zainwestuje co najmniej 18 mln złotych i utworzy minimum 70 nowych miejsc pracy. Zakład powstanie na działce o powierzchni 5,6364 ha. 

Inwestycja firmy Radex Poland - będzie polegać na dwuetapowej budowie w Iławie hal produkcyjno-magazynowych z zapleczem socjalno-biurowym wraz z infrastruktura techniczną o powierzchni ponad 11000 m2. W wyniku inwestycji poniesione zostaną nakłady w wysokości co najmniej 16 mln złotych. Projekt zlokalizowany będzie na działce o powierzchni 5,0059 ha. Radex Poland sp. z o.o. sp. k. jest firmą rodzinną,  producentem drzwi drewnianych, ościeżnic i schodów strychowych. 

Ajram sp. z o.o. zaplanowała projekt, w ramach którego rozbudowane zostaną istniejące w Pasłęku obiekty oraz zakupione nowe maszyny i urządzenia. Zakład zostanie również powiększony o nowoczesny tartak i suszarnię drewna. Przedsięwzięcie pozwoli na zwiększenie powierzchni produkcyjno-magazynowej zakładu o 3000 m2 oraz podwojenie mocy produkcyjnej. W wyniku inwestycji poniesione zostaną nakłady w wysokości co najmniej 16 mln złotych. Inwestycja realizowana będzie na działkach o powierzchni 2,5604 ha. Ajram sp. z o.o. jest firmą rodzinną, zajmującą się przetwórstwem drewna, w szczególności produkcją mebli z drewna litego. 

Źródło: WMSSE/własne

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Darkmo s 2018-09-30 10:44:06 193.91.*.*
  Nikt nie chce zadnej wycinki drzew I tartaków. Co WY chcecie zrobic z tym krajem kto zezwala na akie ruchy..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Nauczycielka 2018-09-30 00:10:27 5.173.*.*
  Inwestorzy zobaczyli ze z tą władzą nie da się robić interesów. Poszukali bardziej przyjazne samorządy. Olsztyn nie jest miejscem na inwestycje. A tak naprawdę to nie ma terenów. Duże firmy potrzebują dużych terenów. Mniejsze firmy dawno juź rozwinęły skrzydła w okolicach Olsztyna , m.inn. Stawiguda. Wniosek: Straciliśmy szansę na rozwój.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • AntyFRO 2018-09-28 09:44:56 77.113.*.*
  Dokładnie tylko Nidzica Lidzbarki Dobre Miasta Biskupca Olsztynki a OLSZTYN kiedy!!!???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Zenada 2018-09-27 21:10:07 79.67.*.*
  A co w Olsztynie? NIC!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0