Narodowcy protestowali przeciwko ''niemieckiemu rewizjonizmowi'' [ZDJĘCIA]

Narodowcy protestowali przeciwko ''niemieckiemu rewizjonizmowi'' [ZDJĘCIA]
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Narodowcy z Warmii i Mazur protestowali w sobotę przed olsztyńskim amfiteatrem, w którym odbywał się festyn mniejszości niemieckiej.

Przed wejściem do amfiteatru, w którym odbył się w sobotę festyn mniejszości niemieckiej, warmińsko-mazurscy narodowcy rozwiesili transparent z hasłem "Precz z niemieckim rewizjonizmem". Członkowie Ruchu Narodowego rozdawali także ulotki informujące o ich stanowisku względem organizacji Landsmanschaft Ostpreussen.

- Przeciwiamy się współpracy mniejszości niemieckiej z prusackim związkiem Landsmanschaft Ostpreussen - powiedział Portalowi Miejskiemu Olsztyn.com.pl Mariusz Kowalski, reprezentujący narodowców. - Jest to organizacja, według naszych ocen, rewizjonistyczna. Mówiąca o rzeczach niewłaściwych. Mówiąca o powrocie tych ziem do Niemiec, ewentualnie mówiąca o tym, aby powstał jakiś odrębny byt składający się przede wszystkim z obywateli niemieckich.

Jak zaznaczali protestujący, nie chcą oni aby mniejszość niemiecka była "porażana antypolskimi ideologiami i zaczęła kierować się uprzedzeniami do narodu polskiego".

- Cieszymy się z ich obecności. Wierzymy, że w końcu tak jak oni mają prawa mniejszości niemieckiej w Polsce także Polacy uzyskają te prawa w Niemczech. To jest również trochę kuriozalne, że nie ma w tym przypadku równych praw. My ich szanujemy, ale niech szanują polskie prawa do polskości tej ziemi, która nie jest od wczoraj ale od wieków - dodał Kowalski.

Reprezentująca Landsmanschaft Ostpreussen w Olsztynie, Edyta Gładkowska, powiedziała mediom, że zarzuty stawiane przez Ruch Narodowy nie są prawdziwe.

- Zajmujemy się wyłącznie działalnością kulturalną, a nie polityczną - zapewniła Gładkowska.

Protest przebiegł spokojnie i trwał około dwóch godzin.

2147382000
Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Brawo Olsztyn 2016-06-27 00:20:01 176.221.*.*
    Dobra akcja ! Brawo !
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
2147382000
2147382000