Mazurska Pętla Rowerowa coraz bliżej. Podpisano umowę na dofinansowanie

Mazurska Pętla Rowerowa coraz bliżej. Podpisano umowę na dofinansowanie
Podpisano umowę na dofinansowanie Mazurskiej Pętli Rowerowej
Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Rozpoczęła się realizacja Mazurskiej Pętli Rowerowej, która ma przebiegać na terenie dwunastu gmin. W poniedziałek, 22 litego, podpisano umowę na dofinansowanie projektu. Prace mają potrwać od 2023 r.

W poniedziałek marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz wicemarszałek Miron Sycz podpisali z beneficjentem, jakim jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 umowę na dofinansowanie projektu. Stowarzyszenie reprezentowali burmistrz Mikołajek, Piotr Jakubowski i burmistrz Giżycka, Wojciech Iwaszkiewicz.

Podzielone na dwa etapy przedsięwzięcie ma na celu przygotowanie i uruchomienie trasy rowerowej przebiegającej wokół Wielkich Jezior Mazurskich na terenach, które wyróżniają się pod względem przyrodniczym i krajobrazowym.

W ramach inwestycji powstaną wieże widokowe, a miejsca cenne przyrodniczo zostaną oznaczone. Powstanie również szlak turystyczny, który będzie wyposażony w tablice informacyjne. Nowoczesna trasa rowerowa obejmować będzie profesjonalne miejsca obsługi rowerzystów oraz inną niezbędną infrastrukturę, ułatwiającą zwiedzanie i poznawanie Krainy Wielkich Jezior z perspektywy rowerzysty. W ramach projektu powstaną lub zostaną zmodernizowane zarówno trasy o twardej nawierzchni, jak i drogi szutrowe, mosty, przepusty i kładka pieszo-rowerowa.

Łącznie powstanie około 300 km dróg rowerowych na terenie dwunastu gmin: Węgorzewo, Pozezdrze, Miłki, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, gmina Mrągowo i miasto Mrągowo, gmina Giżycko, miasto Giżycko oraz Ryn.

– Budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej doskonale wpisuje się w pozostałe strategiczne inwestycje samorządu województwa na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jak budowa i modernizacja śluz, udrożnienie szlaków wodnych, czy umocnienie kanałów żeglugowych. Wszystko po to, aby potencjał mazurskich jezior i terenów wokół nich został wykorzystany zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Łącznie na obszar Wielkich Jezior Mazurskich tylko w ostatnich latach trafiło dofinansowanie unijne w wysokości ponad 300 mln zł, co pozwoliło uruchomić projekty o wartości blisko 460 mln zł – powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Czytaj więcej:

Powstanie Mazurska Pętla Rowerowa. Wartość inwestycji to ponad 60 mln zł! [MAPA]

Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • NNk 2021-02-24 10:46:45 77.111.*.*
    W regionie bijemy ogólnopolskie rekordy zakażeń, niebawem minister zdrowia przywróci u nas ograniczenia, a oni jak gdyby nigdy nic, zajmują się rowerkami....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 7
  • Lewicy NIE 2021-02-23 17:48:05 31.60.*.*
    W dupie mam pętlę rowerową gdy rżną drzewa!! Gdzie te wszystkie Arczaki,Grucele,Szerszeniewicze,Michnikiem co tak dbają o dobrostan ludzi, zwierząt,przyrody Rowery najważniejsze. Dziś rowerzyści jeżdżą ulicami bo są odśnieżone, za chwilę wjadą na chodniki. Wszystko dla nich. A gdzie w tym wszystkim jest pieszy, przyroda, bezdomność?!??
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 10