Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2011-02-22 10:10

WeronikaPieloch

Marszałek przekazał prezydenturę w Euroregionie Bałtyk

Dobiega końca kadencja Jacka Protasa jako Prezydenta Euroregionu Bałtyk. 21 lutego 2011 roku, w Kaliningradzie, Marszałek Warmii i Mazur przekazał przewodnictwo Michaiłowi Piluchinowi, zastępcy Gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego.

reklama

Jacek Protas objął prezydenturę na początku 2009 roku podczas posiedzenia Rady Euroregionu w Rynie. W ubiegłym roku powinien był ją przejąć przedstawiciel samorządu litewskiego. Jednak ze względu na reformę samorządową u naszego sąsiada, Rada Euroregionu przedłużyła kadencję Jacka Protasa o kolejny rok.

- Kierując pracami Euroregionu Bałtyk dążyłem do zwiększenia roli organizacji na arenie międzynarodowej. Zacieśniliśmy współpracę z Komitetem Regionów Unii Europejskiej. Rozpoczęliśmy także dyskusję o roli Euroregionu w Partnerstwie Wschodnim – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Euroregion Bałtyk to jedna z największych tego typu organizacji w Europie. Należą do niego województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie, Obwód Kaliningradzki w Rosji oraz regiony Litwy, Łotwy, Szwecji i Danii. Ich przedstawiciele wspólnie decydują o rozwoju południowego obszaru Morza Bałtyckiego.

W czasie dwuletniej prezydentury Jacka Protasa doszło do istotnych zmian w funkcjonowaniu Euroregionu Bałtyk. Zdefiniowano strategiczne cele organizacji oraz określono nowy podział kompetencji jej organów. Obecnie najważniejszą rolę w organizacji odgrywa Prezydium, które rozszerzono o nowego polskiego przedstawiciela – Stowarzyszenie Gmin RP Euroregionu Bałtyk.

Źródło: WWiM/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl