Lex TVN przeszedł! Noc gorących komentarzy krytykujących PiS i Kukiza

Lex TVN przeszedł! Noc gorących komentarzy krytykujących PiS i Kukiza
Politycy przegłosowali nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji
Fot. TVN24 / Facebook

W środę w Sejmie emocje sięgnęły zenitu. Podczas przemówień opozycjonistów, posłowie partii rządzącej ostentacyjnie wyszli z sali (został tylko Marek Suski odpierający zarzuty). Później doszło do kilku głosowań, w których opozycja uzupełniła porządek obrad o kilka punktów. Posłowie opozycji chcieli odroczyć obrady do 2 września. PiS przegrało głosowanie, jednak… marszałek Elżbieta Witek złożyła wniosek o reasumpcję głosowania. Ostatecznie ustawa została przyjęta.

Obrady Sejmu miał zostać odroczone na dzień 2 września. Stało się tak na wniosek opozycji, która wygrała głosowanie w stosunku 229 do 227 głosów. Minęła godzina i marszałek Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję głosowania. Podała, że część posłów została wprowadzona w błąd. To głosowanie wygrała Zjednoczona Prawica z pomocą niektórych posłów Porozumienia i Kukiz’15. Wniosek o odrzucenie obrad został odrzucony.

Ostatecznie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN, została przyjęta. Za opowiedziało się 228 posłów, a przeciw było 216. 10 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Marek Suski zapowiedział, że przedstawi poprawki do ustawy, które mają sprawić, że nowe przepisy nie będą miały wpływu na stację TVN24.

Przypomnijmy, że poselski projekt nowelizacji ustawy zakłada, że spółki mające siedzibę w Polsce nie będą mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z kolei właścicielem stacji TVN jest amerykański koncern Discovery zarządzający telewizją przez Polish Television Holding BV, spółkę zarejestrowaną w Holandii.

Jak głosowanie ocenili działacze polityczni z naszego regionu?

Powiedzieć, że Kukiz to szmata, to nic nie powiedzieć! – przyznał Mirosław Pampuch z .Nowoczesnej.

PiS forsuje lex TVN, żeby ukryć własne afery i błędy. Uważa, że gdy nie będzie ich widać, nie będą istnieć. Takie magiczne myślenie cechuje dzieci oraz polityków PiS – stwierdziła Urszula Pasławska z PSL.

Ustawa antyTVN przeszła głosami m.in. skorumpowanych posłów. Lewica obecna w 100 proc. i cała oczywiście przeciw! Wolne media to tlen dla wolnego społeczeństwa! Walka trwa – teraz czas na polski Senat – stwierdził Marcin Kulasek z Lewicy.

To, co dzisiaj miało miejsce w Sejmie można porównać tylko do czasów głębokiej komuny. Reguły są, po to aby je przestrzegać, nie nagiąć do partyjnych interesów. Protestujmy, bo to jeszcze nam wolno! – stwierdził prof. Wojciech Maksymowicz z ugrupowania Polska 2050.

Lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości jak dotąd nie skomentowali w mediach społecznościowych sytuacji związanej z głosowaniem.

Wczoraj wieczorem w Olsztynie kilkanaście osób przyszło protestować pod siedzibą PiS na ul. Dąbrowszczaków. Manifestację zorganizował Komitet Obrony Demokracji.

Do sprawy odniósł się także rzecznik Departamentu Stanu USA.

Wolne i niezależne media czynią nasze demokracje silniejszymi, czynią sojusz transatlantycki bardziej odpornym, w tym także na działania tych, którzy chcą nas podzielić, i są też fundamentalnym elementem naszych relacji dwustronnych – powiedział Ned Price.

Oświadczenie wydała także stacja TVN.

Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.

Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.

Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów.

– możemy przeczytać w oświadczeniu zarządu.

Czytaj również:

Przepychanki w centrum Olsztyna podczas manifestacji w obronie wolnych mediów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Były udziałowiec TVN-u poturbowany po wczorajszej manifestacji w Olsztynie. Dlaczego miał kartkę z napisem ''WSI24''?

 

2147382000

To, co dzisiaj miało miejsce w Sejmie można porównać tylko do czasów głębokiej komuny. Reguły są, po to aby je przestrzegać, nie nagiąć do partyjnych interesów. Protestujmy, bo to jeszcze nam wolno!

Opublikowany przez Profesora Wojciecha Maksymowicza Środa, 11 sierpnia 2021

Komentarze (63)

Dodaj swój komentarz

  • Młoda 2021-08-12 09:57:31 31.60.*.*
    Jest coś porażająco nielogicznego w postawie Kukiza: muzyk estradowy z zawodu głosuje za ograniczeniem wolności mediów, z których obecności zyskiwał popularność, gdzie gościł w programach, gdzie bywał wysłuchany.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 4
  • Emeryt 63 2021-08-12 09:54:21 31.2.*.*
    Pan Kukiz jest bardzo miernym politykiem wręcz Polityk ciężko go tak nazwać , Uczepił się koryta i tak jak mu wiatr zawieje , Takie me zdanie . I wiele mi się ciśnie słów niecenzuralnych ale moderator by ten wpis usunął. Dla mnie takie działania to szkodzenie Polsce a nie ratowanie ,Polska jest już skłócona z całym światem i teraz z USA naszym niby strategicznym partnerem , czekać tylko jak USA przeniosą wojska do Rumuni . Putin tylko zaciera rączki .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 7
2147382000