Kredyt gotówkowy na wkład własny — to dobre rozwiązanie?

Kredyt gotówkowy na wkład własny — to dobre rozwiązanie?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Często planujemy zakup mieszkania lub budowę własnego domu z powodu chęci zrealizowania najskrytszych marzeń o własnym m4. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie samodzielnie zgromadzić wymagany na rynku bankowym wkład własny. Zazwyczaj jego wysokość przyjmuje takie wartości procentowe, że nie dajemy rady odłożyć wystarczających kwot z naszych wynagrodzeń.

Zastanawiamy się wówczas, czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy na wkład własny (sprawdź oferty na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe)? Sprawdźmy, czy taka opcja jest akceptowana przez banki i jak jest regulowana przez obowiązujące prawo.

Czy można wziąć kredyt na wkład własny?

W pierwszej kolejności należy zagłębić się w to, czym dokładnie jest wkład własny i dlaczego jest wymagany przez instytucje bankowe. Wkład własny to nic innego jak nasz wkład w zakup mieszkania lub realizację inwestycji związanej z budową domu, gdy wnioskujemy o kredyt hipoteczny, którego oferty możesz porównać na Totalmoney.pl. Jeszcze do niedawna istniała możliwość zaciągnięcia kredytu celowego bez wkładu własnego, co było oferowane przez większość polskich banków. Niestety, nowe przepisy uregulowały tę kwestię, ustalając obowiązujące wymogi jego wysokości. Obecnie nie tylko nie możemy wziąć kredytu bez wkładu własnego, ale wzrosła także wysokość minimalnej wartości. Wkład własny 2020 musi minimalnie wynosić 20% wartości nieruchomości. Oznacza to, że jeśli chcemy wnioskować o kredyt w kwocie 300 tys. zł., musimy mieć odłożone 30 tys. zł., które przeznaczymy jako nasz wkład. Jest to absolutny wymóg, który daje bankom zabezpieczenie finansowe.

Zdarza się jednak, że na rynku pojawiają się oferty omijające te kryteria. Niektóre banki umożliwiają zaciągnięcie kredytu hipotecznego z 10% wkładem własnym. Jednak w takiej sytuacji zachodzi konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu. W wielu sytuacjach tego typu opcja jest bardziej perspektywiczna dla konsumentów niż odkładanie wymaganej sumy przez wiele lat i czekanie z zakupem wymarzonej nieruchomości.

Wkład własny tylko w gotówce?

Zastanawiając się, czy kredyt gotówkowy na wkład własny jest możliwy, warto sprawdzić, czy element ten dotyczy wyłącznie gotówki. Jak się okazuje, wkład własny nie musi być wniesiony w formie pieniężnej. Banki akceptują jego różne rodzaje, z czego największe szanse daje własność lub współwłasność nieruchomości. Mówiąc prościej, jeśli jesteśmy współwłaścicielem mieszkania lub domu, albo też posiadamy współwłasność, możemy część tę przeznaczyć na wkład własny przy kredycie hipotecznym.

Dodatkowo, wkład własny może być wniesiony w formie zaliczki wpłaconej firmie deweloperskiej. Wówczas otrzymujemy dokument podpisany przez dewelopera, którego celem jest potwierdzenie wpłacenia ustalonej kwoty na poczet rezerwacji mieszkania. Zaświadczenie składamy w banku przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Istnieje też możliwość przeznaczenia na wkład obligacji, funduszy na książeczkach mieszkaniowych, udziałów na giełdzie, itp.

Kredyt na wkład własny. To dobry pomysł?

Najważniejszą kwestią, jaka nas interesuje, gdy chcemy wiedzieć, czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny, są aktualne przepisy prawne. Możemy z nich dowiedzieć się, że na wkład własny nie można zaciągnąć jakiegokolwiek zobowiązania, gdyż środki muszą być zgromadzone samodzielnie lub otrzymane ewentualnie w formie darowizny czy testamentu (np. w przypadku części mieszkania). Oznacza to, że kredyt gotówkowy jako wkład własny nie jest możliwy, a zaciągając takie zobowiązanie, możemy narazić się na znaczne kłopoty wynikające ze złamania zasad prawnych. Również banki mogą sprawdzić tę kwestię i otrzymać informację od innych instytucji o wzięciu przez konsumenta kredytu. Wówczas nie będziemy mieli żadnych czas na kredyt hipoteczny nawet w niskiej kwocie i pozostanie nam do spłaty jedynie kredyt na wkład własny.

Kredyt gotówkowy a wkład własny — jak go obniżyć?

Wiemy już, że kredyt na wkład własny nie jest możliwy i jest niezgodny z prawem. Zatem co zrobić, aby nie musieć czekać na zgromadzenie potrzebnej gotówki i wzięcie kredytu na mieszkanie? Możemy skorzystać z ofert banków umożliwiających niski wkład 10%. Przy tym konieczne jest wykupienie ubezpieczenia, które najczęściej doliczane jest do miesięcznej raty lub płatne w transzach. Jeśli bardzo zależy nam na tym, aby kredyt hipoteczny otrzymać stosunkowo szybko i zrealizować cele mieszkaniowe, warto wziąć pod uwagę takie wyjście z sytuacji. Możemy także poprosić o pomoc bliskich, którzy mają oszczędności i będą w stanie nam je podarować lub pożyczyć. Dzięki temu ograniczamy czas, który w przeciwnym razie musielibyśmy poświęcić na samodzielne odkładanie pieniędzy na wkład.

Jaki wkład własny wymagają obecnie banki?

To, jak wysoki wkład własny będzie wymagany w danej instytucji, jest zależne od kilku kwestii. Przede wszystkim ważną rolę odgrywa tu kwota, o którą się ubiegamy. Jeśli będzie ona niewielka, np. na sfinansowanie zakupu działki rekreacyjnej, bank może dopasować wysokość wkładu do naszych możliwości, dając nam korzystniejszą ofertę. Z kolei jeśli będziemy wnioskować o dużą sumę, prawdopodobnie w większości instytucji będzie wymagany wkład 20% lub ewentualnie na poziomie 10% z ubezpieczeniem.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • gość 2020-12-01 16:16:21 80.55.*.*
    podpowiadam w skrócie: to pomysł tak świetny jak kredyt na ślub
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0