Kraina Tysiąca Jezior wolna od odpadów

W Węgorzewie i w okolicach Giżycka powstaną zadbane i czyste trasy rowerowe. Natomiast utrzymaniem porządku i ochroną środowiska naturalnego w regionie, zajmie się nowy system gospodarki odpadami.

Marszałek Jacek Protas podpisze dziś w Giżycku trzy umowy dotyczące dofinansowania projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. W ramach tych kontraktów, w regionie powstaną nowe trasy rowerowe oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Dzięki nowym inwestycjom jazda rowerem ma być przyjemna, a tereny wokół czyste i wolne od dzikich wysypisk śmieci.

Trasa rowerowa w Węgorzewie to 14 km szlaku wzdłuż rzeki Węgorapy, aż do półwyspu Kal. Ścieżka ma ułatwić komunikację z centrum miasta. Warto też dodać, że ten odcinek będzie częścią Europejskiej Trasy Rowerowej. Koszt inwestycji to ponad 2 mln złotych, pozyskanych z funduszy europejskich. Kolejna trasa będzie przebiegała w pobliżu Pierkunowa w powiecie giżyckim. Tam, miłośnicy jednośladów doczekają się prawie 4 km nowoczesnej ścieżki rowerowej.

O porządek i czystość zadbają natomiast zakłady, które usprawnią system odbioru i utylizacji śmieci. W Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie (k. Giżycka) pracę znajdzie prawie 50 osób. Inwestycja ta, warta 60 mln złotych, ma przyczynić się do poprawy gospodarki odpadami na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich.

Nowy zakład będzie zdolny przerobić około 40 tysięcy ton śmieci rocznie. W Spytkowie odpady organiczne będą kompostowane, sprzęty RTV i AGD poddane recyklingowi, a odpady niebezpieczne odpowiednio zutylizowane. Wszystko po to, by odciążyć wysypiska i powtórnie wykorzystywać śmieci.

Przypomnijmy, że województwo warmińsko-mazurskie ma do wykorzystania 1,036 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Środowisko przyrodnicze jest jednym z 8 priorytetów programu.

Źródło: WWiM/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz