Koszary przy Kromera zostaną niedługo przekształcone w hospicjum dla dzieci

Koszary przy Kromera zostaną niedługo przekształcone w hospicjum dla dzieci
Budynek przy ul. Kromera zostanie przekształcony w hospicjum dla dzieci
Fot. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków / Facebook

Trwają prace wykończeniowe w koszarach przy ul. Kromera. Niedługo zostanie tam otwarte hospicjum dla dzieci.

W Olsztynie znajduje się wiele poprusackich budynków wojskowych. Ten region był niegdyś mocno zmilitaryzowany. Obecnie, z uwagi na to, że w mieście nie stacjonuje tylu żołnierzy, co jeszcze 100 lat temu, wiele z tych budynków stoi opuszczonych.

Dawnych koszary (wybudowane w latach 1883-1884) przy ul. Kromera, gdzie niegdyś stacjonowali niemieccy strzelcy, po wojnie zostały przekształcone w mieszkania.

W latach 80. XX wieku większość obiektów rozebrano, a pozostałości Caritas postanowił przeznaczyć na hospicjum dla dzieci.

Dawny budynek odwachu, ostatni zachowany z najstarszego w mieście kompleksu koszar, właśnie przechodzi adaptację na hospicjum dla dzieci prowadzone przez Caritas. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe.

– poinformował na stronie Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Hospicjum przewidziano głównie dla pacjentów z województwa warmińsko-mazurskiego, ale także i spoza naszego regionu, jeżeli zajdzie potrzeba, żeby przyjąć kogoś na proces farmakoterapii, rehabilitacji, czy także aby zaczerpnąć opinii, w którymś ze specjalistycznych szpitali na terenie miasta. Możliwa będzie również tzw. opieka wytchnieniowa, która pozwoli na to, żeby rodzina mogła zostawić zaufanym ludziom dziecko, aby załatwić swoje sprawy, czy na chwilę wyjechać.

Skąd ten pomysł? W 2001 roku w Olsztynie powstało hospicjum domowe, którego pacjentami były dzieci. Personel pracujący z nimi i ich rodzinami od samego początku widział potrzebę utworzenia hospicjum stacjonarnego, w którym pacjenci, a także rodzice, otrzymają odpowiednie wsparcie. Inicjatywa jest przeznaczona głównie dla przewlekle i ciężko chorych.

– Jesteśmy dla nich jak rodzina. Są pod naszą stałą opieką. Przez kilkanaście lat ci sami lekarze i pielęgniarki jeżdżą do pacjenta. W naszym województwie nie ma placówki, która świadczyłaby taką pomoc. To jest też miejsce do szkolenia wolontariuszy, którzy każdego dnia pomogą zajmować się chorymi – wyjaśnił ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Czytaj więcej:

Hospicjum dla dzieci ze wsparciem Pierwszej Damy!

2147382000

Olsztyn, ul. Kromera 5-7 Koszary strzelców, 1883-1884, gminna ewidencja zabytków. Dawny budynek odwachu, ostatni...

Opublikowany przez Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków Niedziela, 31 stycznia 2021
Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • aza 2021-02-09 06:48:47 83.5.*.*
    Caritas powinien mieć zakaz zbliżania się do dzieci.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3