Kajakarstwo. Dyscyplina ozdobiona dwoma medalami olimpijskimi nie zamierza spoczywać na laurach

Kajakarstwo. Dyscyplina ozdobiona dwoma medalami olimpijskimi nie zamierza spoczywać na laurach
Olsztyńsko-poznańska para kanadyjkarzy wywalczyła dla Polski udział w tokijskich igrzyskach olimpijskich
Fot. archiwum prywatne

Rok 2020 przeszedł do historii. Jaki był dla wodników z naszego regionu, a jaki będzie dla nich ten niedawno rozpoczęty?

Rok miniony był przez sytuację epidemiologiczną dla całego światowego sportu, a więc również dla naszego regionalnego, inny niż w latach wcześniejszych. Nie wszystkie zawody mogły się odbyć, a jak się już odbyły to w jakże innych warunkach niż zwykle. Na podstawie tych, które miały miejsce, a było ich nawet więcej niż się spodziewano w zaistniałej sytuacji, można było ustalić wyniki we współzawodnictwie sportowym szczególnie dzieci i młodzieży.

W ubiegłorocznej rywalizacji regionalnej, dotychczasowy dominant Olsztyn został wyprzedzony przez Elbląg (kluby Silvant Kajak i PKS Korona). Z klubów olsztyńskich najwyżej sklasyfikowany został OKSW, który ma nie tylko wybitnych seniorów, kanadyjkowych reprezentantów Polski Mateusza Kamińskiego i Tomasza Barniaka, ale również medalistów młodzieżowych mistrzostw Polski - Bartosza Grabowskiego (jedyny kajakarz w tym klubie) i Julię Walczak. Najbardziej zasłużony w historii olsztyńskiego kajakarstwa - KSC Olsztyn nie miał w minionym roku tak doniosłych wyników jak w latach poprzednich. W dwóch pozostałych klubach naszego województwa, czyli w Bazie Mrągowo i w Koszałku Opałku, rok 2020 jeżeli chodzi o wyniki nie był najwyższych lotów, ale ważne jest to, że praca szkoleniowa nie została tam wyhamowana.

- Mimo różnych perturbacji jestem zadowolony z wyników naszych zawodników i zawodniczek w 2020 roku - powiedział portalowi Olsztyn.com.pl Andrzej Kamiński, prezes i szkoleniowiec Olsztyńskiego Klubu Sportów Wodnych. - Jeżeli chodzi o młodych zawodników, to oprócz Walczak i Grabowskiego na słowa uznania zasłużyli juniorzy Michał Szajdek i Robert Burakowski oraz junior młodszy Milan Kasprowicz. Rok obecny jest rokiem olimpijskim więc nasi krajowi reprezentanci Mateusz Kamiński i Tomasz Barniak, którzy w ubiegłym roku wypływali wiele medali podczas mistrzostw Polski, przygotowują się z kadrą Polski do nowego sezonu. W piątek 22 stycznia wylatują do Portugalii na pierwsze tegoroczne zgrupowanie, które potrwa trzy tygodnie. Mateusz wraz z Michałem Kudłą z Posnanii wywalczyli w 2019 roku udział polskiej dwójki na 1000 m w tokijskich igrzyskach olimpijskich. W tym roku jak udowodnią, że są najlepszą polska parą, to pojada do Tokio, ale nie będzie to prosta sprawa. A jeżeli chodzi o naszą młodzież, to jedna grupa właśnie wróciła z obozu w Zakopanem, a druga się tam wybiera.

Klasyfikacja klubów

1. Zawisza Bydgoszcz 561,75 pkt
2. AZS-AWF Poznań 513,5
3. Posnania Poznań 326,42
(…)
8. Silvant Kajak Elbląg 128
(...)
22. OKSW Olsztyn 65,5
(...)
31. Koszałek Opałek Węgorzewo 32
(...)
37. Baza Mrągowo 22
(...)
45. Korona Elbląg 13
(...)
47. Kayak Sport Club Olsztyn 12

Klasyfikacja województw (czołówka):

1.Wielkopolskie 1320,3
2. Kujwsko-pomorskie 842,75
3. Lubuskie 412,75
4. Śląskie 345,25
5. Warmińsko-Mazurskie 279,5

Lech Janka

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz