Parkujesz przy dworcu, możesz za darmo jeździć komunikacją miejską. Czy także w Olsztynie?

Parkujesz przy dworcu, możesz za darmo jeździć komunikacją miejską. Czy także w Olsztynie?
W Elblągu wprowadzono doddatkowe udogodnienia dla kierowców. A jak to wygląda w Olsztynie?
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Rada Miasta w Elblągu niedawno zdecydowała się wprowadzić nietuzinkowe rozwiązanie, które ma na celu zachęcić kierowców do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Pozostawienie pojazdu na parkingu przy Dworcu PKP, będzie w przyszłości upoważniało do bezpłatnego korzystania z miejskich autobusów i tramwajów. Zapytaliśmy, czy podobne rozwiązanie powstanie również w Olsztynie?

23 kwietnia elbląscy radni uchwalili ustawę, dotyczącą funkcjonowania miejskiego transportu publicznego. Rozwiązanie, które zaproponowano, ma zachęcić kierowców do pozostawienia własnych aut oraz skorzystania z lokalnych autobusów i tramwajów. W jaki sposób radni chcą przekonać do tego pomysłu elblążan?

Zachętą ma być możliwość bezpłatnego przemieszczania się komunikacją miejską, w zamian za pozostawienie swojego auta na parkingu przy Dworcu PKP. Do darmowych przejazdów będzie upoważniał nabyty bilet parkingowy. Autobusami oraz tramwajami będzie można poruszać się w czasie jego ważności.

Zapytaliśmy, czy podobne rozwiązanie powstanie również w Olsztynie?

- Nie dyskutowaliśmy nad wprowadzeniem takich strategii. Od  momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii w Polsce, miasto Olsztyn wszystkie swoje działania związane z komunikacją miejską kieruje na utrzymanie maksymalnej liczby kursów - skomentował rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie, Michał Koronowski.

Jak się okazuje, w naszym mieście istnieje wiele innych ułatwień dla pasażerów komunikacji miejskiej.

W naszym mieście mamy mnóstwo udogodnień w komunikacji publicznej. Jednym z najważniejszych są buspasy i priorytet na skrzyżowaniach. Kilka lat temu obniżyliśmy ceny biletów sieciowych, przez co są one jednymi z najtańszych w Polsce. Dodatkowo mamy stosunkowo dużo kursów i wciąż rozbudowujemy infrastrukturę. 5 lat temu do Olsztyna wróciły tramwaje, a wraz z nimi pojawiły się w Olsztynie m.in. biletomaty. Standardem są już też klimatyzowane i niskopodłogowe pojazdy, czy estetyczne i zgodne z SIM-em (System Informacji Miejskiej - przyp.red.) wiaty przystankowe. Nasze miasto może być wzorem dla innych, jeżeli chodzi o funkcjonowanie komunikacji miejskiej – powiedziała rzecznik prasowa Urzędu Miasta Olsztyna, Marta Bartoszewicz.

I dodała: - Od czasu wprowadzenia udogodnień, liczba pasażerów zdecydowanie wzrosła. Nie widzę zatem potrzeby, aby dodatkowo zachęcać olsztynian do korzystania z autobusów i tramwajów.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • CHCEMY NOWE AUTOBUSY 2020-04-26 14:16:19 88.156.*.*
  Potrzebny dodatkowy operator autobusowy który wprowadzi dodatkowych 30 nowych autobusów do Olsztyna
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Emeryt 2020-04-26 12:28:12 176.221.*.*
  W Olsztynie parking koło dworca praktycznie zlikwidowali więc nie u nas takie numery. A szkoda bo to by mogło dużo pomóc jak minie pandemia, podczas której lepiej jednak poruszać się indywidualnym środkiem transportu. Dodatkowo wszystkie parkingi typy Park& Ride zlokalizowane na przedmieściach mogłyby mieć podobne rozwiązania.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Falco 2020-04-25 10:28:29 176.221.*.*
  Jeśli myślicie że NOL zostawi swoje auto i przeglądzie się w komunikacje miejska. To jesteście albo naiwni albo głupi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • Falisty 2020-04-24 21:25:05 37.8.*.*
  W Olsztynie nie ma parkingu przy dworcu. Nie mówię o tym miejscu na 12 aut osobowych
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2