Dziś jest: 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana, Sykstusa
Data dodania: 2020-01-15 08:58

Cezary Kapłon

Wzloty i upadki Czesława Jerzego Małkowskiego. Jakim byłby prezydentem?

Wzloty i upadki Czesława Jerzego Małkowskiego. Jakim byłby prezydentem?
Czesław Jerzy Małkowski
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Zwolennicy Czesława Jerzego Małkowskiego od piątku zbierają podpisy pod referendum odwoławczym prezydenta Piotra Grzymowicza. Były prezydent poparł tę inicjatywę. Nasuwa się zatem pytanie, czy w przypadku, gdy mieszkańcy odwołaliby obecnego włodarza, Małkowski wziąłby udział w wyborach prezydenckich? Oficjalnie nikt o tym nie mówi. Jednak sami postanowiliśmy sprawdzić, jakim mógłby być prezydentem.

reklama

Czesław Jerzy Małkowski pełnił już tę funkcję w latach 2001-2008. Jak wyglądał Olsztyn za jego rządów? Były prezydent do tej pory jest postrzegany jako osoba, która była blisko olsztynian. Niektórzy politycy mówią, że jego mit jest nadal żywy. Ale w każdym micie jest ziarnko prawdy. I trzeba powiedzieć wprost, że Czesław Jerzy Małkowski był blisko ludzi, m.in. pomógł w umorzeniu długów mieszkańcom, którzy zalegali z czynszem.

Miał czas dla wszystkich. Wysłuchiwał problemów olsztynian, a później im obiecywał, że pomoże. Nie miał jednak w zwyczaju spisywać umów, co czasem prowadziło do problemów. Jak chociażby w przypadku tablicy ku pamięci Józefa Piłsudskiego. W artykule pt. „Fatum zawisło nad Piłsudskim” pisaliśmy, że rzeźbiarz, który wykonał tablicę, nie otrzymał za nią pieniędzy. Na prośbę piłsudczyków miał ją sfinansować urząd miasta. Problem leżał w tym, że po aresztowaniu Małkowskiego, urzędnicy nie znaleźli dowodu umowy.

Potrafił jednak zachować się, jak na samorządowca przystało. Chodzi chociażby o sprawę z byłym senatorem Pawłem A., który próbował wręczyć Małkowskiemu łapówkę. Ten doniósł o sprawie policji i prokuraturze. Były senator został skazany.

Czesław Jerzy Małkowski postąpił słusznie także w sprawie jednego z nielegalnie wybudowanych pawilonów, który kazał wyburzyć. Przedsiębiorca, który stał za budową, miał mu to za złe. Były prezydent uważa, że to wydarzenie było przyczynkiem do wybuchu tzw. "seksafery".

Jednakże jest też druga strona medalu. Jak pisaliśmy w artykule pt. „Małkowski dzielił kasę hojnie i bezprawnie”, były prezydent w 2005 roku przygotował projekt uchwały, która miałaby przyznać pieniądze na odbudowę zabytków nie tylko parafiom, ale także właścicielom budynków, stowarzyszeniom czy wspólnotom mieszkaniowym. Konserwator zabytków przygotowywał listę podmiotów i przedstawiał ją prezydentowi, który decydował o tym, komu przyznać pieniądze. Jednakże zdaniem prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej, to działanie było niezgodne z prawem, bo pieniądze powinna przyznawać rada miasta, a nie prezydent. Radni uważali, że m.in. przez takie działania Małkowski promował się wśród mieszkańców, a jednocześnie chciał rządzić miastem samemu, spychając radę miasta do roli co najwyżej opiniotwórczej.

Na pewno nie można mu odmówić tego, że stawiał na kulturę i może w mniejszym stopniu na sport. W 2005 roku przez Ministerstwo Kultury został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. I rzeczywiście, Olsztyn tętnił życiem. Na słupach wisiały plakaty z licznymi imprezami. Większość z nich, jeżeli nie każda, miały patronat prezydenta. Warto też wspomnieć, że wielu olsztynian w średnim wieku tęskni do czasów, gdy w stolicy Warmii i Mazur odbywał się Memoriał Wagnera czy etap Tour de Pologne, największego kolarskiego wyścigu w Polsce.

To za czasów Małkowskiego AZS Olsztyn był m.in. dwukrotnie wicemistrzem Polski. Jednak na ten okres przypada także zapaść Stomilu, który spadł z I ligi i tułał się po niższych klasach rozgrywkowych. Były prezydent miał plan, aby wybudować nowy stadion – tam, gdzie obecnie gra Warmia – ale jak wiemy, nic z tych planów nie wyszło. Co ciekawe prowadził także spór z rugbystami, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Rugbiści WMPD opuszczą Olsztyn?”.

Jeżeli chodzi o inwestycje, to za czasów Małkowskiego wybudowano pierwszą dużą galerię handlową – Alfę, tak pasującą do głównej miejskiej arterii, jak przeciwległy areszt. Były też remonty dróg, chociaż o wiele mniejszym zasięgu niż w ostatnich latach. Większe prace prowadzono jedynie na ulicach Limanowskiego i Synów Pułku.

Jak już wspomnieliśmy, 2008 rok był końcem prezydentury Czesława Jerzego Małkowskiego, a prezydent opuszczał ratusz w atmosferze ogólnopolskiego skandalu. Był oskarżony o molestowanie urzędniczek i gwałt na jednej z nich. W końcu sąd pod koniec 2019 roku uznał go za niewinnego, ale Małkowski sam przyznał, że miał romans w pracy. Trzeba mu oddać to, że nie próbował się wybielać, jednakże czy takie zachowanie przystoją prezydentowi w miejscu pracy?

Jednakże to nie koniec politycznej kariery Małkowskiego, bowiem - mimo skandalu - od kilkunastu lat zasiada w radzie miasta. Od 2011 roku napisał zaledwie 26 interpelacji, w tym trzy w obecnej kadencji. Jest członkiem dwóch komisji: Komisji Edukacji i Komisji Rodziny. Jego przeciwnicy uważają, że nie jest widoczny na posiedzeniach rady, zwolennicy zaś mówią, że z uwagi na seksaferę, wolał usunąć się w cień.

Pozostaje jeszcze kwestia wieku. We wrześniu Małkowski skończy 70 lat. To 5 lat po wieku emerytalnym. Czy nie jest to zbyt sędziwy wiek na prezydenturę?

Reasumując, Czesław Jerzy Małkowski był prezydentem Olsztyna przez siedem lat. Jest to na tyle długi okres, aby można było ocenić jego rządy. Jest z pewnością osobą powszechnie lubianą i rozpoznawalną. Nie unika ludzi i nie boi się tego przekuć na własną korzyść. Jednakże nie można zaprzeczyć, że pragnie także władzy. Nasuwa się jeszcze jedno pytanie: czy jeżeli zostałby prezydentem, powieliłby błędy z przeszłości, czy starałby się ich uniknąć?

Komentarze (29)

Dodaj swój komentarz

  • Magdalena 30 2020-01-16 09:41:54 5.173.*.*
    Jak były by wątpliwe to by nie musiał wpłacać poręczenia majątkowego,! Narazie Małkowski nie ma zarzutów postawionych Zobacz jakie tramwaje zakupił co roku przechodzą generalny remont Co to będzie jak.gwarancja się skończy Nie wspomnę o pękających szynach gdzie nie ma Zimy Nawet potrafią pękać latem Nie wspomnę o systemie ITS nie działający hmmm chyba że tworzący korki
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
  • Bartoszko 2020-01-16 09:20:01 37.248.*.*
    Nie bucie i arogancji młodych! Niech żyje mędrca szkiełko i oko.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • mm2 2020-01-16 07:28:32 83.5.*.*
    czesłabym byłby starym prezydentem. czas na emeryturkę
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Metalhead 2020-01-15 22:56:50 37.109.*.*
    Arbuzowicz to nieudolna melepeta i pseudobudowniczy o wyglądzie zebry
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
  • Arbuz won 2020-01-15 22:55:38 37.109.*.*
    Arbuz arbuzem pogania grzyb tramwajowy zacofany burak z kołchozu PSL-PO
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
  • Maria 2020-01-15 22:54:08 37.109.*.*
    GRZYBOBETON TO STARY KOMUNISTA Z PZPR, NIEUDACZNIK JAKICH MAŁO I NIE CHCEMY TU U NAS TEGO DARMOZJADA NIECH WRACA DO SIEBIE NA WIEŚ WNUKI CHOWAĆ
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
  • Okser 2020-01-15 22:52:09 37.109.*.*
    Czemu olsztynianie nie chcą Grzymowicza? Bo to oszołom, wsiun, cham i prostak, lekceważy mieszkańców a za jego "kadencji" nic dobrego dla miasta nie zrobił, tylko pierdolił farmazony i szczerzył zęby jak antylopa do sera. Paszoł won!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
  • kawik1 2020-01-15 21:31:42 88.156.*.*
    Prezydent Małkowski rzeczywiście spotykał się z mieszkańcami co tydzień i przyjmował wszystkich po kolei, aż do ostatniego chętnego. A propos Alfy: któregoś wieczora, jeszcze w trakcie budowy centrum, widziałem jak pan prezydent sam obchodził budowę i oglądał ją z ulicy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
  • Poslaniec Warminski 2020-01-15 19:57:51 86.186.*.*
    Zgadza się że pan Czesław był bardzo blisko ludzi a juz na pewno najbliżej byl kobiet.Na pewno najbliżej kobiet był na ratuszowej wieży i w swoim gabinecie.Pan Czesław nawet sam porównywal się do Billa Clintona i jak o tym pomyśle to aż dostaję na twarzy wypieków co pan Czesław mógłby tam wyprawiac.Nie zgadzam się też że 70tka skreśla z polityki pana Czesława."Jurny Stefan"Niesiolowski miał chyba z 75 lat jak zrezygnował z polityki a myślę ze pan Czesław jeszcze dużo iskier może z siebie wykrzesać
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 2
  • anka000 2020-01-15 18:23:49 81.190.*.*
    Pan Czesław niech da sobie spokój z prezydenturą niech idzie na emeryturę i cieszy się życiem,czas aby w Olsztynie był prezydent młody i niezależny od żadnej partji
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 4
  • mieszkaniec 2020-01-15 15:40:09 95.160.*.*
    Grzymowicz jest byłym dr z wydziału budownictwa UWM, większość jego inwestycji to dramat, bylejakość, wieczne kłótnie i zarzuty z wykonawcami m.in Prasbet, FCC. Na dodatek my mieszkańcy płacimy z podatków za nadzór tych inwestycji dla inżynierów, którzy pracują bezpośrednio dla miasta. Ostatnio została wyciszona sprawa remontu odeskowania Parku Centralnego, gdzie remont pochłonął 812 tys zł!! a zabezpieczenie wykonawcy wyniosło tylko..... 700 tys zł! Miasto dopłaciło do remontu 112 tys zł, poza tym na resztę czasu gwarancyjnego nie ma już zabezpieczenia finansowego od wykonawcy i kto na tym zarobi? Oczywiscie kancelaria prawna, która będzie wysyłała pozwy sądowe do pierwszego wykonawcy i jeszcze nie wiadomo jak to się skończy. Jeżeli nadzór miejski odebrał roboty to teraz powinien pokryć naprawę z polisy OC, bo każdy inwżynier należący do Okręgowej Izby Inżynierów powinien mieć takie ubezpieczenie. Niestety nieudolność w tym mieście jest tuszowana!! Ludzie otwórzcie oczy i w referendum pozbądźmy się Grzymowicza
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
  • Olsztyniak 2020-01-15 13:16:57 188.147.*.*
    Przypomnę tylko, że Pan Czesław nikogo nie słucha. Sam wie najlepiej. Przykład remontu ul. Sielskiej która niedługo po wybudowaniu zaczęła się łuszczyć. Opinia z Politechniki dot. naprawy okazała się dla Prezydenta nieistotna i przyjął metodę naprawy którą podsunął wykonawca (bez wymiany warstwy ścieralnej). Proszę się przejechać po sielskiej - od razu słuchać od którego miejsca była "naprawiana".
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5
  • Xnx 2020-01-15 12:22:13 188.147.*.*
    Obecny prezydent zarządzał w zupełnie innym klimacie inwestycyjnym i finansowym niestety część tych wielkich projektantów moim i nie tylko zdaniem to fuszerki robione na szybko aby do wyborów .Wystarczy przejechać się do Białegostoku i zobaczyć jak można z głową zmienić zwykłą dziurę w przyjazne komunikacyjnie duże nowoczesne miasto. Olsztyn nie wykorzystał tej szansy , nie zrobiono też nic aby ściągnąć duży nowoczesny biznes, edukacja na szarym końcu ,jedyny sukces obecnej ekipy to centrum ukiel choć z tego co słyszałem to plany już były wcześniej. Po za tym czy Olsztyn ma tylko wybór między Czesławem a Piotrem ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 9
  • Anita 2020-01-15 11:55:58 88.156.*.*
    Nie mogę patrzeć na tego koniowała. tfu obleśny kostropaty typ.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
  • kokon 2020-01-15 11:41:45 88.156.*.*
    Czesiek nie wróci, komunalnych nie będzie. Referendum będzie kosztowało ponad 500tys. Mam nadzieję że jak ponownie wybrany zostanie Grzynowicz ( a zostanie jak znowu stanie w szranki ten knur Cenzor)to oszczędność poszuka ZLBiK i W Mopsie żeby dotknęło to tych pasożytów.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 8
  • Centosław wielki i Piotr G. 2020-01-15 11:09:51 95.160.*.*
    "O swoich decyzjach Czesław Małkowski powiedział na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Sławomir Machnik, dyrektor wydziału geodezji, stracił stanowisko, bo zdaniem prezydenta, miał się dopuścić nieprawidłowości przy wydawaniu decyzji na budowę szatni przy ul. Jodłowej. Chodzi o siedemdziesięcioarową działkę, którą od kilku lat dzierżawi olsztyński biznesmen. Wybudował na niej korty tenisowe. W 2005 roku prosił miasto o zgodę na budowę budynku socjalnego. Do pisma załączył oświadczenie, że na dzierżawionej działce może postawić budynek. - W 2003 roku wygrał przetarg, w którego warunkach było wyraźnie napisane, że nie można na działce wznosić żadnej budowli. Mimo to złożył nieprawdziwe oświadczenie, że może na tym gruncie budować pomieszczenia kubaturowe - mówił wczoraj Małkowski. Ale zgodę na budowę wydał wydział architektury. Gdzie tu wina Machnika? - Machnik podpisał się pod tą decyzją, a powinien wypowiedzieć umowę dzierżawy - dowodził Małkowski. Przekazał dziennikarzom dokument, na początku którego jest podpis dyrektora Machnika. Ale dokument jest niekompletny - brakuje w nim strony z podpisem osoby, która zgodziła się na budowę szatni. Z kolei Piotr Grzymowicz, wiceprezydent ds. inwestycji, ma stracić stanowisko, bo 1 grudnia 2003 roku podpisał z tym samym biznesmenem ośmioletnią umowę dzierżawy działki przy ul. Jodłowej, mimo że ten zalegał z opłatą za wcześniejszą dzierżawę tego gruntu. - Najpierw biznesmen powinien zapłacić zaległy czynsz, a dopiero później powinna zostać podpisana umowa - mówił najpierw Małkowski. - Dlatego Grzymowicz zostanie odwołany..... Małkowski: - Niepotrzebna mi koalicja, która będzie zmuszała mnie do ochrony pracowników nieprzestrzegających prawa" .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
  • engineer 2020-01-15 11:07:04 95.160.*.*
    W latach kiedy rządził Pan Małkowski Polska weszła do UE, nasz kraj w tamtym czasie uczył się korzystania z funuszy. Porównywanie Małkowskiego do Grzymowicza jest totalnym nonsensem, Grzymowicz rządził podczas dobrego okresu dla naszego kraju. Niestety Grzymowicz poważnie zadłużył Olsztyn, nie myślał o przyszłości tylko żył chwilą w myśl "jakoś to będzie". Budowa tramwajów mocna nadszarpneła budżet olsztyński, a etap rozbudowy zadłuży nasze miasto na bardzo długie lata. Poza tym większość inwestycji olsztyńskich to fuszerka m.in rozpadający się park centralny, na który poszło ostatnio kilkaset tys zł, bo miasto źle nadzorowało tą inwestycję. Podobnie jest przy torowiskach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 8
  • Wololololo 2020-01-15 11:01:27 81.190.*.*
    0 jakichkolwiek inwestycji, to pamiętam z czasów Małkowskiego.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
  • R. O. 2020-01-15 09:43:33 83.6.*.*
    Przede wszystko to Pan Małkowski powinien TERAZ zadeklarować start lub jego brak w ewentualnych wyborach...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
  • Podatnik 2020-01-15 09:42:48 5.173.*.*
    Redakcja zapomniała wspomnieć jak nawalony w 3d...y Czesław składał mieszkańcom życzenia na Sylwestra pod ratuszem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 5

www.autoczescionline24.pl