Jak wygląda sytuacja finansowa UWM-u?

Jak wygląda sytuacja finansowa UWM-u?
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Ze sprawozdania finansowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za 2019 r. wynika, że uczelnia ma ponad 36 mln zł zysku. To oznacza, że sytuacja ekonomiczna uniwersytetu z każdym rokiem jest coraz lepsza.

- Od 2015 roku jesteśmy praktycznie bez zadłużenia. Mamy niewielkie pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - powiązane z realizowaną termomodernizacją (na bardzo korzystnych warunkach). Ale to nie stanowi problemu. Wszystkie nasze zobowiązania realizujemy terminowo, co znaczy, że mamy pełną płynność finansową. Nie mamy zadłużenia i to pozwala mi stwierdzić, że nasza sytuacja jest relatywnie dobra a na pewno stabilna – powiedział na antenie radia UWM FM prof. Mirosław Gornowicz, prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju UWM.

Dzięki stabilnej sytuacji finansowej, uczelnia może realizować dwa duże zadania, na które część środków pochodzi od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o budowę budynków na Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych i skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- Środki z budżetu państwa stanowią nieco ponad 70 procent przychodów uczelni. Pozostałe przychody to opłaty wnoszone za odpłatne formy kształcenia (studia niestacjonarne, podyplomowe, kursy), realizowane przez nas projekty badawcze i dydaktyczne, czynsze. Mamy też swoje spółki – dodał prof. Gornowicz.

Jeśli chodzi o wydatki, to największą ich część, bo aż 70 proc., stanowią wynagrodzenia wraz z pochodnymi. Dalej są energia, materiały, amortyzacja.

Plan rzeczowo-finansowy na 2020 r. zakłada 12,5-milionowy zysk. Pierwotnie zakładano, że pracownicy uczelni otrzymają podwyżkę na poziomie 6 proc. Jednak kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa, sprawił, że zatrudnieni na uniwersytecie na wyższe pensje będą musieli poczekać.

Źródło: własne/UWM FM

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Marecki 2020-07-24 12:52:10 31.60.*.*
  <Do po PW> Oho, chyba komuś nie poszło na PW i musiał wrócić do domu po pierwszym semie. A swoje żale trzeba gdzieś wylać. Ja w sumie nie mam nic do UWM. Studiowałem tu 5 lat na dosyć dobrym wydziale i kierunku. Pracę w zawodzie znalazłem po 2 tygodniach od ukończenia studiów. Może nie zarabiam kokosów, ale 4 z przodu jest. Narzekać nie mogę :) Co do sytuacji finansowej UWM jest to sprawa o tyle ciekawa, że jako jedna z nielicznych uczelni w tym pseudo kraju nie jest zadłużona. Wiąże się to z tym, że Uniwersytet jest w posiadaniu dużych obszarów gruntów rolnych, po dawnym ART. Dzisiaj ziemia jest w cenie, tak więc UWM bez problemu radzi sobie z sytuacją ekonomiczną.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • po Politechnice Warszawskiej 2020-07-23 16:11:20 95.160.*.*
  UWM to jedna z najgorszych uczelni w Polsce, który utrzymuje i otwiera dziesiątki nonsensownych kierunków studiów. Wszystko po to, aby utrzymywać miejsca pracy dla stosownych osób.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • hahehohi 2020-07-23 14:50:57 88.156.*.*
  A ile ze sprzedaży działek? Tylko tym się ratujemy nazywając to "mamy kilka spółek"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2