‘’Homofobia zabija’’ na banerze przy stadionie, na którym gra Stomil

‘’Homofobia zabija’’ na banerze przy stadionie, na którym gra Stomil
Baner kampanii „Stop nienawiści z motywacji religijnej” zawieszono niedaleko stadionu przy al. Piłsudskiego
Fot. Czytelnik Olsztyn.com.pl

Baner powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii „Stop nienawiści z motywacji religijnej”. Co mieli na myśli inicjatorzy akcji?

Akcja została zainicjowana przez Fundację im. Kazimierza Łyszczyńskiego. Wysłaliśmy pytania, jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Za to na stronie fundacji można przeczytać informacje na temat kampanii „Stop nienawiści z motywacji religijnej”. Ma ona miejsce w 22 polskich miastach, w tym w Olsztynie. Inicjatorzy myślą także o rozszerzeniu jej poza granice Polski.

Jej pierwsza część, realizowana w Miesiącu Równości, ma na celu podniesienie świadomości nt. odpowiedzialności społeczeństwa za tragiczne skutki łamania praw osób LGBT+ oraz pokazanie alternatywy.

– możemy przeczytać we wpisie Niny Sankari, wiceprezeski Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego.

Dodała, że sojusz rządu i kościelnych hierarchów doprowadził do klerykalizacji wszystkich sfer życia w Polsce. Jednocześnie to hierarchowie kościelni mieli upatrzyć sobie za kolejny, po kobietach, cel. Mowa o osobach LGBT+.

Mowa nienawiści hierarchów kościelnych, nazywających osoby nieheteronormatywne „tęczową zarazą” i wołających „non possumus!”, zaowocowała wybuchem przemocy fizycznej w Białymstoku i innych miastach.

– przyznała Sankari.

Przyznała, że ofiarami przemocy nie są ideologie, a ludzie. Według jej przekazu, 70 proc. młodzieży LGBT ma myśli samobójcze, a 40 proc. chce wyjechać z Polski. Rośnie też liczba samobójstw wśród osób nieheteronormatywnych.

„Nie zabił mnie wczoraj ten kamień, ale codziennie zabija mnie obojętność ludzi” – napisał uczestnik Marszu Równości w Białymstoku, uderzony kostką brukową. Odpowiedzialność za tę sytuację spada nie tylko na władze kościelne i państwowe. Całe polskie społeczeństwo, każdy jego członek, odpowiada za tragiczne skutki homofobii. Dlatego hasło kampanii brzmi: „HOMOFOBIA ZABIJA. NIE MUSISZ NIENAWIDZIĆ”. Nikt nie musi nienawidzić ani przyzwalać na rozlewanie się nienawiści w Polsce. Człowiek wolny od nienawiści jest szczęśliwszy. Społeczeństwo też.

– zakończyła Nina Sankari (pisownia oryginalna).

Poprosiliśmy o skomentowanie tej sprawy lokalną działaczkę ruchu LGBT – Agatę Szerszeniewicz, inicjatorkę i współorganizatorkę Olsztyńskiego Marszu Równości.

Agata, w rozmowie z nami, przyznała, że, istotnie, część przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce aktywnie i we współpracy z rządem ma się przykładać do nagonki wobec osób LGBT (osoby o orientacji homoseksualnej, biseksualnej lub transpłciowe).

Szczególnie było to widoczne kiedy arcybiskup Marek Jędraszewski nazwał osoby LGBT+ „tęczową zarazą” i parafia św. Jadwigi Królowej w Białymstoku podziękowała za przemoc wobec uczestniczek (również wobec mnie) i uczestników Marszu Równości w Białymstoku – pod przykrywką obrony wartości chrześcijańskich – powiedziała Agata Szerszeniewicz.

I dodała: – Nic więc dziwnego, że osoby LGBT+ doświadczają tak dużej skali nienawiści w Polsce. Ofiarami takich działań są prawdziwe osoby. Dążenie do władzy absolutnej nie jest warte niszczenia ludzi. Tylko w grupie młodych osób LGBT+ aż 70% z nich ma myśli samobójcze. Nie powinno tak być. Jednocześnie nie jestem zaskoczona tym, że coraz więcej osób odchodzi z tego kościoła. Kto chce popierać agresję? Kim są ludzie, których cieszy czyjeś cierpienie?

Przypomniała, że w kontekście LGBT nie powinniśmy mówić o ideologii czy gender. Zaznaczyła, że rząd i hierarchowie sztucznie wykreowali tego „wroga”, aby zyskać poparcie.

Po II wojnie światowej, szczególnie w Polsce, nigdy nie powinno być przyzwolenia na tworzenie stref anty-dowolna-grupa-społeczna. A dziś mamy strefy anty-LGBT i Samorządowe Karty Praw Rodzin, które przyjmują samorządy. Część się już z nich wycofała – przypomniała Szerszeniewicz.

Jej zdaniem nie jest też tak, że wszyscy katolicy w Polsce zgadzają się z takimi działaniami. Wiele osób tego nie akceptuje, podobnie jak pedofilii wśród księży.

Są osoby, które idą za nauką, którą głosił Jezus i, której na pewno nie opierał na nienawiści. Chciałabym żebyśmy o tym pamiętały i pamiętali – powiedziała inicjatorka Olsztyńskiego Marszu Równości.

Z kolei przedstawiciele Bractwa Przedmurza – Komturii Warmińskiej nie chcieli komentować sprawy.

Komentować każde głupstwo ze strony propagandystów niemoralnych postaw byłoby głupstwem – powiedzieli w rozmowie z dziennikarzami „Gazety Olsztyńskiej”.

Galeria

Komentarze (55)

Dodaj swój komentarz

 • Z miasta 2021-06-23 19:45:18 109.151.*.*
  Komuniści i wszelkiej maści lewactwo wykorzystują sodomitow do walki z kościołem katolickim w Polsce.Nic nowego. Właśnie to homofobiczne hasło umieszczone na tym banerze pokazuje jak tęczowi zboczency są wrogo nastawieni do kościoła katolickiego w Polsce
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 13
 • 133987 2021-06-23 19:09:21 37.30.*.*
  Ja mam pytanie, czemu wszyscy są za ludźmi lgbtitd.???. Może to ta społeczność jest heterofobami??. Dla mnie kint nie powinien się tak reklamować jak jakis towar. Jeśli jesteś innej orientacji seksualnej, lub czujesz się kobieta, albo mężczyzna to twoja prywatna sprawa. Nikt nie powinien wywlekać swoich problemów na światło dzienne. Wiem że to mogło kogoś urazić, ale to że jesteś gejem czy lesbijka i ktoś z ciebie drwi i poniewiera to znaczy że ta osoba jest słaba psychicznie, albo kto wie może ma problemy ze sobą. W naszym kraju wszyscy mają te same prawo niezależnie od orientacji. Problem jest w tym że ktoś na tych ludziach zarabie i tyle. Dają się wykorzystywać pod pretekstem homofobii. W śród moich znajomych mam kilku gejów i żaden nawet nie pomyślał by o tym żeby tak chodzić po mieście jak na tych wszystkich paradach. Rozumiem że chcą się pokazać, ale wszystko ma swoje granice. Poza tm tak na marginesie na codzień gdyby ktoś tak ubrany szedł to policja zaraz by zwinęła. Tylko na paradach mogą sobie na to pozwolić, ale pamiętajcie że nie tylko dorośli to oglądają.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 6
 • Ania 2021-06-23 19:02:05 46.170.*.*
  popaprańcy........
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 13
 • Lat temu 325 2021-06-23 18:45:13 37.30.*.*
  A więc mozna nienawidzić z pobudek niereligijnych? Obłuda! K. Łyszczyński przewraca się w grobie!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • LGBT Olsztyn 2021-06-23 18:37:22 88.156.*.*
  Brawo! Niedługo obejmiemy rządy w Polsce, a wtedy zlikwidujemy wojsko, kościół, pomniki m.in. AK, IIWŚ, pozbędziemy się kibolów, kościoła itp. My jesteśmy przyszłością Polski 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 16
 • AntyOdbyt 2021-06-23 18:36:06 193.56.*.*
  Tymczasem to nie homofobia zabija tylko zwolennicy lgbt walenia się z kim i gdzie popadnie a potem skrobania potencjalnych nowych obywateli a w przypadku pedalstwa brak możliwości prokreacji zabija cywilizacje bo jak chłop posuwa chłopa to nigdy z tego nie bedsie ciąży i kontynuacji gatunku. Także homofobia - lgbt narazie 2:0
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 8
 • Adaś LGBT🌈 2021-06-23 18:34:14 37.7.*.*
  Super więcej takich
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 11