Dlaczego platforma dla niepełnosprawnych na dworcu Olsztyn Zachodni nie działa?

Dlaczego platforma dla niepełnosprawnych na dworcu Olsztyn Zachodni nie działa?
Na dworcu Olsztyn Zachodni nie działa jedna z platform dla niepełnosprawnych
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Od naszego czytelnika dostaliśmy informacje, że nie działają windy dla osób niepełnosprawnych na dworcu Olsztyn Zachodni. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Ogólnie wind jest sześć. Prowadzą z tunelu pod torami na perony i do wyjść od strony ul. Artyleryjskiej i Konopnickiej.

W założeniu miały być ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, jednakże jeden z naszych czytelników zakomunikował nam, że urządzenia nie działają.

Postanowiliśmy to sprawdzić. W ramach umowy między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe SA a samorządem miasta, to Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu jest odpowiedzialny za przejście podziemne pod dworcem i infrastrukturę, która tam się znajduje, w tym i podjazdy dla osób niepełnosprawnych.

– Informuję, że w dniu 9 stycznia 2020 roku, podczas inspekcji stwierdzono, że nie działa jedna z sześciu platform. Na platformie, w której uszkodzeniu uległ jeden z jej elementów, umieszczona została informacja o awarii urządzenia. Pozostałe platformy były sprawne. Niemniej jednak, w związku z przekazanym w dniu dzisiejszym zgłoszeniem, na miejsce ponownie zostanie wysłany konserwator – poinformował nas Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Rzecznik ZDZiT dodał, że to nie pierwsza taka usterka. Wcześniej platformy także były nieczynne. A to z kilku powodów.

– Niedogodność ze wspomnianymi platformami często wynika z faktu, że większość z nich napędzana jest akumulatorowo, zaś ich ładowanie odbywa się po „zadokowaniu" ich w pozycji najniższej lub najwyższej. Tymczasem pozostawienie przez użytkownika, urządzenia w innej pozycji, powoduje, że platforma nie składa się do końca, a więc do pozycji, w której odbywa się jej ładowanie w stacji – wyjaśnił Michał Koronowski.

Dodał także, że platformy te poddawane są okresowemu badaniu UDT. W 2019 roku takie badania odbyły się na przełomie sierpnia i września. Wtedy też urządzenia były nieczynne.

Galeria

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Sofia 2020-01-16 14:35:16 37.47.*.*
  Raczej bym powiedziała, że ktoś jest za to odpowiedzialny, ale za rękę nie złapałeś, to niestety, nie wiesz. Nie wydaje mi się, żeby platforma była uszkodzona przez niepełnosprawnego, a w budżecie powinny być pieniądze na to, żeby naprawić coś takiego/ Bez dwóch zdań, bo to jednak ma służyć najsłabszym. https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-olsztyn/
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Oszczędności 2020-01-15 10:24:39 213.184.*.*
  W płatnej strefie parkowania jest ok 100 miejsc zarezerwowanych dla pojazdów TAXI. Najczęściej stoją puste i nikt nie może tam zaparkować. Godzina parkowania 3,9 zł x 9 godzin (od 8do17) razy 100 miejsc razy 20 dni roboczych razy 12 miesięcy to wychodzi: 842.000 zł. PRAWIE OSIEMSET PIĘĆDZIESIĄT TYSIĘCY ZŁOTYCH ROCZNIE. Warto o takiej sumie pomyśleć?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Fer 2020-01-15 09:06:14 37.248.*.*
  A co ma zrobić osoba niepełnosprawna dlaczego w innych miastach i wsiach są zainstalowanie inne windy czyli takie które działają a w Olsztynie nie da się? Jak to możliwe żeby nowy dworzec kolejowy nie był przystosowany dla osób niepełnosprawnych Co na to prezydent miasta i co najważniejsze ile te atrapy wind kosztowały i z czyich pieniędzy oraz proszę podać miejsca gdzie takie atrapy na dworcu działają
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Kos 2020-01-15 08:09:20 37.248.*.*
  Baju Baju te atrapy nigdy nie działały korzystam z tego dworca rok czasu i przez ten rok windy nie działają a w rozmowie z pracownikami dworca dowiedziałem się że te atrapy nigdy nie działały i dlatego ten dworzec jest oznaczony jako nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych nie mówiąc już że na tym dworcu kobiety muszą nosić wozek z dzieckiem w powietrzu bo schody nie mają najazdow a osoba niepełnosprawna gdyby chciała skorzystać z tej atrapy to musi mieć sprawne ręce a konserwator który był wielokrotnie wzywany nigdy nie udało mu się wjechać do góry pusta atrapa podjeździe a z osobą juz nie bo ma za ciężko i dlatego proponuję aby pan rzecznik w czasie wolnym przyjezdzal na dwzorzec i pomagał ludziom starszym niepełnosprawnym noszac ich po schodach
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Rafał G 2020-01-14 18:41:47 37.47.*.*
  ''Nie działa'' to symbol Olsztyna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Obserwator 2020-01-14 18:32:15 195.136.*.*
  Dlaczego nie ma tam rampy dla wózków dziecięcych i rowerów?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • R. O. 2020-01-14 14:38:42 83.6.*.*
  Czyli co z tego wynika? Że to uzytkownicyplatform są winni?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0