Czy Olsztyn doczeka się nowej atrakcji turystycznej? Prezydent nie pozostawia złudzeń

Czy Olsztyn doczeka się nowej atrakcji turystycznej? Prezydent nie pozostawia złudzeń
Wieża ratuszowa nie może zostać udostepniona turystom do zwiedzania ze względów bezpieczeństwa
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że radny Paweł Klonowski zaproponował utworzenie punktu widokowego na wieży ratuszowej. W tym celu skierował do prezydenta Piotra Grzymowicza interpelację. Włodarz miasta odpowiedział na nią. Czy olsztynianie doczekają się nowej atrakcji turystycznej?

W ubiegłym tygodniu w artykule: Radny chce odczarować ratuszową wieżę. Powstanie nowa atrakcja? Informowaliśmy o tym, że radny Paweł Klonowski w piśmie do prezydenta Olsztyna sugerował, że na wieży ratuszowej może powstać punkt widokowy. W ten sposób samorząd zyskałby dodatkowe fundusze, a sama wieża mogłaby zostać „odczarowana” (nawiązanie do głośnej seksafery).

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz odpowiedział na interpelację. Jego odpowiedź nie pozostawia złudzeń – wieża nie może zostać oddana do dyspozycji mieszkańców i turystów ze względów bezpieczeństwa. Podobny pomysł był rozpatrywany już 6 lat temu, jednak wówczas podjęto decyzję o ograniczeniu ruchu na wieży. Według prezydenta ówczesne argumenty są nadal aktualne.

Są to:

 • urządzenia techniczne (elektryczne, telefonii komórkowej i samego mechanizmu zegara) znacząco utrudniają zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dla osób zwiedzających,

 • ryzyko kontuzji ze względu na wąskie i strome schody, które zabezpiecza jedynie płytka barierka, niespełniające pełnych warunków bezpieczeństwa (szczególnie przy niedostosowanym obuwiu typu szpilki czy buty na koturnie),

 • na galerii widokowej zamontowane są elementy urządzeń na poziomie głowy stwarzające ryzyko kontuzji,

 • na galerii widokowej brak siatki zabezpieczającej przed wypadnięciem osoby zwiedzającej,

 • budynek Ratusza otwierany jest ok. godz. 6:30 i zamykany ok. 16:00 (w poniedziałki później). Popołudniami i w dni weekendowe należałoby zabezpieczać dodatkową obsadę portierską (dodatkowe koszty).

- czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Prezydent wyjaśnił, że nawet naprawienie wymienionych mankamentów nie zapewni pełnego bezpieczeństwa turystów.

- Patrząc całościowo, po konsultacji ze służbą BHP i osobami doświadczonymi w oprowadzaniu grup turystycznych, udostępnianie wieży ratuszowej dla szerokiego grona zwiedzających uważam za niezasadne i niebezpieczne. Zagrożenie należy uznać za zbyt duże i nawet ewentualne poniesienie znacznych nakładów na usunięcie ww. mankamentów, nie usunęłoby całkowicie niebezpieczeństwa – wytłumaczył włodarz Olsztyna.

W dalszej części Piotr Grzymowicz zaznaczył, że wieża czasami jest udostępniana niewielkim grupom zwiedzających, jednak zawsze w obecności pracownika wydziału administracyjno-gospodarczego. Włodarz dodał, że panoramę miasta można podziwiać dzięki zamontowanej na wieży kamerze, widok dostępny jest pod adresem internetowym https://olsztyn.webcamera.pl/.

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • Motorniczy 2020-09-18 06:55:30 83.9.*.*
  A gdzie turecki tramwaj? To by była atrakcją turystyczna!
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • cooo 2020-09-17 09:40:25 217.99.*.*
  Boże, o oczywistości trzeba się dopominać i na końcu wychodzi z tego wielki problem? O czym tu dyskutować? Róbcie wieżę widokową, a jeśli nie da rady bo "KONTUZJE" to dogadajcie się z kościołem i jedziemy dalej. Tyle kolejnych tematów. Śmiech na sali z tych naszych "decydentów".
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • . 2020-09-16 20:39:02 188.146.*.*
  Chcący szuka sposobu, nie-chcący szuka pretekstu.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • Rvr 2020-09-16 14:31:44 37.47.*.*
  Ha! Nie dla psów kiełbasa. Matko, czego im się zachciewa, po ratuszu łazić... 😤
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść
 • a 2020-09-16 12:21:14 199.67.*.*
  Grunt, że ludzie mają tramwaje.
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść
 • Młoda 2020-09-16 09:44:09 5.173.*.*
  Grzymowicz kieruje się niniejszą maksymą: ,,Posiadanie pieniędzy polega na niewydawaniu ich". Nie dotyczy to tramwajów i betonu.
  Odpowiedz Oceń: 13 2 Zgłoś treść
 • wizjer 2020-09-16 09:35:49 81.190.*.*
  Odpowiedź na zasadzie „nie bo nie”. Wynika z niej, że nic w zasadzie nie stoi na przeszkodzie udostępnieniu wieży. Wybrani mogą z niej korzystać i korzystają. Szerzej udostępniona mogłaby zostać po przygotowaniu, do czego się jednak nie odniesiono, tak jak i do podjęcia rozmów ze stroną kościelną ws. wieży katedry.
  Odpowiedz Oceń: 9 1 Zgłoś treść
 • Lol 2020-09-16 09:28:26 5.184.*.*
  Radny Klonowski o tym wiedział , ale co tam . Kto zabroni głupiemu być jeszcze głupszym?
  Odpowiedz Oceń: 10 9 Zgłoś treść