Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się Menu
Na skróty
25.07.2026 Jakuba, Krzysztofa Pogoda 17/24

Czy burmistrz Olecka straci stanowisko?

Oliwia Jaroń ·
Czy burmistrz Olecka straci stanowisko?
W tle Olecko z lotu ptaka. Po prawej burmistrz Olecka, Karol SobczakFot. Paweł Piekutowski / Olsztyn.com.pl, Karol Sobczak Burmistrz Olecka / Facebook

Podczas sesji 26 czerwca 2026 roku Rada Miejska w Olecku nie udzieliła burmistrzowi Olecka, Karolowi Sobczakowi wotum zaufania. Jak stwierdził samorządowiec w rozmowie z Radiem Olsztyn, sytuacja wyniknęła z powodu "uprawiania polityki" także na szczeblu lokalnym.

reklama

Przypomnijmy; w głosowaniu za udzieleniem wotum zaufania Karolowi Sobczakowi opowiedziało się 8 radnych, przeciw pozostało 12. Jedna osoba była nieobecna. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Tym samym, rada udzieliła burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok, pozytywnie oceniając realizację budżetu.

Istotna będzie sesja rady miejskiej zaplanowana na 27 lipca 2026 roku. W porządku obrad widnieje projekt uchwały dotyczący przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Karola Sobczaka.

- Traktuję to jako awanturę polityczną, którą mam od ośmiu lat w samorządzie, od kiedy zostałem w 2018 roku burmistrzem. Korzysta na tym szeroka koalicja będąca dziś opozycją, a tracą mieszkańcy i gmina. Ja tracę pewnego rodzaju zaufanie do Rady Miejskiej, że jest jeszcze jakieś pole do rozsądku, pole do jakiejkolwiek rozmowy i współpracy – powiedział burmistrz Olecka na antenie "Radia Olsztyn".

Fot. Karol Sobczak Burmistrz Olecka / Facebook

Głosowanie radnych w ostatni poniedziałek lipca może wpłynąć na dalsze funkcjonowanie samorządu. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, o przyszłości burmistrza zadecydują mieszkańcy w ramach lokalnego referendum. Jeżeli projekt zostanie odrzucony, referendum nie dojdzie do skutku.

Warto dodać, że w grudniu 2024 roku burmistrz Olecka został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z zarzutami przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Dotyczyło to konkretnie przetargu na zimowe utrzymanie dróg w gminie. Karol Sobczak złożył wyjaśnienia, dzięki czemu został zwolniony z aresztu, ale otrzymał sądowny zakaz  zajmowania dotychczasowego stanowiska. W październiku 2025 roku zakaz uchylono, choć sprawa nadal jest w toku. Burmistrza obowiązują poręczenie majątkowe, a także dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

***

WIĘCEJ: Burmistrz Olecka zatrzymany przez CBA. Miał ustawiać przetargi

***

Olecko z lotu ptaka

Karol Sobczak kilkukrotnie wystosowywał wnioski o usprawnienie postępowania oraz dostęp do akt sprawy. Wszystkie zostały odrzucone. Jego zdaniem, sprawa ta ciągnie się już zbyt długo. Zadeklarował także, iż nadal należycie wykonuje swoje obowiązki burmistrza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Burza wokół KP PSP w Olecku. Pismo strażaka uruchomiło lawinę. W tle zarzuty o mobbing, kontrola i wyrok sądu

Galeria

Komentarze (0)


Proponowane artykuły