Burmistrz Ostródy na kolanach. Napisał list pochwalny do Zbigniewa Bońka, aby pomóc Sokołowi

Burmistrz Ostródy na kolanach. Napisał list pochwalny do Zbigniewa Bońka, aby pomóc Sokołowi
Sokół Ostróda
Fot. Sokół Ostróda/FB

Od kilku dni toczy się zacięty bój medialny o to, kto z 1. grupy III ligi awansuje do wyższej klasy rozgrywkowej. Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej wskazał na Sokoła Ostródę, który po 18. kolejkach jest na prowadzeniu w tabeli. Ta decyzja nie spodobała się warszawskiej Legii, której rezerwy mają o 1 punkt mniej i do rozegrania bezpośrednie spotkanie z Ostródą. Stołeczny klub odwołał się od decyzji WMZPN i zakwestionował uchwałę regionalnego związku w Polskim Związki Piłki Nożnej. Działać postanowił także Zbigniew Michalak, burmistrz Ostródy, który napisał osobliwy list do Zbigniewa Bońka, prezesa PZPN-u.

W poniedziałek Zbigniew Michalak napisał list do prezesa PZPN, w którym broni awansu piłkarzy Ostródy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie ton tegoż pisma. Autor wychwalał w nim adresata.

Z podziwem i szacunkiem śledziłem Pańską karierę, zawsze był Pan wzorem i przykładem piłkarza kompletnego i grającego w duchu fair play. Nie inaczej również postrzegam Pańską misję w strukturach Polskiego Związku Piłki Nożnej. Gorąco wierzę w to, że nie ulegnie Pan medialnej presji i jako nie tylko osoba stojąca na czele PZPN, ale również orędownik ducha fair play i wychowania młodzieży przez sport nie pozwoli Pan na to, aby decyzja Zarządu WMZPN została zmieniona. Wierzę, że Pański autorytet oraz silna pozycja w strukturach i środowisku piłkarskim pozwolą zakończyć powstały spór sprawiedliwie i w oparciu o fakty, a nie doniesienia i apele medialne. Wierzę w Pańską mądrość i uczciwość, która zwłaszcza w kontekście ofensywny medialnej klubu o wiele większego i bardzie wpływowego niż Sokół Ostróda, może stać się ostatecznym czynnikiem decydującym o przyszłości wielu ludzi związanych z wywalczonym na boisku sukcesem.

– możemy przeczytać w ostatnim akapicie.

List burmistrza Ostródy do Zbigniewa Bońka

Chcieliśmy skontaktować się ze Zbigniewem Michalakiem, aby odpowiedział, dlaczego zdecydował się napisać list w takim tonie, jednak nie zastaliśmy burmistrza.

Za to szybko odpowiedział Zbigniew Boniek.

– Panie Burmistrzu, ale mnie Pan pompuje.... Ja tez serdecznie pozdrawiam Pana – napisał prezes PZPN.

Pod postem rozgorzała gorąca dyskusja. Kibice Legii zarzucali burmistrzowi podlizywanie się, niektórzy oskarżali Sokół Ostródę o to, że w walkę o awans wciągnęła włodarza miasta. Sympatycy mazurskiego klubu nie pozostali dłużni twierdząc, że legionistom nikt nie bronił zostać liderem w tabeli.

Przypomnijmy, że cała ta sytuacja ma związek z decyzją Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, który 18 maja podjął uchwałę o zakończeniu rozgrywek piłkarskich o mistrzostwo III ligi grupy 1. Decyzja była opóźniona o tydzień w stosunku do pozostałych grup.

Jako kolejność drużyn w tabeli końcowej przyjęto kolejność drużyn w tabeli po rozegraniu meczów 19 kolejki tj. po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek. Wszystkie zaległe mecze 19 lub poprzednich kolejek zostały uznane za nierozegrane bez przyznawania punktów, zgodnie z postanowieniami § 6 ust. 9 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Drużyna, która zajęła pierwsze miejsce w tabeli końcowej uzyskuje awans do II ligi.

– tak napisano w oficjalnym komunikacie związku.

Problem w tym, że nie wszystkie drużyny rozegrały 19 spotkań. O jedno spotkanie mniej (i to mecz bezpośredni) miały lider w tabeli Sokół Ostróda i rezerwy Legii Warszawa (3. pozycja i punkt straty).

Na sprzeciw stołecznej ekipy nie trzeba było długo czekać. Swoje oświadczenie wydał Jacek Zieliński, dyrektor akademii warszawskiej Legii.

W związku z decyzją Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, której skutkiem jest odebranie zespołowi Legia II możliwości uczciwego, sportowego rozstrzygnięcia awansu do II ligi, wczoraj wnieśliśmy jako klub protest od decyzji WMZPN i niezwłocznie wykorzystamy pozostałe dostępne środki odwoławcze oraz zakwestionujemy tą uchwałę przed właściwymi organami Polskiego Związku Piłki Nożnej.

– napisał działacz Wojskowych.

Wkrótce odpowiedział także Sokół Ostróda. Zdaniem przedstawicieli drużyny z Mazur, jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby rozegranie wszystkich 34. kolejek. Napisali także, że mecz z Legią, który miał odbyć się pierwotnie 16 listopada 2019 roku, został przełożony na żądanie Wojskowych, ponieważ czterech jej piłkarzy było powołanych do kadr narodowych.

Jak jednak zauważyli działacze z Ostródy, ich rywal rozegrał wtedy mecz sparingowy z Legionovią Legionowo. W dodatku w trakcie rozegrania 18 meczów, zagrało 38 piłkarzy, w tym gracze pierwszego zespołu, a niektórzy z nich nie wyjechali na mecze reprezentacyjne.

Jedyną sprawiedliwą formułą jest wznowienie i dokończenie rozgrywek. Na dziś jest to niemożliwe w związku z solidarną decyzją wszystkich wojewódzkich związków w kraju o ich definitywnym zakończeniu oraz ze względów prawnych tj. ciągle obowiązującego zakazu przeprowadzania zawodów sportowych w związku z epidemią(...) WMZPN jako ostatni w kraju podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek, tożsamą z decyzjami innych związków wojewódzkich. W tym momencie OKS Sokół bezdyskusyjnie zajmował pierwsze miejsce w klasyfikacji rozgrywek.

– możemy przeczytać w oświadczeniu.

Do sprawy odniósł się także prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

– Nie jestem stroną w tym sporze. Rozstrzygnięcie w rozgrywkach leży w gestii Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Gdyby jednak to ode mnie zależało, rozgrywki zostałyby zakończone, ale zostawiłbym furtkę, żeby do 30 czerwca rozegrano wszystkie zaległe mecze. Decyzja jest inna i nic z tym nie mogę zrobić. To, co mogłem, zrobiłem. Napisałem list do regionalnego związku z moim punktem widzenia – przyznał Zbigniew Boniek.

Z kolei Marek Łukiewski, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej zaznaczył, że rozumie rozgoryczenie Legii, jednakże związek nie mógł podjąć innej decyzji, gdyż rząd zatwierdził możliwość rozgrywania meczów jedynie w przypadku Ekstraklasy, I i II ligi.

Galeria

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • https://www.fa250849/posts/1901518386644725/?d=null&vh=e 2020-05-28 22:57:29 185.139.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Stomil4all 2020-05-28 06:42:58 5.174.*.*
  Takie są przepisy i nikt tu nic nie zmieni a Sokół może już przygotowywać się do gry w II lidze bo NIKT nie weźmie na siebie odpowiedzialności w czasie COVID za chociażby jedno życie kogokolwiek i nie wyda innej decyzji niż pozostałe wojewódzkie związki piłki nożnej. Tak jak zreszta napisał Zbigniew Boniek. Każdy chce mieć czyste sumienie i czekali na decyzje rządu. Rząd dał zielone światło tylko ekstraklasie I i II lidze , wiec w czym problem III liga jest tutaj tak samo traktowana jak IV etc ...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • StomilFAN z Olsztyna 2020-05-27 22:10:21 188.147.*.*
  Również uważam, że nic złego nie napisał. Boniek był wybitnym grajkiem. Jako prezes też się sprawdził. W porównaniu do Lato, Listkiewicz czy Dziurowicz jest wręcz genialny w tym co robi. A że Legia próbuje wyrolować Ostródę to zagranie burmistrza na ambicji Bońka uważam za świetny ruch. Legia mogła grać wtedy, miała drugą drużynę i zawodników nie mieszczących się w pierwszym składzie. Mogła tam pojechać i zdemolować Sokoła. Przekombinowali. Teraz chcą grać gdy zawodnicy Sokoła nie trenują a zawodnicy Legi od kilku tygodni pracują. Oni są śmieszni. Brawo Ostróda, brawo burmistrz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • J. 2020-05-27 13:57:51 83.0.*.*
  Burmistrz postąpił jak trzeba. Bekę z tego kręcą, i absurdalną atmosferę podgrzewają ci którzy chcą stołków i jego upadku w "referendum". Brawo burmistrzu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Ooo 2020-05-27 13:05:39 188.147.*.*
  Głowa miasta angażuje się w prawdziwy sport brawo zupełnie odwrotnie jak we wsi Olsztyn sołtys grzymowicz doprowadził klub do ruiny
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0