Badanie na zlecenie miasta: Większość olsztynian chce pozostawienia ''szubienic'' w obecnym miejscu

Badanie na zlecenie miasta: Większość olsztynian chce pozostawienia ''szubienic'' w obecnym miejscu
Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, czyli tzw. "szubienice"
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Trwa debata na temat przyszłości Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej autorstwa Xawerego Dunikowskiego. Znamy już wyniki badania opinii mieszkańców Olsztyna w sprawie przyszłości monumentu.

Większość ankietowanych (46 proc.) chce pozostawienia pomnika w obecnym miejscu. Spośród nich 24 proc. wskazuje na konieczność umieszczenia szczegółowych informacji o zbrodniczych działaniach Armii Czerwonej na terenie dawnych Prus Wschodnich, a 16 proc. chciałoby zmiany nazwy oraz przekazu ideowego i nakierowanie go na ofiary systemów totalitarnych – faszyzmu i komunizmu. Sześć procent pytanych odpowiedziało, że pomnik powinien pozostać bez żadnych zmian.

Z badania wynika także, że 30 proc. pytanych chce przeniesienia monumentu poza Olsztyn, a 13 proc. wskazuje na relokację na cmentarz wojenny przy ul. Szarych Szeregów. Zdania na temat przyszłości pomnika nie ma 11 proc. ankietowanych.

Reasumując, opcję "pozostawić" na Placu Dunikowskiego wybrało 46 proc. badanych, a opcję "przenieść" - 43 proc.

Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie między 19 a 28 kwietnia na reprezentatywnej próbie tysiąca pełnoletnich mieszkańców Olsztyna. Przeprowadziła je renomowana pracownia – Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS).

- Wyniki wskazują, że mieszkańcy są bardzo podzieleni w sprawie przyszłości tego pomnika - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - To dla mnie niełatwa decyzja, szczególnie w sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Profesjonalny sondaż wśród mieszkańców to jeden z elementów, jaki ma wesprzeć władze Olsztyna w podjęciu odpowiedniej decyzji. Wcześniej prezydent spotkał się m.in. z architektami, historykami i przedstawicielami organizacji pozarządowych, których aktywność dotyczy kwestii tego monumentu.

- Pomnik o którym rozmawiamy to obiekt rzeźbiarski wysokiej klasy, wykonany przez wybitnego rzeźbiarza, jego wartość artystyczna jest wysoka - mówił podczas takiego spotkania wiceprezes Oddziału SARP w Olsztynie, Piotr Rożen. – Z uwagi na przemyślane usytuowanie monumentu, jego lokalizację zaprojektowaną wraz z placem, pomnik ten wraz z otoczeniem organizuje przestrzeń miejską w centrum miasta.

Także historycy mają wątpliwości co do przeniesienia lub w ogóle wyburzenia monumentu.

- Nie jestem zwolennikiem burzenia historii, choć oczywiście pomnik budzi ogromne emocje - powiedział prof. Andrzej Szmyt z Wydziału Humanistycznego UWM. - Obudowanie go nowym kontekstem byłoby rozsądne. Taka obudowa edukacyjna to bardzo dobra koncepcja, trzeba odpowiedniej oprawy tego pomnika, żeby wykorzystywać go jako świadka historii.

Prezydent Olsztyna spotykał się także z przedstawicielami środowisk kombatanckich. Znaczna ich część uznała, że pomnik powinien pozostać w obecnym miejscu.

Te spotkania oraz rezultat badania opinii wśród mieszkańców wspomogły prezydenta Olsztyna w podjęciu decyzji.

- Pomnik autorstwa Ksawerego Dunikowskiego zostanie w dotychczasowym miejscu - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Zostanie jednak opatrzony specjalną, informacyjną tablicą, której treść w minionych latach została wydyskutowana z różnymi środowiskami oraz zaakceptowana przez Instytut Pamięci Narodowej. To działanie "na dziś". Niezależnie od tego, zgodnie z ustaleniami grupy roboczej pracującej nad wypracowaniem treści, jakie powinny znaleźć się na planszach edukacyjnych, będziemy także intensywnie szukać interesującej formy ich prezentacji na placu Dunikowskiego.

Pomnik powstawał  w latach 1949-53. Monument jest wpisany do rejestru zabytków od 1993 roku, natomiast jego otoczenie od 2010 roku. Xawery Dunikowski w latach 1940-1945 był więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Badanie przygotowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS metodą CATI (telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych) przeprowadzono na próbie 1001 mieszkańców.

Źródło: materiał prasowy UM Olsztyn

Komentarze (79)

Dodaj swój komentarz

 • Ana.. 2022-05-12 11:10:48 46.186.*.*
  Do mnie nikt nie dzwonił i o nic nie pytał...a jestem za usunięcia tego 'gooowna'. Widać, że grzybek robi co chce
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 5
 • Anula 2022-05-12 09:34:31 46.170.*.*
  Ja proponuje przerobić ten pomnik na szalet miejski... Wyjdzie taniej, a i pożytek większy.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 4
 • Michał 2022-05-12 09:31:47 46.170.*.*
  czego się spodziewać po "czerwonym" mieście....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
 • Tomasz 2022-05-12 09:17:24 5.173.*.*
  mnie nikt nie pytał
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Ktoś 2022-05-12 08:59:12 176.221.*.*
  Może niech osoby, które chcą usunięcia tego obiektu założą jakąś organizację, zbiorą fundusze na relokację, a następnie działają by przenieść ten obiekt. Dlaczego koszty przeniesienia mają być pokrywane z budżetu miasta z podatków wszystkich mieszkańców ?!?!? Władze miasta i tak wydają nasze pieniądze jak chcą mając nas mieszkańców głęboko w ..... wystarczy. Tym razem (chyba po raz pierwszy) powiem brawo dla prezydenta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • hyttt 2022-05-12 08:19:27 83.15.*.*
  Ankieta kłamie tak jak PiS i prezydent z Ratusza!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Marek Skolimowski 2022-05-12 07:56:11 46.205.*.*
  Pisząc o zbrodniczej działalności żołnierzy Armii Czerwonej na terenie Prus Wsch. należałoby wyjaśnić, przeciwko komu wymierzone były te represji. Prusy Wsch. były częścią Trzeciej Rzeszy I pierwszymi terenami ziemi niemieckiej, na które wkroczyli Rosjanie, którzy często dopuszczali się do brutalnej zemsty na Niemcach. Niektórzy, słabiej znający historię czytając o mordach, mogliby przypuszczać, że żołnierze sowieccy mordowali Polaków w Prusach Wsch.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 16
 • Tell Me Why 2022-05-12 07:55:44 95.160.*.*
  Demokratycznie można zamknąć debatę, zdjąć flagi, a wszelkie objawy jątrzenia w tym temacie potraktować jako ukraińską prowokację wplatającą nas do wojny. To nie nasza wojna. Polska nie chce za nikogo walczyć, chcemy pokoju i dobrych stosunków sąsiedzkich.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 9
 • kałmuk z jurty 2022-05-12 07:49:24 91.199.*.*
  Pomnik ruskich zły, gdyż gwałcili i palili - a zatem zburzyć twierdzicie... A zamek krzyżacki w Malborku?? Ci nie gwałcili, nie wycinali naszych??? Ten zostawiamy??? BO STARY??? Zaś pomnik rozwalić? Bo nowszy??? Należy go zostawić, gdyż jest elementem historii. I zajać sie wyrzuceniem zewsząd PiSiorów oraz Betonowicza. To uważam za konstruktywne działąnie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
 • stas 2022-05-12 07:31:00 46.205.*.*
  jestem w szoku wynikiem tej ankiety , i nie do końca wierzę w uczciwy sposób jej przeprowadzenia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
2147382000