Amerykańskie samoloty nad naszymi głowami, czy transport sprzętu wojskowego przez tereny naszego regionu nie powinny budzić niepokoju. To żołnierze państw członkowskich NATO szykują się do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego Sił Zbrojnych RP tego roku – ćwiczeń ANAKONDA, które prowadzone będą na terenie naszego kraju od 7 do 17 czerwca. Manewry Anakondy odbywać się będą na poligonie w Drawsku oraz na terenie Ustki i Chełmna.
Celem ćwiczenia jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń.
Ćwiczenie realizowane będzie w 7 głównych lokalizacjach w międzynarodowej strukturze dowodzenia. W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych, ćwiczyć będzie ok. 31 000 żołnierzy, w tym ok. 12 000 żołnierzy polskich. Zaangażowane zasoby sprzętowe to 3000 różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów marynarki wojennej.
W wymiarze międzynarodowym w ćwiczeniu ANAKONDA-16 udział wezmą żołnierze z osiemnastu państw członkowskich NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju oraz dwóch elementów sojuszniczych struktur dowodzenia.
ANAKONDA bezpośrednio poprzedzona będzie ćwiczeniem BRILIANT JUMP, będącym najistotniejszym w tym roku sprawdzianem Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości - VJTF (tak zwanej Szpicy NATO. Siły hiszpańskiego korpusu NATO, stanowiące trzon lądowego komponentu Szpicy NATO, zostaną przemieszczone do Polski i po zakończeniu ćwiczenia wezmą udział w ANAKONDZIE jako siły międzynarodowe. Również w terminie ANAKONDY, Flota Uderzeniowa NATO przeprowadzi odrębne ćwiczenie sił morskich BALTOPS na akwenie Morza Bałtyckiego.
Pododdziały będą realizować szereg zadań, do których należą przede wszystkim: integracja taktyczna dowództw i wojsk w układzie międzynarodowym, kierowanie ogniem broni połączonych, ewakuacja medyczna, likwidacja skutków użycia broni masowego rażenia, realizacja zadań państwa-gospodarza oraz przemieszczenie i ruch wojsk na dużą odległość. W czasie ćwiczenia nastąpi również przekazania zadań między wybranymi stanowiskami dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i elementami struktur dowodzenia NATO. Mobilny element dowodzenia Dowództwa Komponentu Lądowego NATO przejmie zadania od Polskiego Dowództwa Komponentu Lądowego, a większość sił lądowych przejmie w podporządkowanie Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz