Afera ''Helpera''. Sąd Najwyższy zdecyduje, który sąd rozpozna sprawę

Afera ''Helpera''. Sąd Najwyższy zdecyduje, który sąd rozpozna sprawę
Sprawa Helpera liczy niemal 500 tomów akt i załączników
Fot. Sąd Okręgowy w Olsztynie

Sąd Okręgowy w Olsztynie, na wniosek prokuratora 17 stycznia wydał postanowienie, w którym zwrócił się do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy dotyczącej nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia „Helper” do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości.

Pod koniec ubiegłego roku do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 42 osobom oskarżonym w związku z nieprawidłowościami w działalności stowarzyszenia „Helper”, które na przestrzeni lat 2010-2017 uzyskało dotacje celowe przeznaczone na finansowanie zadań publicznych polegających na prowadzeniu środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) w gminach: Purda, Reszel, Jedwabno i Olsztyn. Natomiast, postanowieniem 17 stycznia bieżącego roku Sąd Okręgowy w Olsztynie, II Wydział Karny zwrócił się do Sądu Najwyższego w Warszawie o przekazanie powyższej sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości.

W uzasadnieniu tej decyzji sąd zwrócił uwagę, że wśród osób oskarżonych w tej sprawie są wysocy funkcjonariusze samorządowej władzy wykonawczej (m. in. urzędujący prezydent Olsztyna), która statutowo jest zobowiązana do współpracy na różnych płaszczyznach z organami władzy sądowniczej.

Wśród oskarżonych jest również osoba pełniąca funkcję ławnika w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, a ławników do olsztyńskich sądów wybiera m.in. rada gminy Olsztyn. Niektóre budynki użytkowane przez sądy znajdują się w zasobach miasta, na czele którego stoi prezydent Olsztyna.

W ocenie sądu, ze względu m.in. na powszechnie znaną postać Piotra G. jako prezydenta miasta, w odczuciu społecznym i w przestrzeni publicznej może powstać i towarzyszyć podczas rozpoznawania tej sprawy fałszywe wrażenie istnienia takich zależności, które mogą mieć istotny wpływ na swobodę orzekania przez olsztyńskich sędziów, a przede wszystkim niepotrzebnie stwarzać przekonanie o braku warunków do bezstronnego rozpoznania sprawy, w szczególności możliwości obiektywnego orzekania o ewentualnej odpowiedzialności karnej m.in. Piotra G. w okręgu olsztyńskim, co w istocie kłóci się z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Sąd zwrócił także uwagę, że sprawa dotycząca nieprawidłowości w stowarzyszeniu „Helper” jest aktualnie przedmiotem dyskusji publicznej w lokalnym środowisku, budzi silne emocje i jest postrzegana jako sprawa o politycznych konotacjach. W razie orzekania w sprawie przez sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie mogą pojawić się wątpliwości opinii publicznej co do bezstronności działania organów wymiaru sprawiedliwości. Sąd podkreślił przy tym, że powyższe okoliczności dostrzegł również oskarżyciel publiczny (prokurator regionalny w Białymstoku), który z urzędu zwrócił się do tutejszego sądu z wnioskiem o rozważenie zasadności wystąpienia do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości.

Zdaniem tutejszego Sądu wniosek prokuratora jest słuszny i zasługuje na uwzględnienie.

- Podsumowując, w ocenie sądu rozpoznanie wspomnianej sprawy przed Sądem Okręgowym w Olsztynie nie będzie służyć dobru wymiaru sprawiedliwości, bowiem w obecnych warunkach - niezależnie od orzeczenia kończącego sprawę - nie sposób będzie uwolnić się od podejrzeń i fałszywych przekonań opinii publicznej, że na przebieg tego procesu mają wpływ lokalne zależności i polityka – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik olsztyńskiego sądu.

Czytaj również:

Sąd zajmie się sprawą nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia ''Helper''

Afera Helpera. Prokuratura w Białymstoku skierowała do sądu akt oskarżenia m.in. przeciw prezydentowi Olsztyna

Afera Helpera. To pewne – „Agent Tomek” musi zapłacić 500 tys. zł poręczenia!

Komentarze (22)

Dodaj swój komentarz

 • Olsztyński Sąd nie skaże własnego Kolegi 2022-01-21 13:06:13 79.191.*.*
  Ręka rękę myje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • Tom 2022-01-21 09:40:48 145.237.*.*
  Jaki Sąd! Dopóki prezesem jest ten CUŚ to nie ma sądu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Archiwista 2022-01-20 21:12:06 93.105.*.*
  No jak tam będą trzymane akta to szybko coś zginie, zgnije, zgubi się....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • aza 2022-01-20 17:15:19 79.191.*.*
  Sąd jest ponoć niezawisły to dlaczego przenosić sprawę i generować koszty ??!! Nowacki boi się, że się ośmieszy bo wyjdą jego braki prawnicze ?!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
 • Rodowity Olsztynianin 2022-01-20 16:44:11 88.156.*.*
  Czyli arbuz ciągle w grze o nagrode Miss Miesiąca ZK Barczewo...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 9
 • stasia 2022-01-20 16:12:30 83.9.*.*
  A mówiłeam tobie Piotrek z pisjorami nie zadzieraj a tobie w głowie jakieś Campusy i opiłowywania
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 12
 • Janusz Pisiewicz 2022-01-20 15:25:23 95.160.*.*
  Dobrze byłoby ustawić niebieski kontener, na wypadek gdyby p. Nawacki zamierzał przysporzyć materiału do recyklingu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
 • Młoda 2022-01-20 14:38:13 94.254.*.*
  Proponuję Sąd Okręgowy w Krakowie. Aby każdy z oskarżonych zapamiętał na całe życie tę sprawę niech rozprawy odbywają się co tydzień. Miny niektórych oskarżonych bezcenne.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • Gosia bis 2022-01-20 14:12:26 83.20.*.*
  Zalecam zapoznanie się z "Rankingiem Sądów Rejonowych w Polsce" a tam opiniami o sędziach olsztyńskiego Sądu Rejonowego...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Chłopina 2022-01-20 13:33:56 5.184.*.*
  w Warszawie zrobił napis przeciwko PiS na kościele i dostał i został aresztowany na trzy miesiące, złodzieje z Helpera przytulili kilkadziesiąt milionów i rozbijają się samochodami po mieście. Takie to państwo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 2