Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2021-01-26 11:25

Redakcja

500 lat od obrony Olsztyna przed Krzyżakami

500 lat od obrony Olsztyna przed Krzyżakami
Olsztyński zamek
Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

Pół tysiąca lat mija od jednego z najbardziej obrośniętych legendą wydarzeń z udziałem Mikołaja Kopernika. To właśnie 26 stycznia 1521 roku słynny uczony miał kierować obroną naszego miasta.

reklama

To były burzliwe czasy dla całej Warmii. Podczas ostatniej wojny Polski z Krzyżakami kolejne obszary regionu były zajmowane przez wojska zakonne. Olsztynowi udało się jednak tego uniknąć.

- Jak wszystkie wojny z zakonem tak i ta swoje źródło miała w walce o dominację nad rejonem basenu Morza Bałtyckiego, okna na świat Królestwa Polskiego - czytamy w okolicznościowym tekście opublikowanym na stronie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. - Jak zwykle, Zakon postarał się by konflikt nabrał charakteru nie tylko zwykłej waśni sąsiedzkiej, ale sporu o znaczeniu regionalnym.

Braniewo, następnie Frombork, a potem prawie cała Warmia dostawały się w ręce Zakonu Krzyżackiego. Nic dziwnego, że Olsztyn nie mógł czuć się bezpiecznie. Nawet mimo przybywania kolejnych sił, które miały bronić miasta.

* * *

Olsztyński zamek widziany ''okiem'' drona

* * *

- Wrogie wojska były już w Dobrym Mieście, a stąd do Olsztyna niedaleko - mówił w odczycie z okazji 500-lecia przybycia Kopernika do Olsztyna wykładowca akademicki, ks. Andrzej Kopiczko. - Trzeba było szybko wzmocnić załogę na zamku, zdobyć broń, szukać wsparcia u polskiego króla Zygmunta.

26 stycznia 1521 roku w kierunku Olsztyna wybrał się krzyżacki oddział z okolic Dobrego Miasta. Celem miało być odzyskanie wcześniej straconego bydła. Zaciężni pod Olsztynem rozbili oddział polskich konnych, a później próbowali sforsować bramy. Mimo wyłamania pierwszej furty, z powodu braku drabin nie zdołali wspiąć się na mury i wedrzeć do miasta.

Gdy minęło krzyżackie zagrożenie Kopernik wrócił do swej pracy - lokował osadników m.in. w Likusach, Jonkowie, Redykajnach czy Klebarku Wielkim. W połowie czerwca 1521 roku wrócił do Fromborka. Olsztyn odwiedzał jeszcze później, ale już jako wysłannik kapituły.

Mikołaj Kopernik na Warmii spędził większość swego życia - aż 40 lat. W latach 1516-19 oraz 1520-21 przebywał w Olsztynie, był administratorem dóbr kapituły warmińskiej. W naszym mieście prowadził m.in. badania nastronomiczne, czego pozostałością jest najprawdopodobniej jedyny na świecie zachowany przyrząd badawczy wykonany ręką uczonego - tablica astronomiczna, napisał też rozprawę o reformie pieniądza.

Źródło: informacja prasowa UM Olsztyn

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

  • cdr 2021-01-26 20:57:04 188.146.*.*
    Nie zdobyli zamku bo ... nie mieli drabiny. Bardzo logiczny przekaz. Tak na pewno było. Do dzisiaj ta nieistniejąca drabina jest solą w oku Zakonu Krzyżackiego.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • Femi 2021-01-26 14:06:29 31.60.*.*
    Kopernik był kobietą , czas na kobiety jej formatu. Marto Lempart, Klementyno Słuchanie, czekamy na otwarcie w Olsztynie ( bojaźliwy lud tu mieszka).
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
  • R.O. 2021-01-26 12:19:42 5.184.*.*
    A po tych pięciu wiekach Polak z Polakiem...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1

www.autoczescionline24.pl