30 lat temu papież Jan Paweł II odwiedził Olsztyn. Uczczono to wydarzenie [ZDJĘCIA]

30 lat temu papież Jan Paweł II odwiedził Olsztyn. Uczczono to wydarzenie [ZDJĘCIA]
W Olsztynie odbyła się msza święta z okazji 30 rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Olsztyna
Fot. Paweł Michno

30 lat temu, 6 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II odwiedził Olsztyn. Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody upamiętniające tę pielgrzymkę. Mszy świętej przewodniczył metropolita warmiński, abp. Józef Górzyński.

6 czerwca 1991 r. w parku przy stadionie Stomilu odbyła się msza święta, której przewodniczył papież Jan Paweł II. 30 lat później w tym samym miejscu uczczono to wydarzenie. Nabożeństwu przewodniczył metropolita warmiński, abp. Józef Górzyński.

– Po wizycie papieskiej zostały znaki, które są dla nas ważne, bo one bardziej niż cokolwiek innego przypominają nam o tym, co się wydarzyło 30 lat temu. Przypominają nam również o tym, że spoczywa na nas odpowiedzialność, by pamiętać o tym wydarzeniu, mówić o nim, a także dbać o to, aby te głębokie treści były w nas ciągle żywe. Jest to bowiem dziedzictwo, jakie pozostawił nam św. Jan Paweł II – wyjaśnił metropolita warmiński.

Homilię wygłosił abp. senior Edmund Piszcz. Nabożeństwo odbyło się przy krzyżu papieskim, który pozostał tam po ołtarzu wybudowanym 30 lat temu. Do krzyża właśnie odniósł się abp. senior.

– Krzyż stał się znakiem miłości i to miłości ofiarnej, dziękczynnej, oddanej, poświęcającej się i pełnej przebaczenia – powiedział Edmund Piszcz. – Każdy z nas ma w swojej duszy trzy krzyże z Golgoty. Myślę, że one są nam potrzebne, by nas nauczyły dróg zbawienia. Jest w duszy człowieka ten krzyż, który powoduje, że człowiek buntuje się przeciw Bogu, oskarżając go o niesprawiedliwość i brak miłości. Jest także krzyż, który uczy człowieka pokory i prawdy o sobie. Jest również ten trzeci krzyż, z którego ma spłynąć nadzieja.

Po mszy abp. Józef Górzyński poświęcił krzyż papieski, a zaproszeni goście ucztowali w podziemiach kościoła Matki Bożej Ostrobramskiej - Matki Miłosierdzia.

Jan Paweł II 30 lat temu odwiedził również m.in. seminarium „Hosianum” na Redykajnach. Z kolei w katedrze spotkał się z uczonymi, ludźmi nauki i kultury, a w szpitalu dziecięcym papież odwiedził małych pacjentów.

Przesłaniem pielgrzymki do Polski był dekalog. W stolicy Warmii i Mazur Ojciec Święty odniósł się do 8 przykazania: nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Jan Paweł II apelował także o szanowanie ziem Warmii.

- Niech Bóg zachowa ten wielki skarbiec pięknej przyrody warmińskiej, pojezierza, lasów. Niech Bóg zachowa ten wielki skarbiec. Nie dajcie go nigdy w żaden sposób zniszczyć czy nawet uszkodzić, bo to jest wielkie dobrodziejstwo. I niech Bóg zachowa ludzi żyjących wśród tej przyrody – mówił wtedy papież.

W sobotę w seminarium otwarto wystawę, na której znalazły się m.in. szaty liturgiczne używane przez Jana Pawła II w czasie wizyty w Olsztynie, podarowany wówczas wspólnocie seminaryjnej przez papieża kielich, karty wstępu na spotkanie z papieżem, a także medale, znaczki pocztowe i numizmaty. Wystawa będzie trwała do 16 października. Podczas wydarzenia rektor „Hosianum” odniósł się do duchowych owoców pielgrzymki sprzed 30. lat.

– Istotą wydarzenie miało być umocnienie wiary i przypomnienie nam Dekalogu. Trudno wymienić i nazwać wszystkie owoce duchowe, a nawet je określić, ponieważ dotyczą bardzo intymnej sfery w człowieku jaką jest sfera ducha. Większość osób na pytanie czy wizyta papieża wpłynęła na ich życie duchowe najczęściej odpowiadali „tak”, jednak już trudniej wymienić konkretne owoce. Jednak już samo to zdecydowane potwierdzenie jest cennym świadectwem pewnego procesu duchowego, który zaistniał dzięki wizycie Jana Pawła II w Olsztynie – powiedział ks. dr Hubert Tryk.

Z kolei w poniedziałek w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbyły się uroczystości upamiętniające wizytę Jana Pawła II w placówce. Otwarto wystawę prac dziecięcych pt. „Jan Paweł II w oczach i w sercach dzieci”.

2147382000

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Zofia Barankiewicz Fotografik 2021-06-09 19:13:10 188.146.*.*
  Z sentymentem wspominam pobyt Jana Pawła II Papieża obywatele Olsztyna czekali na ulicach z ciekawością Papież był wtedy w dobrej kondycji Ja miałam okazję fotografować wizytę w Szpitalu Dziecięcym byłam fotoreporterem i pracowałam w szpitalu jako fotograf medyczny Dostałam wejście i możliwość robienia dokumentacji pobytu chodziłam obok Papieża krok w krok i zrobiłam 100 zdjęć miałam okazję rozmawiać z Papież em o fotografii zainteresował się moim Aparatem foto a miałam wtedy ASAHI PENTAX z obiektywem Zumm Papież interesował się sprzętem jak również mówił że lubi Warmię i Mazury ze pływał za młodu kajakiem Poświęcił mi sporo swojego czasu na rozmowę jestem wdzięczna za tę rozmowę była ona o fotografii o krainie jezior nie o Bogu została Ona w moim sercu Jan Paweł II Papież to nasz wielki Polak o którym powinniśmy pamiętać Bo wielkich ludzi mamy mało LUDZI Tej ziemi
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • STOMIL 2021-06-08 13:52:19 213.73.*.*
  Bardzo mało ludzi!!!! BRAWO! :-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • X 2021-06-08 07:46:18 31.60.*.*
  I dzięki temu zniknął z Olsztyna sport motorowy bo katolikom którzy postawili kościół obok stadionu przeszkadzały Ryki gokartów które jeździły w Niedzielę po torze tego stadionu od dawien dawna , ale kościół ponad wszystko .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Buhahaha 2021-06-08 07:11:25 93.105.*.*
  Ale swoich pedofilskich kumpli dobrze chronił, a nie zapomniałem, on nic nie wiedział, ukrywali to przed nim:)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Polak, nie katolik. 2021-06-08 00:21:42 188.146.*.*
  No właśnie szkoda, że tyle energii co w odwiedzanie i pielgrzymki różnych zakątków świata papież nie włożył w kontrolowanie swojej instytucji która zarządzał czyli Kościołem Katolickim i jego aparatem władzy. Milionowe malwersacje, ukrywanie gwałtów i przyjaźń z przestępcami seksualnymi to raczej niezbyt dobra ocena pontyfikatu. Nie mówiąc o roli papieża jeżeli chodzi o walkę z prezerwatywami w Afryce co dolało tylko paliwa do pożaru jakim był AIDS...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Granat 2021-06-07 20:36:01 5.184.*.*
  Co za gamoń siedzi między Grzymem a Brzezinem? Popieram AZE, to tak żeby się nie powtarzać
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • aza 2021-06-07 19:09:51 37.47.*.*
  Beznadzieja. Księża nadal nie rozliczeni z pedofilii co pozwala przypuszczać, że nadal biskupi kryją przestępców. Papież to również ukrywał a rząd, władze wojewódzkie niby ŚWIECKIEGO PAŃSTWA pozwalają na takie szopki. Wstyd i hańba.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
2147382000